05.08.2021, 04:15

Bakanlar Kurulunda yangın konusu ele alındı

Bir haftalık süreçte KKTC'de yaşananları ve gelişmeleri bize ulaşan kaynaklar çerçevesinnde değerlendiriyor ve bunları sizlere aktarıyorum. Bugün gündemde Bakanlar Kurulu toplantısı ile Cumhurbaşkanı Ersin Tatar'ın İstanbul seyahati yer alıyor.

Bakanlar Kurulu’na pazartesi günü yaklaşık 2 saat başkanlık etmesinin ardından saat 14.00’de ayrılan Cumhurbaşkanı Tatar, Başbakan Saner ile birlikte basına açıklamalarda bulundu.

Başbakan Ersan Saner ilk sözü alarak, toplantıda öncelikle hükümetin 12 Temmuz’da ürettiği Maraş açılımı konusunu ele aldıklarını dile getirdi. Bu konuda hükümetin atacağı adımlar ve Cumhurbaşkanı’nın Kıbrıs sorunu ve Maraş açılımındaki görüşlerinin paralellik içinde olduğunu kaydeden Saner, bu bağlamda ciddi bir işbirliği ve istişare içinde olduklarını söyledi.

Cumhurbaşkanı Ersin Tatar ise toplantıda Maraş açılımının değerlendirildiğini belirtti. Bu bağlamda Taşınmaz Mal Komisyonu’nun daha da güçlendirilmesi için nelerin yapılabileceğinin ele alındığını dile getirdi.

Cumhurbaşkanı Tatar, yangın konusunun da toplantıda ele alındığını kaydetti. Türkiye’deki yangının devam ediyor olmasından ötürü üzüntüsünü ifade eden Tatar, yangının bir an önce söndürülmesi temennisini dile getirdi, hayatını kaybedenlere rahmet, mağdur olanlara, yaralananlara ve evlerini kaybedenlere başsağlığı diledi. Tatar, KKTC’de bu konuda her zaman bir duyarlılık olduğunu ifade etti.

'Cumhurbaşkanı Ersin Tatar Maraş açılımını insan haklarının yerine getirilmesi ve mağduriyetlerin giderilmesi için yaptıklarını vurguladı. Cumhurbaşkanı Tatar, Maraş’ın birçok farklı vesileyle masaya geldiğini kaydederek, “Annan planına evet deseler Maraş iade edilecekti. Crans Montana’da bir başarı olsaydı Maraş iade edilecekti. Ya da, ta Kurucu Cumhurbaşkanı Rauf Denktaş zamanında Ercan direk uçuşlara açılsaydı Maraş iade edilecekti. Bütün bu fırsatları Rum tarafı elinin tersiyle itti” dedi. Siyasi ezberin bozulduğunu, yeni siyasetle, yeni bir kural geliştirildiğini anlatan Tatar, Maraş meselesinin de bunun bir boyutu olduğunu kaydetti.

'Şu anda eğitim yılının açılmasıyla ilgili bir sıkıntı olmadığını ve sıkıntı olacağını da düşünmediklerini dile getiren Tatar, aşılanma sayesinde yurt dışından da üniversite öğrencilerinin gelebileceğini anlattı. Tatar, bu eğitim yılında artık üniversitelerde de yüz yüze eğitim verileceğini söyledi.

'Cumhurbaşkanı Tatar, sorulan bir soru üzerine, Maraş’ın yerleşime açılabilmesi için Taşınmaz Mal Komisyonu’nun güçlendirilmesi talimatı verildiğini dile getirdi.

Maraş’taki politikanın uluslararası hukuka uygun kararlar almak yönünde olduğunu anlatan Tatar, “Biz doğrusu neyse onu yapıyoruz” dedi.

Maraş’ın KKTC sınırları içerisinde olduğuna işaret eden Tatar, konunun BM’ye aktarılması gibi görüşler ifade edildiğini ancak bu gibi görüşlere asla saygı duyamayacaklarını dile getirdi.

Cumhurbaşkanı Ersin Tatar, eşi Sibel Tatar ile birlikte, Kıbrıs Türk Kültür Derneği (KTKD) İstanbul Şubesi tarafından düzenlenen Barış ve Özgürlük Bayramı’nın 47. yıl dönümü resepsiyonuna katılmak üzere dün İstanbul’a gitti. Cumhurbaşkanlığı’ndan verilen bilgiye göre Tatar, İstanbul temasları sonrası, 4 Ağustos Çarşamba günü KKTC’ye dönecek.

Bakanlar Kurulu yeni kararlar aldı.

Başbakan Ersan Saner, askeri yasak bölge olmaktan çıkarılan Kapalı Maraş’ın yüzde 3 buçukluk kısmı için Başbakanlık altında görev yapacak bir İcra Komitesi kurma kararı alındığını açıkladı. Devir işlemlerinin yapılması veya mevcut konutların durumu, yıkılmış haldeki konutların durumunun da Bakanlar Kurulu tarafından değerlendirildiğini ifade eden Saner, Başbakanlık’ın altında Gazimağusa Belediyesi’nin de müdahil olacağı bir İcra Komitesi kurularak, Maraş’ın yüzde 3 buçukluk kısmına tekabül eden açılacak olan bölgede yapılacak çalışmaların komite tarafından değerlendirilmesine karar verildiğini söyledi.

Yorumlar