Balıkçılar Çalıştay’da buluşuyor

Balıkçılar Çalıştay'da buluşuyor

Mehmet Şahin Çakan'dan önemli açıklamalar.

Balıkçılar Çalıştay'da buluşuyor

Mehmet Şahin Çakan'dan önemli açıklamalar.

Balıkçılar Çalıştay'da buluşuyor
09 Ağustos 2018 - 11:12

İzmir Balıkçı İşadamları Derneği Başkanı Mehmet Şahin Çakan, bugün İzmir Ticaret Odası'nda düzenlenecek olan Balıkçılık ve Su Ürünleri Çalıştayı'na ilişkin olarak, “Çalıştay'da sektörün tüm paydaşları bir araya gelecek. Bu bizim için bir ilk. Çalıştay'ın İzmir'e ve Ticaret Odası'na çok büyük bir ivme kazandıracağına inanıyorum. Ben çok umutluyum” ifadelerini kullandı


İzmir Balıkçı İşadamları Derneği Başkanı ve İzmir Ticaret Odası Yönetim Kurulu Üyesi Mehmet Şahin Çakan, Kanal Ege'de katıldığı canlı yayında bugün İzmir Ticaret Odası'nda düzenlenecek olan Balıkçılık ve Su Ürünleri Çalıştayı'na ilişkin bilgiler verdi. Çakan, “İzmir'de 1 milyar 216 milyon liralık üretim değerine sahip olan sektörün tüm sorunları ve çözüm önerilerinin ele alınacağı Çalıştay'a sektör temsilcilerini bekliyoruz.

Bugün düzenlenecek olan Balıkçılık ve Su Ürünleri Çalıştayı, avcı ve yetiştirici firmalar, üniversiteler ve kamu kuruluşları olmak üzere sektör paydaşlarının bir araya getirecek. Bu bizim için bir ilk. Bir araya geldiğimizde sorunlarımızın çözüleceğine inanıyorum. Çalıştay sadece Ege ile sınırlı kalmayacak. Sektörün tüm temsilcileri Çalıştay'a katılacak ve herkes söz alacak. Çalıştay'ın İzmir'e ve Ticaret Odası'na çok büyük bir ivme kazandıracağına inanıyorum. Ben çok umutluyum” ifadelerini kullandı.

İZMİR 2. SIRADA

Yarattığı katma değer ve istihdama olan katkısıyla su ürünleri sektörünün dünyada olduğu gibi ülkemizde ve kentimizde de hızla geliştiğini açıklayan Çakan, "İzmir, 629 kilometrelik kıyı şeridi ile su ürünleri üretiminde çok önemli bir potansiyele sahip. Kentimiz kayıtlı balıkçı teknesi sıralamasında ülke genelinde yüzde 11,9 pay ile ikinci sırada yer almakta" ifadelerini kullandı. 

BALIKÇILAR ARASI İŞ BİRLİĞİ

Balıkçılar arası iş birliğinin önemine dikkat çeken Çakan şöyle konuştu, “Derneğimiz çok farklı bir şekilde hizmet ediyor. Çünkü bizim sektörümüz dar alanda hizmet eden bir sektör. Balıkçılık babadan oğula yıllardan beri devam ediyor. Balık haline girdiğimiz zaman hepimiz balıkçıyız. Orada bir aile gibiyiz. Balıkçılık sektörünün önünü açmaya ve yeni pazarlar bulmaya çalışıyoruz. Balıkçılar arasındaki ufak tefek tartışmaları mahkemeye taşımadan, hakem heyetimizle kendi aramızda çözüyoruz. Balıkçılar birbirleriyle bütün olmak zorunda. Bir arkadaşımızın işi bozulduğu zaman ona hesap açıyoruz, ürün veriyoruz ve tekrar çalışmasını sağlıyoruz.”

KIYI LOJİSTİĞİ SORUNSALI

Balıkçıların kıyı lojistiğiyle ilgili sıkıntılar yaşadığına değinen Çakan, “Balıkçı arkadaşlarımızın kıyı lojistiğiyle ilgili sıkıntıları var. Arkadaşlarımızın kıyıda ürünlerini paketleyeceği, ambalajlayacağı, soğuk hava yapabileceği, ihracat yapabileceği tesisleri yok. Bu konuda balıkçıların önünü açmak lazım. Şu an denizde ruhsatlı 16 bin 700 balıkçı teknesi var. Denizimiz çok küçük. Gemilerimiz ise çok büyüdü. Bu büyümenin ardından deniz kapasitesi yükü kaldırmıyor. Yapılması gereken ruhsatların birleştirilmesi ve denizde olan yoğunluğu azaltılmasıdır. Bunun yanında uluslararası sularda avlanmanın teşvik edilmesi gerektiğini düşünüyorum. Bu sektörümüzün büyük bir sorunu. Bunların hepsini Çalıştay'da konuşacağız” dedi.

AV YASAĞI UZUN

1 Eylül'de kalkacak olan avlanma yasağıyla ilgili konuşan Çakan, “Sektörümüz büyük bir sektör. Her gemimiz birer fabrika. 25-30 kişinin çalıştığı avcı gemilerimiz var. Devamlı üreten tek sektör biziz diyebilirim. Denizlerde çalışan arkadaşlarımızın yaşam alanlarını daha da büyütmemiz lazım. Mesela kıyıda balık boşaltıcak yerlerle ilgili sıkıntımız var. Dolayısıyla büyük balıkçıyı ayırmak lazım. Av yasağında 5 buçuk ay çok uzun bir süre. Bu dönemde ağların ve makinelerin bakımı yapılıyor. Yakınımızda paydaşımız Yunanistan var ve ortak kullandığımız Ege denizi var. Bizde yasak başladığı dönemde Yunanistan'da avcılık başlıyor. Bu düzenlemelerin yapılması lazım. Evet, balığın havyarlı olduğu dönem avlanma yasak olsun. Ama havyarını attıktan sonra denizlerimizi bize serbest bıraksınlar. Buna da bilim insanları karar vermeli. Biz yeni bir düzenleme istiyoruz. Yani mevsimsel değil, dönemsel av yasağı bekliyoruz. Ülkemizde yeni sistemle birlikte işlerin çok daha hızlı çözüleceğine inanıyoruz” dedi.

Doğukan Fikri FİDAN

YORUMLAR

  • 0 Yorum
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR x
İzmir'de kaçak tütün operasyonu
İzmir'de kaçak tütün operasyonu
İzmir'de silahlı kavga: 3 yaralı
İzmir'de silahlı kavga: 3 yaralı