Reflü rahatsızlığının kronikleşmesiyle birlikte uzun süre devam etmesi sonucunda, mide içinde bulunan asit, safra ve ince bağırsak sahip olduğu içerik sebebiyle özofagustaki hücrelerde değişime yol açmaktadır. Bu hastalığın ilk kez tanımlanması 1950 yılında Dr. Noman Barrett tarafından tanımlanmış ve Barrett özofagus olarak isimlendirilmiştir.

Barrett özofagus ilerleyen zamanla birlikte özofagus kanserine dönüşme olasılığının bulunması sebebiyle reflü hastalığının da önlenmesi hedeflenmiş olan komplikasyonlarından bir tanesidir.

Barrett özofagusun kendine has ve kesin bir belirtisi bulunmamaktadır. Çoğunlukla uzun süredir reflü hastalığı bulunmakta olan kişilerde yapılan tetkikler sonucunda tespit edilebilmektedir. Aşağıda yer almakta olan reflü belirtilerinin olması sonucunda durumunda bir uzman hekime başvurulması gerekmektedir:

·          Ağıza gelen acımsı tada sahip su,

·          Göğüste ve boğazda yanma oluşturan his,

·          Sebepsiz oluşan ses kısıklıklarının yaşanması ve uzun süreli öksürük,

·          İyileşmesi gereğinden fazla uzun süren diş ve diş eti sorunları,

·          Hıçkırık atakları,

·          Engellenemeyen geğirme hissi,

·          Yiyeceklerin yutulma esnasında ağrı ve zorluk yaşanması.

Tanı ve tedavi yöntemleri

Barrett özofagus reflü şikayetiyle hekime başvuran hastalarda uygulanmakta olan endoskopi işlemlerinde özofagusun biyopsi ve iç duvar görüntülemesi sonucunda tanı konulabilmektedir. Bu işlemde endoskop olarak adlandırılan oldukça esnek yapıya sahip ve uç kısmında kamera yer alan bir hortum ile yemek borusu kontrol edilir. Ucundaki cımbız benzeri alet ile doku alınır. Alınan doku örneği patolog tarafınca incelemesi yapıldıktan sonra değerlendirilir ve Barrett özofagus teşhisi konulduğu takdirde tedavisi uygulanmaya başlar.

Barrett özofagus tanısının konulması ile, kanserleşmeye yatkınlık yoksa, reflü hastalığının tedavisi uygulanarak hastalığın kontrol altında tutulması sağlanır.

Barrett özofagus hastalığında kanser hücresi bulunuyorsa kitlenin ya da etkilenmekte olan bölgenin çıkarılması gerekmektedir.

Barrett özofagus da kanser tedavisi için birçok endoskopik tedavi çeşitleri bulunmaktadır. Endoskopik tedavilerden faydalanılamayacaksa, kanser riski olan, büyük ve yayılmış kitlerlerse açık cerrahi işlemler uygulanmaktadır. Bu yöntem hastalığın ilerleme evresine göre kitlenin çıkarılması veya özofagus çıkarılması işlemi uygulanmaktadır.

Ayrıca, uygun olan hastalarda reflüye sebep olan sfinkterin çalışmaması problemini gidermek için de cerrahi operasyonlar tercih edilmektedir.