Açelya çiçeğinin bir özelliği, kokusu olmamasıdır. Bu çiçek fundagiller familyasına ait bir türdür. Genel olarak pembe renkte görülen açelya çiçeğinin başka renklerde de görülebileceği söyleniyor.

Bu bitki, zengin humuslu toprakları sevmektedir. B topraklarda yetişen açelya çiçeğinin verimli bir şekilde çiçek açma olasılığı yüksektir. Açelya çiçeğinin bakımını yaparken bilinmesi gereken bir diğer nokta ise bu çiçeğin suyu sevdiğidir. Sulama yapılırken aynı ölçüde yapılması dikkat edilmesi gereken bir noktadır ve toprağı çok kurumadan belirli aralıklarda sulanması gerekir.

Toprak seçimi yaparken özel bir şekilde seçim yapılmalıdır. Zengin içerikli ve doğal topraklar tercih edilmeli ayrıca ek vitamin verilmemelidir. Direkt olarak, doğrudan güneş ışığı açelya çiçeği için iyi bir seçenek değildir. Dolaylı bir şekilde güneş ışığı alan bu çiçek, sağlıklı bir gelişme kaydedebilir. Gölgelik ya da karanlık alanlar için uygun bir çiçek değildir, bu alanlarda çiçekleri dökülebilir.

Açelya çiçeği saksı içerisinde yetiştirilebilir ancak seçilecek saksı konusunda da dikkatli olunması gerekmektedir. Özellikle altında suyun akabilmesi için delikleri ve suyun akması için tablası bulunan drenajlı saksıların tercih edilmesi gerekmektedir. 

Açelya çiçeğini çoğaltma yöntemleri

Açelya çiçeğini çoğaltmak için ise üç adet yöntem mevcuttur. Bu yöntemler; köklerinden ayırma, tepe çeliği ve tohumla çoğaltma yöntemidir. 
Köklerinden ayırma yönteminde bitki dikkatlice toprağından çıkartılır. Bu işlem yapılırken nazik ve yavaş olmak gerekir. Son adımda ise topraktan çıkarılmış olan açelya çiçeğinin kökünde yer alan ve üstlere uzanmış olan yeni filizler alınır ve farklı bir saksıya ekilerek çoğaltılabilir. 

Tepe çeliği yöntemiyle çoğaltma işlemi ise gelişmiş dalların tepesinden 8-10 cm arası bir parça kesilerek yapılır. Kesilen bu dallar, başka bir saksıya ekilerek çoğaltma işlemi gerçekleştirilmiş olur.

Açelya çiçeğinin üçüncü ve son çoğaltma yöntemi ise tohum ile çoğaltma yöntemidir. Açelya bitkisinin tohumları, toprağın orta seviye derinliklerine ekilmeli ve tohumlar seyrek bir şekilde yerleştirilmelidir. Tohum ekilirken kapalı bir sera etkisinin oluşturulmaya çalışılması önemlidir. Bu şekilde açelya çiçeği, oluşturulan sera etkisi ile birlikte daha hızlı çimlenebilir.