18.12.2014, 22:00

Bardağın boş ve dolu tarafı

Var olan spor tesisleriyle yaşama savaşı veren “İzmir Sporu”nda tüm olumsuzluklara karşın son yıllarda alınan “sportif başarılar” insanın içini ısıtıyor.

Sporun sadece futboldan ibaret olduğunu kabul ederek, diğer sporları içine sindiremeyenlere, başta basketbol, voleybol olmak üzere tüm amatör sporlarda peş peşe gelen ulusal ve uluslar arası çapındaki başarılar gereken dersi veriyor.
Futbol bu ülkenin olmazsa olmazı değil. Ama gerçeği… En popüler ve taraftarı en fazla olan spor branşı.
Bunu hiç kimse inkâr edemez.
Bugün, İzmir futbolunun yılların ihmalleri sonucunda düştüğü bataklıktan kurtulabilme çabasına, içinde “futbol aşkı” olanlar “karınca kararınca” yardımcı olmaya çalışıyor. Elindeki imkânlarıyla “kurtarabilecek pozisyonda” bulunanlar ise, o eli ne yazık ki çekmeye devam ediyorlar…
Üstelik de itiyorlar!..
Amatör sporlardaki başarı demiştik…
Son yıllarda İzmir Büyükşehir Belediyespor (judo, okçuluk, bayan güreş, sualtı ragbisi), Konak Belediyespor (bayan futbol), Pınar Karşıyaka (basketbol), Karşıyaka Belediyespor (okçuluk), Arkasspor (voleybol), Bostanlıspor (basketbol, erkek-bayan ragbi, Amerikan Futbolu, Beyzbol, softbol, sualtı ragbisi), ESTİ (Sutopu), Şavkar (Jimnastik) gibi kulüplerimizin Türkiye çapındaki başarıları göz ardı edilmemeli.
Elbette daha pek çok branşı daha ekleyebiliriz…
Uluslar arası başarıların yanı sıra, alt yapılardaki zaferler de işin çabası...
Bunlara kulüplerimizin alt yapılarını ve üstelik de okullarımızın Türkiye çapındaki basketbol, ragbi, tekvando, judo, voleybol, tenis, jimnastik, eskrim başarılarını da ekleyebiliriz.
Bu başarılarda kulüplerden de çok, başkan, branş yöneticileri ve antrenörlerin bireysel çabalarının yanı sıra, “ spor zekaları”nı unutmamak gerekir. Elbette gerçek kahramanlarımız sporcular…
Şimdi tutturduk bir “stat bilmecesi…” Sorarım size?
Diğer tesisler yeterli midir?
Türkiye’nin üçüncü büyükşehri İzmir’de SGM'ye ait kaç adet kapalı Yüzme Havuzu vardır?
İlginiz dışında olabilir. Bilemeyebilirsiniz. Yanıtı verelim: BİR… Evet sadece bir adet (Atatürk Yüzme Havuzu.)
“Türkiye Bowling Şampiyonası neden İzmir’de olmuyor?” diye düşündünüz mü?
SGM ve kulüplere ait hiç tesis yok da ondan!..
Federasyon Temsilcilerine sorun bakalım, “tesis” için ne diyecekler?
Ama çaba harcayanlar çok.
Kulüplerin vefakar ve cefakar yöneticileri… Boğazından keserek, kulüp yaşatmaya çalışan pür amatör idareciler…

Tatlısu'nun hakkı yenmez


Bir de hakkını yememek lazım, Gençlik ve Spor İzmir İl Müdürü Ali Osman Tatlısu…
Eski bir eğitimci olan Tatlısu, İzmir’e atandığı günden bu yana “tesis sorunu”na neşter vurabilmek için var gücüyle uğraşıp duruyor.
Bir yandan il ve federasyon temsilcileri, branş antrenörleri, kulüp yöneticileri ile sık sık toplanarak “fikir alış verişi”nde bulunuyor ve sorunlara kalıcı çözüm üretmek adına zaman yaratıyor. Üniversite rektörlerini tek tek ziyaret ederek, üniversite gençliğini sporun içine çekebilmenin savaşını veriyor.
Gençlik Hizmetleri ve Spor İl Müdürü Ali Osman Tatlısu, bir yandan da “tesis” yapabilmek için kentin dört bir yanında hazineye ait boş alan arıyor ve bunu Ankara ile paylaşarak, sporun hizmetine kazandırmaya çalışıyor. Bu çabalar sonucunda ilk etapta Güzelbahçe, Çiğli, Karabağlar, Buca’da bulunan yerlere spor ve gençlik hizmetlerinde bulunacak tesislerin projeleri yapılıyor…
İzmir sporunda bardağın dolu ve boş tarafları…
Eldeki mevcut tesisleri de en iyi şekilde kullanmak elbette bizlerin elinde. Ancak bazen de ister istemez, insanın elini kolunu bağlıyorlar… Buna da örnekler yok değil!..
Şimdi futboldaki tabloya yeniden göz atacak olursak.
Bir tarafta Altınordu ve Göztepe modeli… AŞ’lerde futbol her geçen gün güzelleşiyor. Tesisler yerini almaya başlıyor…
Diğer tarafta ise “Taşıma su ile” döndürülmeye çalışılan değirmenler… Ve bunlarla savaşan Don kişotlar!..
Artık ya model değişecek, ya da tarihi kulüpler “futbol… futbol…” diyerek yok olup gidecek!..

 

 

Yorumlar

Gelişmelerden Haberdar Olun

@