Balıkesir’in gastronomi değerleri, Gastronomi Turizmi Derneği basın konseyi yoğun çalışmaları ile “Balıkesir Uluslararası Kahvaltı Festivali”nde vitrine çıkmaya başladı

2-5 Haziran’da Balıkesir Avlu’da gerçekleştirilen festival, 7’den 77’ye katılımcılarını ağırladı.


Tadına doyulmaz lezzetleri ve yöresel mutfağıyla gastronomi turizminin öne çıkan rotalarından biri olmaya aday Balıkesir, düzenlediği Uluslararası Balıkesir Kahvaltı Festivali ile gastronomik değerlerini taçlandırmaya hazırlanıyor. Balıkesir, kahvaltı konseptiyle gastronomi alanına yeni bir soluk getirdi.


Türkiye’yi doyuran, 50 Peynirli Şehir Balıkesir’in gastronomi dünyasında önemli bir yere gelmesini hedefleyen Uluslararası Balıkesir Kahvaltı Festivali, Türkiye Gastronomi Turizmi Derneği koordinasyonunda şehrin coğrafi işaretli ürünleri de dâhil olmak üzere yaklaşık 30 çeşit yöresel ürünü katılımcıların beğenisine sundu. Şehrin lezzetlerini keşfetme imkânı sunacak 4 günlük festival, katılımcılarını lezzetli bir yolculuğa çıkardı.

Balıkesir Kahvaltı Festivali Yoğun İlgi yenigün


Adım Adım Marka Şehre Doğru

Balıkesir'de ulaşım kısaldı, sefer sayısını arttı Balıkesir'de ulaşım kısaldı, sefer sayısını arttı

İki yıl önce başlatılan “Marka Şehir Balıkesir” konseptinin devam eden adımlarından biri olan Uluslararası Balıkesir Kahvaltı Festivali, Balıkesir Valiliği öncülüğünde Balıkesir Büyükşehir Belediyesi, Güney Marmara Kalkınma Ajansı, Balıkesir Sanayi Odası, Balıkesir Ticaret Odası, Balıkesir Ticaret Borsası, Balıkesir Esnaf ve Sanatkârlar Odaları Birliği iş birliğinde yürütülüyor. Balıkesir ve Türkiye Aşçılar ve Pastacılar Birlikleri, Türkiye Gastronomi Turizmi Derneği, TÜRSAB, ÇARO, Balıkesir Üniversitesi gibi diğer birçok kurumun ve paydaşın da katkı sunduğu festival kapsamında ulusal ve uluslararası alanda güçlü şeflerin şovları; yerel halkın, öğrencilerin ve profesyonellerin katılacağı yarışmalar düzenlendi. Alanında uzman kişilerin yer aldığı bilimsel ve teknik paneller ile tadım söyleşileri gerçekleştirildi. Ayrıca festival boyunca katılımcılara Balıkesir’in yöresel ikramları sunuldu.


Balıkesir'in önemli bir gastronomi merkezi olduğunu söyleyen Türkiye Gastronomi Turizmi Derneği Başkanı Gürkan Boztepe, festivalin kente özgü lezzetlerin tanıtılmasında önemli bir unsur olduğunu ifade etti.


Balıkesir Avlu Yaşam Merkezinde gerçekleştirilen festivalde kahvaltılık ürün özelinde imalat yapan gıda işletmecileri, kahvaltı salonları, restoranlar, konaklama tesisleri, turizm acenteleri, kadın kooperatifleri ve kurumlar stant açtılar. Festivali renklendirmek, yerel halkın, çocukların ve gençlerin katılımıyla coşkusunu artırmak amacıyla çocuk etkinlikleri, halk oyunları gösterileri ve sergiler yer aldı.


Kahvaltıyı “Balıkesir” Adıyla Tanıyın

Balıkesir 50’nin üzerinde peynir çeşidi, coğrafi işaretli zeytin ve zeytinyağları, yüksek kalitede balları, yumurta üretiminde öncü şehirlerden olması, çok çeşitte üretebildiği meyve ve sebzelerden elde edilen yoğun aromalı reçel ve sosları, ekmek ve otlu hamur işleri kültürüyle kahvaltılık her türlü ürünün en yüksek kalitede üretildiği şehirdir. Tüm bu özellikleri ile kahvaltı şehri olmayı hak eden Balıkesir bu güçlü yönünü ortak bir çabanın ürünü olarak geliştirilen “Balıkesir Kahvaltısı” konseptiyle öne çıkarıyor.