07.10.2019, 07:06

Balta ve ağaç!

Ben alıngan biri değilim...Eleştirilmeye açığım...

Ben alıngan biri değilim...
Eleştirilmeye açığım...
Ama yapıcı olursa...
Vurmak kırmak şeklinde değil...
Her şeyi düşünüyorum, düşünmeye çalışıyorum...
Çünkü eleştiriler yapıcı olmalı...
Neden eleştirilere açığım biliyor musunuz?
Yanlış yapmayım diye...
Çünkü genellikle olumsuz bir durum olarak algılansa da her insanın eleştiriye ihtiyaç duyduğu anlar vardır. O nedenle özellikle iş hayatında eleştirildiğinizde yeteri kadar iyi olmadığınızı, yanlış yaptığınızı hatta işinizin tehlikede olduğunu hissediyorsanız, yanılıyorsunuz. Uzmanlara göre eleştiri, pozitif algılanabilir ve kişisel gelişim için de kullanılabilir. 
İş hayatının çetin ve zorlu ortamında güçlü olabilmek ve işimizi daha iyi yapabilmek için öncelikle yeteneğe kimi zaman da sağlam bir iradeye sahip olmamız gerekir. 
Mesela yaptığımız meslekten yola çıkarsak, gazetecilik çok değişik bir sektör... Farklı bir ortam...
Bazen kişiler menfaatleri için bile bu sektörü kullanmış ve kullanmaya da devam ediyor. Eleştiri oklarına aldırış dahi etmeden... Eğer mesleğimizdeki menfaat toplumun yararına olacak bir menfaat ise buna tabii ki lafımız yok. Ancak işin içine bireysel menfaatler giriyorsa ister maddi ister manevi olsun işte o zaman sıkıntı da başlıyor. 'Biz' olgusundan ziyade 'ben' olgusu ön plana çıkıyor. Çıkar ilişkileri baş gösteriyor ve meslek meslek olmaktan çıkıyor. 
O yüzden iş hayatında eleştiri yaparken yaptığınız eleştirinin toplumun menfaatine olmasına dikkat etmek gerekir. Eleştiriler, kırıcı değil yapıcı olmalı. Yapılan mesleğe değer katmalı, yeniliklere ufuk açacak bilgiler vermeli... "Ben"i değil, "biz"i anlatmalı... Yoksa hayatımız aşağıdaki balta ile ağaç hikayesinden ibaret olur. 
Balta ile bir ağaç kırılırken, her darbe sonrası gövdeden su akmaya başlamış...
Karşıdaki kişi sormuş; "Niye ağlıyorsun?
Ağacın cevabı;
"Benim canımı acıtan, ağlatan, o demir parçası değil, sapının benden olması".

Haftaya görüşmek dileği ile...

Yorumlar