Baroculuk ’GRİ’ yapılamaz

Baroculuk 'GRİ' yapılamaz

Baroculuk 'GRİ' yapılamaz

Baroculuk 'GRİ' yapılamaz
16 Mayıs 2018 - 12:11

Baroculuk 'GRİ' yapılamaz


İzmir Barosu Cumhuriyetçi Avukatlar Grubu Baro Başkan Aday Adayı Avukat Atalay Aksay, adaylığı ile ilgili olarak, “Baroculuğun 'gri' yapılabileceğine inanmıyorum. Baroculuk ya siyahtır ya da beyazdır. Ya evettir ya da hayırdır. Belki diyemezsiniz. Baroculuk ortada kalmak değildir. Baroculuk, vatandaşların haklarına uzanan elleri, onların hakkına uzanan en ufacık bir süreci ilk önce fark etmeyi gerektirir” dedi

İzmir Barosu Cumhuriyetçi Avukatlar Grubu Baro Başkan Aday Adayı Avukat Atalay Aksay, adaylığı ile ilgili olarak şunları söyledi, “Renksiz bir baro siyasetini kesinlikle kabul etmiyorum. Baroculuğun 'gri' yapılabileceğine inanmıyorum. Baroculuk ya siyahtır ya da beyazdır. Ya evettir ya da hayırdır. Belki diyemezsiniz. Baroculuk ortada kalmak değildir. Baroculuk, vatandaşların haklarına uzanan elleri, onların hakkına uzanan en ufacık bir süreci ilk önce fark etmeyi gerektirir. Bir erken uyarı sistemidir. Boş bir söylemle, bir basın açıklamasıyla bazı şeyleri geçiştiremezsiniz. Gerekirse davasını açacaksınız. Bir yeşil alan bir kişiye veya kuruma peşkeş çekiliyorsa, buna mutlaka baro ve avukatlar müdahil olmalıdır. Hukuki mücadelenin altyapısı geliştirilmelidir. 
Sosyal medya baroculuğuna karşıyım. Kendimi her zaman mutfakta yetişen bir barocu olarak tanımladım. Hiçbir zaman vitrine çıkmayı sevmedim, 14 yıl boyunca her zaman mutfakta kaldım. Projeler üretmeye, geliştirmeye, onları hayata geçirmeye ve 'biz' olmaya çalıştım. Hep ekibimle hareket ettim. Sadece vitrine koyduğunuz ürünle bir yere kadar gidersiniz. Ama mutfaktaki yemek kokusu ve iş yapma hevesi mutlaka olmalı. Baro her zaman meslektaştan ve vatandaştan yana olmak zorundadır. Baronun tarafsız kalmak lüksü yoktur. 

“BARO SANDIK 
GÜVENCESİDİR”

Baro önce avukat içindir, sonra vatandaş içindir. Bizim bir referandum sürecinde, yapılacak değişiklikleri vatandaşlara anlatmak gibi bir görevimiz var. Neyin değiştiğini bilmeden, herhangi bir oylamaya gidemez vatandaş. Biz referandum sürecinde bu bilgilendirmeyi yaptık. 24 Haziran seçimlerine giderken baronun ve avukatların görevi; parti gözetmeksizin, vatandaşın iradesinin sandığa yansımasını sağlamaktır. Bunun güvencesi baro ve avukatlardır. Kim seçilirse seçilsin, barolara ve avukatlara yine ihtiyaç vardır.”

ADAYLARI 
TEBRİK ETTİM

Baro içerisinde demokratik yarışlara ihtiyaç olduğunu aktaran Aksay, “Bu süreçte aday olan herkesi arayıp kutladım. Herkesin adayı olmak Genel Kurula mahsustur. Ancak grubun ilkelerini benimseyip, 'ben bu grubu temsil ediyorum' diyebilmek için gruba aidiyet hisseden kişilerin seçmesi gerekiyor. Dolayısıyla grubun aidiyeti önemlidir. Bu ilkeleri benimsemezseniz yok olur gidersiniz. Grubumuz içerisinde seçilen Yürütme Kurulu çok doğru bir karar verdi, ilkelerimizle ilgili çok sade bir metin hazırladı. Bu ilkeleri benimseyen ve altına imza atan herkes aday olabiliyor” dedi. 

DEĞİŞİM VURGUSU

Baroda görev aldığı süre içerisinde hayata geçirdiği bazı çalışmalardan örnekler veren Aksay, “Baro Kart ilk kez İzmir'de ortaya çıktı. Bu kart ile ilgili anlaşmayı 2009 yılında yaptık. Barolar Birliği 2011 yılında kabul etti ve kart herkese açıldı. Yine bu süreçte 'Sanal Ofis' projesini geliştirdik. Meslektaşlarıma çeşitli eğitimler verdim. Barolar Birliği'nde avukatlara 'Dijital çağda avukatlığı' anlattım. 33 ayrı baroda eğitim çalışması yaptım. Ben arkadaşlarıma daha iyi bir gelecek için, bir üst sürüme geçmeyi vaat ediyorum. Siz değişim istmiyorum deseniz de, değişim sizi de kapsar. Dolayısıyla her zaman bir ümit vardır” dedi. 

ATALAY AKSAY KİMDİR? 

1976 İskenderun doğumluyum. İlk, orta ve lise öğretimimi Antakya'da tamamladım. Üniversite hayatıma İzmir'de devam ettim. 2000 yılında Dokuz Eylül Üniversite Hukuk Fakültesi'nden mezun oldum. 2002 yılında beri kesintisiz bir şekilde İzmir Barosu'na bağlı olarak serbest avukatlık yapmaktayım. Tek kelimeyle kendimi özetlemek gerekirse; ben iflah olmaz bir barocuyum. Baronun her kademesinde, her komisyonunda, baronun yönetim kurullarında aktif olarak görev aldım. Bu hizmetleri vermekten onur duydum.   

YORUMLAR

  • 0 Yorum
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR x
Bank Of China Turkey AŞ`ye izin çıktı
Bank Of China Turkey AŞ`ye izin çıktı
ABD 1 trilyon doları piyasadan çekti ve yakıyor
ABD 1 trilyon doları piyasadan çekti ve yakıyor