İspanya’nın en tanınmış şehirleri arasında yer alan Barselona, Katalonya bölgesinde bulunmaktadır. İspanya’nın en kalabalık ve yoğun şehri olmaktadır. Sanatla, doğayla, etnografya müzeleriyle dolu bu şehre yıl içinde milyonlarca turist ziyareti gerçekleşmektedir. Peki, Barselona gezilecek yerler arasında neler yer almaktadır? Bu yazıda sizler için bu derlendi. 

Barselona gezilecek yerler için öneriler

-Barselona Katedrali: 14. Yüzyıldan beri varlığını sürdüren bu katedral Barselona gezilecek yerler arasında oldukça popüler olmaktadır. Yapı, sahip olduğu Gotik bölge yapısı ile dikkat çekmektedir. 

-L’Eixample: Barselona gezilecek yerler arasında adeta bir Barselona simgesi haline gelen L’eixample, şehir düzenlemesi ile bilinmektedir. Tepeden görünümüyle oldukça düzenli bir yapıya sahip olduğu göze çarpmaktadır. Renkli bir şehir hayatı gezisi için tercih edilebilecek bir ziyaret yeridir.

-Katalan Ulusal Sanat Müzesi: Dünyaca ünlü bir sanat müzesi olarak tanınmaktadır. Rönesans, gotik, Barok gibi pek çok sanata dair semboller yer alıyor. Heykelleri, mimarisi, merdivenleri ve pek çok eşsiz noktası ile Barselona gezilecek yerler listesine eklenecek önemli bir yer olmaktadır.

barselona-katedrali-scaled

-Park Güell: Gaudi’nin bir eseri olarak görülen bu yerde fantastik, masallardan fırlamış bir gezinti gerçekleştirebilirsiniz. UNESCO dünya mirası arasında yer almasıyla dikkat çekmektedir. 

-Tibidabo Amusement Park: Barselona’nın en yüksek tepesinde yer alarak 1905 yılından beri faaliyette olan bir eğlence parkıdır. Avrupa’nın en eski üçüncü parkıdır. Yüksek bir noktada olmasıyla adrenalin dolu bir eğlence için mutlaka ziyaret edilmesi gereken noktalardan biridir. 

- Katalan Müzik Sarayı (Palau de la Musica Catalana): 1905 yılından beri faaliyette olan bu müzik sarayı UNESCO Dünya Mirası Listesinde yer almaktadır. Özellikle konser salonu tüm ihtişamı ile göz kamaştırmaktadır. 2.146 kişinin aynı anda müzik ziyafeti alabildiği bu salon, mimarinin gösterişli havasına katkı sağlamaktadır.

-Casa Amatller: Gaudi’nin ilk eserlerinden biri olarak Barselona gezilecek yerler listesinde önemli sıralarda yer alıyor. 1984 yılından beri de UNESCO Dünya Mirası Listesinde bulunmaktadır. Mimarinin dış yapısı dikkat çekerek, kusursuz bir tarihi dokusuna sahiptir.  

-Palau Güell: Burası Avrupa’nın özellikle Art Nouveau tarzının öncülerinden biri olarak bilinmektedir. Modernist bir başyapıt olan bu mekânı kusursuz mimarisi için ziyaret edebilirsiniz.