İzmir'de balıkçılar 'Vira bismillah' dedi

İzmir'de su ürünleri av sezonu, denizin ilk ürünlerinin balıkçılar tarafından sergilenmesiyle başladı.

Ege 01.09.2021 - 17:48 01.09.2021 - 17:55

15 Nisan'dan beri devam eden av yasağının bitişi için İzmir Büyükşehir Belediyesi Su Ürünleri Hali’nde gerçekleşen törende, açılış konuşmasını Yönetim Kurulu Üyemiz Mehmet Şahin Çakan yaptı. Çakan, Türkiye’de balık tüketiminin daha fazla olması gerektiğine dikkat çekti.

 Av sezonunun açılmasının ardından aylardır ağlarını denizle buluşturmayı bekleyen balıkçılar “Vira bismillah” dedi. Balıkçı ve üreticilerin yoğun ilgi gösterdiği sezon açılışına Adalet ve Kalkınma Partisi İzmir Milletvekilimiz Ceyda Bölünmez Çankırı, Cumhuriyet Halk Partisi Genel Başkan Yardımcımız Kamil Okyay Sındır, Milliyetçi Hareket Partisi İzmir Milletvekilimiz Tamer Osmanağaoğlu, İzmir Büyükşehir Belediye Başkanımız Tunç Soyer, Buca Kaymakamımız Mahmut Nedim Tunçer, İzmir İl Tarım ve Orman Müdürümüz Mustafa Özen, Buca Belediye Başkanımız Erhan Kılıç, Milliyetçi Hareket Partisi İzmir İl Başkanımız Veysel Şahin, İyi Parti İzmir İl Başkanımız Hüsmen Kırkpınar katıldı.

Balıkçılar 'Vira bismillah' dedi (3)-min

Yönetim Kurulu Üyemiz Mehmet Şahin Çakan’ın açılış konuşmasını yaptığı törene Yönetim Kurulu Başkanımız Mahmut Özgener ve komite üyeleri de iştirak etti. Balık halini gezerek balıkçılara bol bereketli sezon dileyen protokol üyeleri, açık arttırmaya katılarak sezonun ilk balıklarını aldı.

Türkiye’deki balık tüketiminin daha fazla olması gerektiğine dikkat çeken Yönetim Kurulu Üyemiz Mehmet Şahin Çakan, “Pandemi döneminde Türkiye’deki balık tüketimi kişi başına 6 kilo, Avrupa’da 25 kilo, Japonya’da ise 75 kilo. Sağlıklı nesillerin yetişmesi için balık tüketimini artırmamız lazım. Bununla ilgili hepimize görevler düşüyor. Halkımızı teşvik etmemiz gerek” dedi.

Yönetim Kurulu Üyemiz Çakan sözlerine şöyle devam etti: “İzmir Ticaret Odası bünyesinde İzmir Su Ürünleri Çalışma Grubumuz var. Bu grupla yaptığımız bir toplantıda deniz patlıcanlarının önemine dikkat çekmiştik. Bir tane deniz patlıcanı, yılda 150 ton deniz kumunu ağır metallerden arındırıyor. En iyi arıtma sistemleri bile bu başarıya ulaşamaz. Sayın Bakanımız ve Yönetim Kurulu Başkanımızın verdiği büyük destekle deniz patlıcanına av yasağı getirildi. Bunun için de çok teşekkür ediyoruz”

Yorumlar