Karanfil çiçeği, kesme çiçekçilikte kullanılır ve renk olarak pembe, kırmızı, beyaz renkleri çoğunluktadır. Normal koşullarda ve seralarda bakımı kolay olan karanfil çiçeği, fiyatları açısından da uygundur. Cins olarak 80'den fazla olup,  2000'e kadar da karanfil çiçeğinin alt türü bulunmaktadır.

Karanfil çiçeği bakımı ve yetiştirmesi, zor bir çiçek türü değildir. Açık alanda ve evlerde kolaylıkla bakılabilir. Fakat evlerde günün 5'te birinde güneş almalıdır. Yeterli düzeyde güneş ışığı görmeyen karanfil çiçeğinin büyümesi yavaş hal almaktadır. Karanfil çiçeği, güneş ışığı görmesine rağmen yüksek ısı görürse çiçeklerinin açma verimi azalacaktır. Karanfil çiçeği, ev dışında yetiştirilecekse gölge alabileceği bir yerde durması verimini artıracaktır. Ev içinde özellikle yaz aylarında, belli bir süre güneş gördükten sonra gölge alana alınmalıdır. 
Karanfil çiçeği, her tür toprakta yetişebilir. Fakat daha fazla çiçek açmasını istiyorsanız, toprağın pH  derecesini 5.5'ten yüksek seçmeniz gerekiyor. Karanfil çiçeğinin toprağında, humus oranı artırılırsa daha sağlıklı çiçekler yetiştirilir. Bu anlamda toprak beslenmeli ve bakımı düzenli olarak yapılırsa verimli bitkiler yetiştirebilirsiniz. Karanfil çiçeğinin sadece kökü değil arada yaprakları da özenle su ile temizlenmelidir. 

Karanfil çiçeği  çoğaltma yöntemleri

Karanfil çiçeğinin birçok çoğaltma yolu vardır. Bunlardan en çok yapılanı çelik ile çoğaltma ve daldırma ile çoğaltma çeşitleridir. 
Çelik yöntemi ile karanfil çiçeğini çoğaltma işlemi genellikle yazın son günlerinde Ağustos ayında yapılır. Yaz sıcaklığını ve etkilerini uzun süre yaşayan yerler, Akdeniz ve Ege bölgelerinde bu yöntemin Ekim ayı sonları ile Kasım ayı başı gibi yapılması önerilir. Bu yöntemde çiçeğin sapından çıkarılan çelikler, köklendirme ile çoğaltılır. Temizleyip aldığınız karanfil çiçeğini, makas ya da bıçakla 10 cm kadar kesin. Çiçeğin kesimini çapraz olarak yapabilirsiniz fakat çiçeğin dallarını ve yapraklarını el ile koparmayınız. Daha sonra toprağa, çelikleri ekiniz. Güneşe doğrudan maruz kalmayacak bir şekilde, oda sıcaklığında bekletiniz. Çiçekler çıkmaya başladığında, sağlıklı bir şekilde köklenen fideyi uygun yere dikin ve sulama işlemini yapınız. 
Daldırma yöntemi ile erken vakitte çıkarılan karanfil çiçeği fidesinin solması beklenir. Çiçek solduktan sonra kesip almalısınız. Daha sonra çiçeksiz dalı, daldırma yöntemi ile toprağa ekebilirsiniz. Bu yöntemle karanfil çiçeğinin dalı, kırılmadan toprağa doğru eğilir ve ucu ekilir. Bir süre sonra karanfil çiçeği fidesi filizlenecektir. Kış soğukluğu başlamadan önce fidelerin saksıya ekimi sağlanmalıdır.