Yediğimiz yiyeceklerin doğallığı bozuldukça sıklıkla kendimiz yetiştirme istediğine girebilmekteyiz. Bu durumda eğer ki bir bahçeye sahip değilsek çözüm olarak saksılarda, küçük bir balkonda bu işlemi yerine getirmeye çalışmaktayız. İnsanların sıklıkla biber gibi sürekli mahsul veren ve saksı içinde kolaylıkla yetişen gıdalara yönlenmekte olunduğu görülür. Ancak bunun dışında da balkonda yetiştirebileceğiniz sebze ve meyveler bulunmaktadır. Balkonda yetiştirebileceğiniz ürünlerin neler olduğunu ve sürecin nasıl gerçekleştiğini bildiğiniz sürece bu, son derece basit ve keyifli bir işlem olacaktır.

Balkonda doğal sebze-meyve üretimi

Doğallık ve emek bir araya gelince üretilen gıdaların kişiye verdiği mutluluk düzeyi de değişmektedir. Öte yandan, ürünü yetiştirirken toprağı ile ilgilenmek de yararlı olmaktadır. Her ne kadar ev ortamında sebze-meyve yetiştirebilmek kolay olmasa da bunu balkonda saksılar yardımı ile gerçekleştirmek daha iyi bir seçenektir.

Balkonda yetiştirebileceğiniz sebze ve meyveler arasında ilk olarak çeşitli otlar bulunuyor. Maydanoz, soğan, kekik, biberiye, dereotu, fesleğen, lavanta gibi pek çok ot çeşidi yetiştirilebilmektedir. Bunun yanında salatada kullanabileceğiniz malzemelerinizi de doğal şekilde balkonunuzda yetiştirebilirsiniz. Marul, salatalık, küçük yeşillik çeşitleri saksıda kolayca yetişebilmektedir.

Pancar üretimi de saksıda mayıs-temmuz ayları arasında balkonda yetiştirebileceğiniz sebze ve meyveler arasında yer almaktadır. Balkonda en sık yetiştirilen meyveler arasında ise çilek yer alıyor. Geniş bir saksıya aralıklarla ektiğiniz çileği, 4 ile 6 hafta arasında bir süre sonra koparıp yiyebiliyorsunuz. Sürekli ürün veren bir meyve olduğundan dolayı balkonda yetiştirebileceğiniz sebze ve meyveler arasında en zahmetsizi olarak öne çıkmaktadır.

Güneş gören bir alanda geniş saksıda doğal ıspanaklar da yetiştirebilirsiniz. Bunun için en uygun zaman nisan ayları olmaktadır. İki ay müddet tanıdıktan sonra yetiştirdiğiniz ürünler tüketilebilir durumda olacaklardır.

Saksıda yetiştirilmeye en uygun fasulye çeşidi ise çalı fasulyesi olmaktadır. Turunçgiller arasında yer alan limon ve portakalı ise balkonda yetiştirebileceğiniz sebze ve meyveler arasında bulabilirsiniz.  

Daha pek çok balkonda yetiştirebileceğiniz sebze ve meyveler bulunsa da bunu yaparken dikkat etmeniz gereken de bazı önemli noktalar bulunmakta. Bunlardan ilki saksıların altlarında delikler olması iken bir diğeri de tohum halindekilerin daha önce temiz su ile nemlendirilerek filizlenmesini kolaylaştırmak oluyor.