Balkabağı Cucurbita ailesine ait sebzelerden biridir. Ülkemizde ise çoğunlukla tatlı yapımında kullanılmakta olan balkabağı bazı ülkelerde ise yemek çeşidi olarak da tüketilmektedir. Besin olarak da zengin olan balkabağı içerisinde sodyum, magnezyum, kalsiyum, fosfor ve protein mineralleri bulundurmaktadır. Aynı zamanda A, B1, 82, 83 ve C vitaminlerini de içermektedir. 

Balkabağı hem hafif bir tada sahiptir hem de çok besleyici içeriğe sahip olan bir sebzedir. Özellikle Kasım ve Aralık aylarında hasadı gerçekleştirilen balkabaklarının pazar ve marketlerin sebze tezgahlarında görmek mümkündür. 

Balkabağı ülkemizin çoğu yerinde yetişmektedir. Fakat yoğun bir şekilde balkabağı yetiştiriciliği yapılan bölgeler ise; Sakarya, Afyonkarahisar, Ankara, Düzce'dir. Balkabağı, Sonbahar, İlkbahar ve Yaz aylarında ekilmektedir. Ekim ayının ilk haftası ise hasadı yapıldıktan sonra, toprakta kalan kısmı bir hafta kadar güneşte kurutulmaktadır. Bu işlem ise balkabağının sert ve lezzetli olmasını etkilemektedir. 

Balkabağı çoğunlukla sebze olarak bilinmektedir. Fakat tohum içerdiğinden dolayı botanik olarak da meyve olarak sayılmaktadır. Balkabağı, kendi asmasının çiçekli kısmından büyüdüğü için ve oyum içermesinden dolayı asıl olarak bir meyvedir. Fakat toplumda sebze olarak bilinmesinden dolayı balkabağından sebze olarak sıkça bahsedilmektedir.

Balkabağı faydaları ile sıkça ön plana çıkmaktadır. Çoğunlukla bahar mevsiminde ekilen bu bitkinin hasat zamanı ise yerel iklime, bitki türlerine ve bitkinin hangi zamanda ekildiğine bağlı olarak değişiklik gösterebilmektedir. Balkabağı olgunlaşmadan önce toplanmalıdır. Toplandıktan sonra ise ılık ve nemsiz bir alanda bir miktar olgunlaştırılmalıdır. Balkabağının kuru ve berrak bir günde hasat edilmesi de öneriler arasında yer almaktadır.

Balkabağının faydaları nelerdir?

·        Vücut direncini artırmakadır.

·        Üreme sistemini aktifleştirmekte etkilidir.

·        Akne oluşumunu engellemeyi sağlar.

·        Saç ve tırnak sağlığı için oldukça önemlidir.

·        Kalp krizi riskini azaltmaktadır.

·        Uzun süre tok tutma etkisine sahiptir. 

·        Cilt sağlığı korumakta önemli role sahiptir. 

·        Göz sağlığını korumaktadır. 

Balkabağı yeterince tüketildiğinde zararsız bir besindir. Fakat fazla tüketildiği takdirde ciltte renk sararmasına sebep olabilmektedir. Bunun yanı sıra yine çok fazla tüketildiğinde gaz problemi, ishal ve kabızlığa yol açabilmektedir.