Çoğu mevsim severek ve çoğumuzun da beğenerek tüketmiş olduğumuz balık, besin değerleri açısından çok zengin ve çok da faydalıdır. Aynı zamanda Omega-3 deposu olan balık dolapta saklanması gereken bir besindir. İnsan sağlığı için pek çok faydası bulunan bu besin, düzenli olarak tüketilmeli ve taze olup olmamasına da bir o kadar dikkat edilmelidir. Bilindiği üzere bayat olan bir balık biz insanların sağlığı için tehdit konusudur. Taze olmayan bir balık gıda zehirlenmelerine yol açar. Bundan dolayı yiyeceğimiz balığın taze olması gerekmektedir.   

Yüzlerce türü olan bu besinin birden fazla pişirme tekniğinin ve de tarifinin bulunması bizim için kolaylık ve pratiklik sağlamaktadır. Fırında veya tavada pişirilmesi tamamen kişinin damak lezzetiyle alakalı bir durumdur.

Bu kadar çok tükettiğimiz bir besini nerede hangi koşullarda saklamalıyız sorusu merak konusu haline gelmiştir. Et kategorisinde bulunan bir besin olduğundan dolayı saklanması için soğuk bir ortama ihtiyaç duyan balık, dolapta muhafaza edilmelidir. Peki bu koşullar altında saklanan balık dolapta kaç gün dayanır? Bunu cevaplayalım.

Çiğ balık dolapta kaç gün dayanır?

Öncelikle saklamak istediğiniz balığın pişmiş olup olmaması çok önemlidir. Her iki halinin de dolapta dayanma süresi farklılık göstermektedir. Saklamak istediğiniz balığı çiğ ve taze olarak aldıysanız ya dolaba ya da buzluğa koymalısınız. Balığın vakit kaybetmeden soğuk bir ortama kaldırılmasının önemli bir sebebi vardır. Canlılığını yitirdikten 6 – 8 saat sonra oda sıcaklığında kaldığı dakikalarda histamin üretimi yapmaya başlayan balık eğer bu durumdan sonra tüketilirse sağlığınızı etkileyebilir. Eğer dolabınızın buzluk kısmına koyacaksanız -5 derecelik ayar ile 12-14 gün arası tazeliğini koruyabilir; soğuk raf kısmına koyacaksanız da balığınızı dolabınızın +5 derece olması durumunda 3 gün boyunca saklayabilirsiniz. 

Balık dolapta kaç gün dayanır

Pişmiş balık dolapta kaç gün dayanır?

Yukarıda bahsedilen rakamlar çiğ balık dolapta kaç gün dayanır sorusunun cevabı niteliğindeydi. Peki pişmiş balık dolapta kaç gün dayanır? 

Balığın pişip pişmeme durumu göz önüne alındığında, dolapta saklama süreleri farklılık göstermektedir. Her ne kadar tavsiye edilen şekli pişirildikten hemen sonra tüketmek olsa da bazı durumlarda balığı saklamamız da gerekebilir. Öncelikle, pişmiş balığımızı koyacağımız kap hiç hava almamalıdır. Bu balığı eğer dolapta saklayacaksak bu süre maksimum 1-2 gün olmalıdır aksi halde balığın besin değerleri gittikçe kaybolur ve bozulma ihtimali artar. Eğer buzlukta saklayacaksak 2 ay; derin dondurucu gibi daha güçlü soğutma alanlarında muhafaza edeceksek de bu süre 6 aya kadar çıkabilir.