Özellikle mistisizmde, Uzak doğu için önemli bir yere sahip olmaktadır. Günümüzde ise para ağacı bitkisini yetiştirmek Feng Shui felsefesi ile yeniden popüler hale geldi. Narin bir bitki olduğu için bakımı ve çoğaltma işlemlerinde titiz olmak gerekiyor. Bolluk, huzur ve şans getirdiğine inanılan para ağacı, ev ortamında yetiştirilmektedir. Küçük ağaç görünümüne sahip olup, odunsu bir gövdeyi barındırmaktadır. Dört yaşından itibaren beyaz ve pembe renklerinde çiçekler açmaktadır. Bunun yanı sıra yıl boyunca yeşil yaprakları ile evlere dekoratif hava katıyor.

Para ağacı bakımında bilinmesi gerekenler

Evde para ağacı bakımı için bilinmesi gereken bazı noktalar bulunuyor. Bunlardan ilki, bu ağacın çok fazla su istemeyen bir bitki olduğudur. Aşırı sulama halinde ise yapraklarını döktükten sonra dalları ve  kökleri de çürümeye başlayacaktır. Bu sebeple sulama kısmı, bakımı için en önemli konularından biridir. Bunun yanı sıra susuzluk nedeniyle de bitki ölebilir. Gün içinde her gün 4 ile 6 saat aralığında gün ışığı almalıdır. Ancak fazla dik güneş ışınlarına maruz bırakıldığında ise yaprakları sararıp dökülebilir. Bu bitkinin güneşi sevdiği bilinse de, çiçek açması kış aylarında olmaktadır. 
Para ağacı budama işlemlerine de özen gösterilmelidir. Özenle yapılan budama işlemi ardından bitkinin daha çok çiçek verdiği görülebilmektedir. Kolay üreyebilen bir bitki çeşididir. Bu sayede dökülen yaprakları, bitkinin dip kısımlarında yeni dalların çıkmasında etkisi olmaktadır. 
Para ağacı bakımı konusunda bilinmesi gereken bir diğer nokta bitkiye pullu böceklerin zarar verdiğidir. Bitkinin yetişmesine ve solabilmesine yol açarlar. Alkollü su yardımı ile fırçayla bu böcekleri temizlemeniz gerekir. Örümcekler de aynı şekilde bitkiye zarar veren bir diğer şeydir. Köklerin rahat gelişimini için derin ve geniş bir saksı kullanmanız gerekiyor. 

Para ağacı çoğaltma yöntemleri

Çok fazla yer değişikliğini seven bir bitki çeşidi değildir. Bu sebeple bulunduğu yere alışması durumu söz konusudur. Kısmen güneş olan bir noktada bulundurabilirsiniz. 
Çoğaltma yönteminde ise yaprak kısmından üremesi sağlanmaktadır. Sağlıklı bir yaprağı dikkatlice koparılır ve bu yaprağın ucu suda köklendirilir. Hızlı köklenme yöntemi ile bitki yeni bir saksıya ekilir. Bitkilerin bakımı ile merak ettikleriniz için yaşam kategorimizi takip edebilirsiniz.