Pandaların bir numaralı öğünü olarak bildiğimiz bambu, buğdaygiller familyasına aittir. Asya, Güney Amerika ve Afrika’da görülen bu tür, evlerde süs bitkisi olarak kullanılır ve şans getirdiğine inanılır. Ev bambularının boyu 1 metreye kadar çıkabilirken, en büyük türlerinin boyu 35 metreye kadar varabilir. Peki bambu nasıl yetiştirilir? 

Evlerimizde bu bitkiyi yetiştirmek ve çoğaltmak istiyorsak takip etmemiz gereken yöntemin ismi çelikleme olacaktır. Bu yöntem ana bitkiden alınan parçanın bağımsız bir bitki haline getirilmesinden oluşur ve şu adımlar izlenir:

  • Ana bitkiden parça alınır. Bu işlemi yaparken dikkat etmeniz gereken nokta parçanın alındığı yeri eritilmiş mum ile kapatmanızdır. Böylece ana bitki solmayacak, bozulmayacaktır. 
  • Alınan parçanın yaprakları kesilir.
  • Bir vazoya üç parmak su ilave edilir.
  • Bitki köklenene kadar su eksildikçe eklenerek beklenir.
  • Bu işlem yapılırken bitkiyi yerinden oynatmamak önemlidir. 
  • 30 gün içerisinde köklenecektir.
  • Köklendikten sonra bitki toprağa dikilebilir. Fakat toprağa dikilen bambu bitkisinin yaprakları ve gövdesi formunu daha çabuk kaybedecektir.

Eğer bitkiyi çelikleme yöntemi değil de tohumdan yetiştirmek istiyorsanız yapmanız gereken tuzlu suda tohumları 15 dakika bekletmek, sonrasında ise temiz su dolu bir kapta 24 saat bekletmektir. Bu işlemleri yaptıktan sonra tohumunuzu torf, bahçe toprağı ve ağaç kabuğu karışımının içerisine gömebilirsiniz. Bu noktada toprağın fazla kuru kalmasına izin vermeden aydınlık ve ılık bir yerde büyütmek önemlidir.

Bambu bakımı nasıl olmalıdır?

Gerekli bakımları yapıldığında bu bitki sağlıklı şekilde büyür. Kullanımı gereği görselliğini koruması gereken bu bitkinin bakımı için önemli olan bazı noktalar vardır: 
●    Bu bitki aydınlık ve ılık yerleri sever.
●    Suda yetiştiriyorsanız haftada 1 kere suyunu değiştirmek yeterli olacaktır. 
●    Su 10 cm seviyesini korumalıdır.
●    Eğer toprakta yetiştiriyorsanız toprağı her zaman nemli tutun.
●    Toprağı suladığınız suyun klorsuz veya içme suyu olmasına dikkat etmelisiniz.

Bambu bakımı ve kullanımı yönüyle evlerde sıklıkla tercih edilen bir bitkidir. Asyalıların iyi şans getirdiğine inandığı, kullanımı yönünden son derece tercih edilesi olan bu bitkiye siz de evinizde rahatça bakabilirsiniz.