Patatesin sıklıkla İç Anadolu bölgesinde uygun iklim ve toprak koşulları ile yetiştiği bilinse de kolay bir şekilde bahçe ve balkonlarda da yetişebilmektedir. Bahçede patates yetiştirebilmek için bu noktada dikkat edilmesi gereken ve uygulandığı takdirde verimli sonuçlar alınabilecek bazı püf noktalar bulunmaktadır. 

Bahçede patates yetiştirirken nelere dikkat edilmeli?

Tarla ortamına herkesin sahip olamaması nedeniyle balkonlarda ve bahçelerde de patates üretimi gerçekleştirilebilmektedir. Bunun için ise dikkat edilmesi gereken noktalar şunlardır:

-Bahçede patates yetiştirirken ilk adım olarak ekim yapacağınız doğru alanı belirlemek gerekmektedir. Dikkat edilmesi gereken nokta patatesin kökünün gelişim gösterebilmesi için toprağın gevşek olması ve güneşi bolca alabilmesidir. Patatesin yumru haline gelebilmesi için bu seyrek ekim tarzı oldukça önemlidir.

-Yerin belirlenmesi ardından bir diğer adım olarak bahçede patates yetiştirmek için patatesin dilim haline getirilerek kullanılması oluyor. Bunun için küçük bir patates kullanılabilir.  

bahçede patates yetiştirmenin püf noktaları 2

-Patatesin küçük olmasına özen gösterdikten sonra bir gün boyunca hava alacak bir ortamda dilimlenen parçaların beklemesi gerekmektedir. Patates parçaları kuduruktan sonra üzerlerinde bir katman oluşmasını sağlar. Bu ise patatesi çeşitli hastalıklardan koruyan bir kabuk olmaktadır. Burada öneri olarak ise bitkiye gelebilecek mantar hastalıkları için, kükürt tozuna patatesin batırılması yöntemi verilebilir. Bu yöntemler ile dikilen bir balkonda patates bitkisinden, sağlıklı bir sonuç alabilirsiniz. 

-Bahçede patates yetiştirmek için uygulanması gereken bir diğer adım ise toprağın ılık ve kuru olması ve ekim işleminin bu şekilde gerçekleştirilmesidir.

-Patateslerin dikim aşamasından sonra, toprağın saman ile örtülmesi gerekir. Samanın boyu 10 cm olacak şekilde ayarlanabilir. Birbirleriyle bütünleşmesi için ise nemli kalacak şekilde ıslatılması önerilmektedir. Saman bulunamadığı takdirde ise meşe yaprağı kullanımı da verimli sonuçlar doğuracaktır.

-Ekilecek olunan patatesin seçiminde ise marketlerden alınan patateslerin kimyasal işlem geçirmiş olabilme ihtimallerine karşı verimli olamayacağı düşünülmektedir. 

-Balkonda patates ekimi sırasında toprak kullanımında da doğal gübreler tercih edilmelidir. 

-Ürün olarak alınan patateslerin bir gün boyunca güneş görmesi ve bir hafta boyunca da gölgede beklemesi uzun süre dayanıklı kalabilmesi açısından önemlidir. 

-Balkonda patates ekme yöntemlerinden en popüler olanı çuvalda yetiştirme yöntemidir. Bu noktada dikkat edilmesi gereken geniş bir çuval içine 20 cm kadar gübreli bir toprak kullanmak, patateslere üç adet kürdan batırılıp su ve güneş yardımı ile kök almasının beklenmesi olmaktadır. 

Bu püf noktalar ışığında bahçede patates üretimini kolayca gerçekleştirebilir ve 3-4 ay içerisinde hasat alabilirsiniz.