Bakanların sel mesaisi sürüyor

İçişleri Bakanı Süleyman Soylu, Çevre ve Şehircilik Bakanı Murat Kurum ve Ulaştırma ve Alt Yapı Bakanı Adil Karaismailoğlu Muradiye beldesinde selde yıkılan 3 katlı binanın bulunduğu alanda incelemelerde bulundu.  

Politika 17.07.2021 - 17:28 17.07.2021 - 17:28

Rize'de 4 gün önce yaşanan selin hemen ardından bölgeye gelerek çalışmalara başlayan İçişleri Bakanı Süleyman Soylu ve Ulaştırma ve Alt Yapı Bakanı Adil Karaismailoğlu'nun sel mesaisi sürüyor.

Sabah saatlerinden itibaren sel bölgelerini gezerek incelemelerde bulunan Bakanlar Soylu ve Karaismailoğlu, selden en fazla zarar gören yerler arasında yer alan ve 2 kişinin öldüğü bir kişinin ise kaybolduğu Muradiye beldesine gelerek yapılan çalışmaları takip etti.

Selde yıkılan 3 katlı binanın bulunduğu alanda incelemelerde bulunan Bakanlar ardından dere kenarına inerek selde kaybolan Batuhan Delihasan'ı arama çalışmalarını takip etti, JAK ve AFAD timlerinden bilgi aldılar.
Öte yandan selde yıkılan 3 katlı binanın da enkazı yapılan arama çalışmalarının tamamlanmasının ardından kaldırıldı.

Bakan Murat Kurum' da, selin dehşet anlarının yaşandığı Ballıdere köyünde incelemelerde bulundu

Bakan Murat Kurum, yarısı sel ve heyelanda kopan ev ile önündeki 4 katlı evin tahliye edileceğini belirterek vatandaşların mağdur edilmeyeceğini söyledi.

Selin dehşetini anlatan görüntülerin kaydedildiği evin bulunduğu Ballıdere köyü Tatlısu mevkiinde gelen Bakan Murat Kurum, burada yaptığı incelemenin ardından basın mensuplarına açıklamalarda bulundu.

Bakan Murat Kurum, “Biz hem selden zarar görmüş alanlarımızın incelemesini yapıyoruz. Diğer taraftan da taşkın riski altındaki alanları inceliyoruz. Bilhassa selin yoğun hissedildiği Büyükköy, Madenli, Güneysu ve Muradiye ilçelerimizde hem dere güzergâhı üzerindeki hem de taşkın riski altında kalma ihtimali olan binalarımızı yerinde inceliyoruz. Şu an Ballıdere'de arkadaşlarımızın evindeyiz. Bu deremizde DSİ Genel Müdürlüğümüz ıslah çalışmaları ihalesini yaptı. En kısa zamanda bu ıslah da tamamlanacak. Ancak görüntülerden incelediğimiz kardeşlerimiz son anda kurtuldular. Ailemizden 9 kişi vardı. Şimdi Mahmut kardeşimizi ailesini daha güvenli bir alana taşıyacağız. Onlara köyümüzde zemin artı bir kat şeklinde altında ahırı üzerinde evi olacak şekliyle evlerini yapacağız. Bayramdan sonra da TOKİ Başkanlığımız burada ihale sürecini yürütecek” dedi.

“Amacımız Rize'de sel felaketinin yaralarını bir an önce sarmaktır”

Çayeli'nde merkezde 80 konut, Madenli'de 150, Büyükköy'de 70, Muradiye'de 60 konut olmak üzere merkezlerde 360 konutun ihalesini gerçekleştireceklerini belirten Bakan Kurum “Diğer taraftan Güneysu'da daha önce risk taşıyan binaların dönüşümü için 100 rezerv konutumuz vardı, bir de Rize merkezde Salarha ve Yağlıtaş'ta konutlar yapıyoruz. Rize'nin genelinde arkadaşlarımızın DSİ Genel Müdürlüğümüz AFED işleri Başkanlığımız yine bakanlığımızın genel müdürlükleriyle yapmış olduğu çalışmalarda 665 tane taşkın riski altında bina, konut tespiti yaptık. Bu söylediğim yerlerde 660 tane bağımsız bölümü ilçeler bazında yine merkezde olmak üzere inşasını gerçekleştiriyor olacağız. Rize'de en azından taşkın riski altında kalan ve bu selden etkilenen tüm alanlara ilişkin çalışmalarımızı başlatmış olacağız. Bunları selin olduğu günden beri vatandaşlarımızı ziyaret ediyoruz yerinde Onların yaralarını sarmak adına da sürecimizi hızlı bir şekilde götürmeye gayret gösteriyoruz. Amacımız Rize'de sel felaketinin yaralarını bir an önce sarmaktır. Sayın Cumhurbaşkanımız konuyu yakından takip etmektedir. Alınması gereken tüm tedbirdeler alınarak inşallah çok kısa zamanda daha önceki afetlerde Elazığ'da, Malatya'da, Van'da, Giresun'da, İzmir depreminde ne yaptıysak Rize'de aynı anlayışla çalışmalarımızı yapacağız ve vatandaşlarımızı yeni sağlam güvenli konutlarına taşımış olacağız. Artık iklim değişikliğinin etkilerini bunu hep söylüyoruz hem şiddet olarak hem sayı olarak çok daha fazla hisseder hale geldik. Artık 100 yıllık 200 yıllık yağışların bir anda yağdığını ve saatte 220 kilogram bölü metreküp yağışlarla artık bu kesitlerin yetersiz olduğu sürece gidiyoruz. Dolayısıyla bu işin şakası yok” şeklinde konuştu.

 

 

Yorumlar

Gelişmelerden Haberdar Olun

@