Brokoli bahçenizde ya da saksıda kolayca yetiştirilebilir. Ancak kullanılan saksının genişliği ve yüksekliği en az 45 santim olmalıdır. Ancak evinizde ya da bahçede brokoli yetiştirirken bazı riskler ortaya çıkabilir. Yazının devamında brokoli yetiştiriciliği hakkında detayları öğrenebilirsiniz. 

Brokoli, serin ve soğuk havaların bitkisi olarak bilinir. Sıcak hava koşulları olan bölgelerde yetiştirmek bitkinin çiçeklenmesi ile sonuçlanır. Süs bitkisi olarak brokoli bitkisini evinizde büyütmek isterseniz sizin için uygun olabilir. Hava sıcaklığı 30 derece üzeri olan bölgelerde yetiştirmek zordur. Bu bitkinin sıcak havalardan önce ya da sonra olgunlaşmalı ve hasadı çiçek başlıyken yapılmalıdır. Fideleri sonbahar ya da ilkbahar mevsiminde dikebilirsiniz. Yazın sıcak hava dalgasından korunmak için bahçede brokoli yetiştiriciliğine en uygun hava sonbahar havalarıdır. Eğer gölgeli yerlerde yetiştirirseniz çiçekli başların oluşumu gecikir. Yetiştiriciliğin en kolay yolu yerel bir fidanlıktan fide alarak dikim yapmaktır. 

Bahçede brokoli nasıl yetiştirilir?

Bahçede brokoli yetiştirmek için, dikim işleminden önce yabani otları ve taşları temizlemelisiniz. Toprak dokusunu geliştirmek için toprağı hafifçe sürmeyi unutmayın. Fiderlerin arasında 45 cm mesafe koymayı da unutmamalısınız. Fideleri toprağa derin bir şekilde dikmek de bu aşamada yapmanız gereken en önemli adımlardan biridir. Dikim işleminden sonra fideyi sulayabilirsiniz. Alternatif olarak tohumdan yetiştirme işlemi de yapabilirsiniz. Tohumları 50-60 santim aralıklarla dikebilirsiniz. Tohumlar 8- 10 günde filizlenmektedir. Bitkileri neredeyse her gün kontrol etmelisiniz. Genç fideleri salyangozlardan korumaya da özen göstermelisiniz. 

Bu bitki kuraklığa karşı oldukça hassastır. Kuraklık bitkinin kalitesini olumsuz yönde etkiler. Bahçede brokoli yetiştirirken bu durumu engellemek için yeterli miktarda su vermeyi ihmal etmeyin. İlk başlarda en az iki günde bir su verebilirsiniz. Sıcak günlerde günde bir kez sulayabilirsiniz. Gübreleme için yanmış gübre ya da kompost kullanabilirsiniz. Hasat zamanınız da fidanın çevre çeşidine ve bitki koşullarına bağlıdır. Çoğu ürün dikim işleminden 2-3 ay sonra hasat için uygun kıvama gelir. Doğru zaman çeşidine bağlı olarak sıkı bir yapıda yeşil renkli ve ortalama 9 cm çapında olan başları toplayabilirsiniz. Uygun koşulları sağladığınız takdirde bahçede brokoli yetiştirerek evinizde kendi yetiştirdiğiniz taze ürünleri elde edebilirsiniz.