Bahar alerjisi birçok insanda görülebilen çok yaygın bir alerji türüdür. Diğer alerji çeşitleri gibi bu alerjiye sahip kişilerin de hayat kalitelerinde azalma gözlemlenmektedir.

Bahar alerjisi nedir? 

Yaz aylarının gelmeye başlamasıyla birlikte açan çiçekler, yeşillenen ağaçlar umut uyandırabilir. Ancak bahar alerjisi yaşayan kişiler için bu mevsimler bir çile de olabilmektedir. 

Bu aylarda doğada bulunan çiçekler, çimenler, yeşillenen ağaçlar pek çok polen oluşturmaktadır. Alerjik bir bünyeye sahip olan kişiler ise bu polenlerden dolayı farklı reaksiyonlar gösterebilmektedir. Bunlar arasında genellikle en yaygın şekilde görülen burun tıkanıklığı, göz kaşıntısı ve gözlerde yaşarma olmaktadır. Bunun sebebi de vücuda giren polenlerin salgılanmasına sebep olduğu bazı maddelerdir. Bu alerji burun ve gözlere giden damarlarda bir genişleme meydana getirerek buradaki dokuların şişmesine sebep olur. 

Toplumda bu alerji türü saman nezlesi olarak da bilinmektedir. Bahar alerjisi, çok sık rastlanan bir durum olmasından dolayı ortaya çıkma sebebi kişinin genetik olarak yatkın olması ve çevrede meydana gelen faktörlere bağlanmaktadır. 

bahar alerjisi 2

Bahar alerjisi belirtileri nelerdir?

Ev tozu, hayvan tüyü, yiyecekler gibi pek çok yaygın alerji çeşidi bulunmaktadır. Bunlara ek olarak en sık rastlanan bir alerji türü olan  bahar alerjisi, polenlerin burun ve boğaz gibi tutunabileceği noktalarda birikmesi sonucu oluşan belirtiler ile kendini gösterebiliyor. Bahar alerjisi belirtileri şu şekildedir:

-Sürekli hapşırma,

-Burun tıkanıklığı ve kaşıntısı,

-Burun akıntısı,

-Konjuktivit, göz ve boğaz kaşıntısı,

-Sinüslerin şişmesi, ağrı ve yüzde baskı,

-Gözaltı şişmesi ve renk değişikliği,

-Koku alabilme ve tat duygularında azalmalar,

-Yorgunluk,

-Algılamada zorluk yaşamak,

-Nefes alabilmede güçlük,

-Uyku kalitesinde düşüş.

Bu gibi belirtiler hissedildiği durumlarda en az 4 hafta süreyle ve bu sürenin ardından devamlı tekrarlanması durumunda tedavi yoluna gidilmesi önemli olmaktadır. Çocukluktan başlayarak anlaşılamayan bazı belirtilerin erişkinlikte görülme sıklığı ve yoğunluğu artabilmektedir. 

Akciğer gibi direkt solunum yolu organlarının korunması için gün içinde kullanılan kokuların da hassas seçilmesine özen gösterilebilir. Parfümsüz deterjanlar ve ağır kokulardan uzak kalmak buna örnektir. Bahar alerjisine karşı tedbir alınabilmesi için de bahar alerjisi belirtileri hakkında bilinçli olarak hareket edilmesi gerekmektedir.