Sağlık için oldukça faydalı olan bal, içerisinde bulundurduğu vitaminler sayesinde cildi de beslemektedir. Ayrıca cildi nemlendirmekte oldukça etkili bir besin olan Balın cilde faydaları ve bal hakkında merak edilen her şeyi bu yazıda bulabileceksiniz.

Bal, yüksek bir oranda B vitamini barındırmaktadır. Bu vitamin balın cilde faydaları arasında etkin bir rol oynamaktadır. Bu faydalar ise:

·          B1 Vitamini: Cildin daha canlı, parlak ve pürüzsüz görünmesini sağlamaktadır.

·          B2 Vitamini: Ciltte oluşan hasarları onarmaya etkilidir ve oksidasyona sebep olan moleküllere karşı koruma sağlamaktadır.

·          B3 vitamini: Cilt üzerinde oluşabilecek iltihapları önleyebilmektedir. Bu nedenle de akne gibi iltihaplı cilt problemlerin iyileşmesinde etkin bir rol oynamaktadır. Bunun dışında yoğun nemlendirici özelliği sayesinde cildin uzun süre nemli kalmasını sağlamaktadır.

·          B6 Vitamini: Hücre yenilenmesine yardımcı olurken bir yandan da cilt kırışıklıklarının önüne geçmektedir.
 

B vitamini dışında içerisinde C vitamini de bulunduran bal, bu sayede ciltte oluşan kuruluk ile birlikte oluşabilecek kaşıntı ve kızarıklık gibi problemleri engelliyor. Ayrıca balın cilde faydalarından biri de güneş ışınlarına karşı koruma da sağlamasıdır. 

Bal, içerisinde barındırdığı çinko minerali dolayısıyla yaşlanma belirtilerini geciktirme özelliğine de sahiptir. Antioksidan, antienflamatuar, antiseptik ve antibakteriyel özellikleriyle birlikte cildi tüm hasarlara karşı koruyabilmesi nedeniyle balın cilde faydaları arasında yer almaktadır.

balın cilde faydaları

Balın içerisinde bulunan vitamin ve mineraller sayesinde balın cilde faydalarından bahsettik. Fakat yine de kafalarda balın cilde faydaları nelerdir sorusunun cevabı merak ediliyorsa aşağıda detaylı bir şekilde açıklanmaktadır:       

·          Bal kullanımı ile beraber ışıl ışıl görünümünde bir cilde sahip olabilirsiniz.

·          Her cilt tipi için uygun olan bal, kuru cilt tipini nemlendirirken, yağlı ciltlerde ise sebum dengesini sağlamaktadır.
·          Yaşlanmayı ve kaz ayağı gibi kırışıklıkları geciktirme etkisi bulunmaktadır.

·          Balın cilde faydaları arasında güneş lekeleri üzerindeki olumlu etkisini de sayabiliriz. Bal, cilt üzerinde güneşten kaynaklanan Lekeleri gözle görünür bir şekilde azaltabilmektedir.

·          Peeling etkisiyle, ciltteki ölü hücreleri arındırıyor. Bunun dışında gözenekleri de temizlerken siyah nokta oluşumunu da engellemektedir.

·          Ciltte sivilce ve akne oluşumlarına engel oluyor.

·          Antiseptik özelliği ile birlikte ciltte oluşabilecek yaraların hızlı iyileşmesine yardımcı oluyor.

·          Mantar, egzama ve sedef gibi cilt hastalıklarının tedavi sürecinde, iyileşmede katkı sağlıyor.