Bakan Sarıeroğlu’ndan flaş taşeron...

Bakan Sarıeroğlu'ndan flaş taşeron açıklaması

Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanı Jülide Sarıeroğlu,  "Daha önce taşeronda çalışan eski hükümlü kardeşlerimizden, terör suçu olmamak  üzere, cinsel saldırı olmamak üzere, çocuk istismarıyla bağlantılı herhangi bir  suç olmamak üzere inşallah alım sürecini başlatacağız." dedi.

Bakan Sarıeroğlu'ndan flaş taşeron açıklaması

Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanı Jülide Sarıeroğlu,  "Daha önce taşeronda çalışan eski hükümlü kardeşlerimizden, terör suçu olmamak  üzere, cinsel saldırı olmamak üzere, çocuk istismarıyla bağlantılı herhangi bir  suç olmamak üzere inşallah alım sürecini başlatacağız." dedi.

Bakan Sarıeroğlu'ndan flaş taşeron açıklaması
12 Mart 2018 - 09:09

Sarıeroğlu, Fidan Yazıcıoğlu Kültür Merkezi'nde AK Parti Sivas Kadın  Kolları Başkanlığı tarafından düzenlenen Kadınlar Buluşuyor adlı programda,  kadınların her yerde aktif görev aldığını söyledi.Şehit annelerinin ellerinden öptüğünü, gazi annelerini minnetle yad  ettiğini dile getiren Sarıeroğlu, geçmişten bugüne ülkenin mücadelesine emek  vererek katkı sunan tüm kadınları rahmetle ve minnetle andığını dile getirdi.Sarıeroğlu, kadınların hayatın her alanında olduğunu ve Türkiye'nin  geleceğe daha emin adımlarla yürüdüğünü vurgulayarak, ülkenin kalkınmasının da  hızlanacağını ifade etti.Kadına yönelik şiddetin insanlığa ihanet olduğunu belirten Sarıeroğlu,  bu konuyla ilgili ciddi bir çalışma yürüttüklerini aktardı.Bakan Sarıeroğlu, kadına yönelik şiddetin, istismarın ve cinsel  saldırıların olmadığı bir Türkiye için kararlı bir şekilde çalıştıklarına işaret  ederek, Şu anda dünyanın her yerinde şiddet var. İşte sınırımızda kadınlarımız  her türlü kötü muameleye maruz kalmış durumda. Vicdan konvoyumuz bu kadınlarımız  için yola çıktı. Mazlum ve mağdur coğrafyalardaki kadınlar için de bizim güçlü  olmamız lazım. diye konuştu.Türkiye'nin kadınlarının güçlü olmak zorunda olduğunu dile getiren  Sarıeroğlu, Biz güçlü olursak tüm mağdur, mazlum coğrafyalardaki, İslam  dünyasındaki tüm kadınlara el uzatıp onların sıkıntılarına hep birlikte çözüm  üretebiliriz. Hedefimiz Türkiye'yi dünyanın en güçlü ülkeleri arasına, ilk 10  ülkesi arasına sokmak. Bunu da yine biz kadınlarla başaracağız diye düşünüyoruz.  ifadelerini kullandı.Sarıeroğlu, Afrin'de devam eden Zeytin Dalı Operasyonu'nda Türkiye'nin  tek yürek ve Mehmetçik'in yanında olduğunun altını çizerek, teröre karşı tüm  dünyanın tek yürek olması gerektiğini ve yaşananlara sessiz kalınmaması  gerektiğini söyledi.

Çok titiz bir çalışma gerçekleştirdik Türkiye'nin bir yandan bu operasyonları yaptığını, bir yandan ise  hayallerini gerçekleştirmek için var gücüyle çalıştığını aktaran Sarıeroğlu,  şunları kaydetti: Arka arkaya reform paketlerimizi çıkarıyoruz. Yatırım ortamının  iyileştirilmesiyle ilgili olsun, taşeron da bu süreçte bunlardan biriydi. Allah  razı olsun, Sayın Cumhurbaşkanımızın mimarı olduğu bir süreçtir. Yıllardır bunun  beklendiğini, hayalinin kurulduğunu çok iyi biliyorum. Bu işin mimarı ve asıl  sahibi Sayın Cumhurbaşkanımız Recep Tayyip Erdoğan'dır. Göreve geldiğim zaman  bana ilk talimatı oldu, emekçilerimizin hayalini gerçekleştirmek için var  gücümüzle çalıştık. Kanun Hükmünde Kararname'yi 24 Aralık'ta çıkarttık ama tabii  yine hazımsız bazı kesimler bilgi kirlilikleriyle algı operasyonlarıyla bu  sürecin ilk başında bir dalga oluşturmaya çalıştılar ama milletimizle  muhabbetimiz tam. Bakan Sarıeroğlu, AK Parti'nin bugüne kadar yaptıklarının  yapacaklarının her zaman teminatı olduğunu dile getirerek, şöyle devam etti: Çok titiz, çok samimi bir çalışma gerçekleştirdik. Burada kapsamla  ilgili ifade etmek istediğim şey, yeni bir kapsam düzenlemesi yapmadık. Genel  bütçeyle düzenlenen personel çalıştırma ihalesi. Şu anda kamuda merkezi bütçeyle  düzenlenen kurum ve kuruluşlarımızda kadro dışı gerçekten taşeron çalışmanın  tanımını ortaya koyduğumuzda tamamı şu anda sürecin içerisindedir, 2 Ocak  itibarıyla başlayan aşamalardan geçmektedir. 2 Ocak'ta bir genelge yayınladık,  çalışma usul ve esaslarımızı yayınladık. Çok şükür başvurularımızı aldık, bir  sistem kurduk, bu süreç çok büyük bir süreç. 1 milyon kişiyle ilgili bir çalışma  yapıyoruz, bununla ilgili benim 81 ildeki müdürlüklerimiz sürecin başladığı andan  itibaren teyakkuz halinde. Her şeyi çok yakından takip ediyoruz, sistem üzerinden  sürecin sağlıklı gidip gitmediğini kontrol ediyoruz. Başvuru yapan herkes,  sisteme bütün bilgileriyle kaydediliyor. Taşeron çalışan eski hükümlülerin kadro süreciTaşeronda çalışan eski hükümlü işçilerin süreciyle ilgili de  değerlendirmede bulunan Sarıeroğlu, konuşmasını şöyle sürdürdü: Daha önce taşeronda çalışan eski hükümlü kardeşlerimizden, terör suçu  olmamak üzere, cinsel saldırı olmamak üzere, çocuk istismarıyla bağlantılı  herhangi bir suç olmamak üzere inşallah alım sürecini başlatacağız. Diğer bir  konu engelli kardeşlerimizle ilgili, dünkü açıklamamda bu yanlış anlaşılmış.  

Emekliliği gelmiş ama emeklilik başvurusunda bulunmamış engelli kardeşlerimiz  vardı, normal emeklilerimizle ilgili söyledim gibi anlaşılmış.Taşeron çalışmamız  kapsamında emekli olanların kadroya girişi genel olarak kamuda çalışma kuralları  gereği mümkün olamayacak. Maaş almamışsa, bununla ilgili işlemleri başlatmadıysa  sadece engelli olan kardeşlerimizin tekrardan kadroya geçip çalışmalarına bir  imkan sağlıyoruz, bu anlamda henüz işlemlerini yapmadıkları için. Diğer bir  sorunlu alanımızda yine geçici eleman diyoruz. Doğum yapan kardeşlerimizin,  askere giden kardeşlerimizin yerine kamu kurum ve kuruluşlarımızda geçici olarak  görev yapan personellerimiz var. Kendilerini 'joker eleman' olarak tanımlıyorlar.  Çalışma Bakanı olarak 'joker elemanı' tabirini çok doğru bulmadığım için  kullanmıyorum. Bu kardeşlerimizle ilgili de 4 Aralık'ta çalışma kriterimiz var,  bunun da haksızlıkları önlemek için oluşturduğumuz bir kriter olduğunu ifade  etmek istiyorum. 4 Aralık'ta çalışma kriterini bu geçici olan kardeşlerimiz için  kaldırıyoruz. Eğer 4 Aralık'ta çalışmıyor olsa bile bu kardeşlerimizi kamuya  geçişlerini, inşallah kadroya geçişlerini sağlamış olacağız. Kadroya geçişle ilgili sınavların devam ettiğini ve olumsuz bir  durumun söz konusu olmadığını vurgulayan Sarıeroğlu, sınavlarda herkese işiyle  ilgili sorular sorulduğunu aktardı.Bazı kesimlerin bu konunun büyüklüğünü kabul etmekte ve bu işin  yapılmış olmasını hazmetmekte zorlandığını ifade eden Bakan Sarıeroğlu, Bu iş  kolay bir iş değil, 1 milyon kişi. Tek bir merkezden yapmıyoruz, ağ ağ yayılıyor,  her yerde şu an bir hareket var. Buraların hepsini kontrol altında tutuyoruz.  dedi.Sarıeroğlu, yapılan işi gölgeleyecek hiçbir girişime izin  vermeyeceklerini, kadroya geçiş sınavlarının yeni başlamış gibi bir algı  olduğunu, aksine sınavların 1 ay önce başladığını aktardı.Dicle Üniversitesinde tedavi gören 3 bayanın sınavının komisyon  tarafından hastanede yapıldığını belirten Sarıeroğlu, bu işçilerin haklarının  gitmemesi ve sıkıntı yaşamaması için çalıştıklarını kaydetti.Sarıeroğlu, kadroya geçiş sürecinin gölgelenmesine asla izin  vermeyeceklerini vurgulayarak, insanların bu mutluluğu rahat rahat yaşamalarını  istedi.Süreçten faydalanmayanların işsiz kalmasının söz konusu olmadığını  dile getiren Sarıeroğlu, Personel çalıştırmasına dayalı hizmet ihalesi değilse  normal hizmet ihalesiyse bu işler devam ediyor ama bundan sonra personel  çalıştırma ihalesi, yani taşeron çalışma olmayacak. Diğer kardeşlerimizin de  işsiz kalması diye bir şey söz konusu olmayacak. İnşallah daha büyüyüp, daha  gelişiriz. diye konuştu.Programa, Sivas Belediye Başkanı Sami Aydın, AK Parti İl Başkanı Ziya  Şahin, Kadın Kolları Başkanı Semiha Ekinci ve partililer katıldı.   

YORUMLAR

  • 0 Yorum
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR x
Göztepe Trabzonu İki Golle Devirdi..
Göztepe Trabzonu İki Golle Devirdi..
MHP’li Fethi Yıldız MHP’nin af teklifini açıkladı
MHP’li Fethi Yıldız MHP’nin af teklifini açıkladı