Hemen hemen her insanın sıklıkla yaşadığı baş ağrısı, kişiden kişiye değişebilir ve çeşitli nedenlerden dolayı oluşabilmektedir. Üzüntü, sinir halleri ve uykusuzluk problemleri baş ağrısına neden olan etkenler arasında yer almaktadır. Bu tarz baş ağrısı çeşitleri basit ağrı kesicilerle veya karanlık, sessiz bir ortamda bulunarak geçebilmektedir. Ancak uzun süreli atak şeklinde gelen baş ağrıları kolay kolay geçmemektedir. Bunlardan en çok bilinen baş ağrısı çeşidi ise migrendir. Migren ataklar halinde gelir ve buna da bulantı, kusma, ışıktan ve sesten rahatsızlık eşlik eder. 

Baş ağrısı nedenleri nelerdir?

Migren beyindeki damarların genişlemesi ve beynin etrafını saran zarın içerisindeki sinirlerin uyarılmasıyla oluşmaktadır. Güneş ışınlarının yansıması veya güneşte fazla kalınması da migren ataklarının tetiklenmesine yol açabilmektedir. Bir diğer başta hissedilen ağrı çeşidi olan gerilim tipi baş ağrısı ise strese bağlı oluşur ve toplumda yaygın olarak görülmektedir. Stres, beyine giden oksijen seviyesinde azalmaya ve böylece damarların büzüşmesine yol açtığından baş ağrısına yol açabilmektedir.

Özellikle uzun süre bilgisayar, televizyon ya da telefon ekranına bakıldığı durumlarda gözlerde oluşan aşırı yorgunluk, baş ağrısı oluşmasına yol açabilmektedir. Aynı şekilde devamlı olarak aynı pozisyonda bilgisayar başında veya masa başında hareketsiz şekilde oturmak boyun ve ense düzleşmesine sebep olabileceğinden dolayı baş ağrısına yol açabilmektedir. Kadınların gün boyu saçını sıkı topuz veya at kuyruğu şeklinde kullanması da baş ağrısıyla sonuçlanabilmektedir. Ancak bu ağrı, kişide hemen hemen her gün devam ediyorsa, yorulunca artıyorsa ilk akla gelen ve yaygın görülen sebebi boyundaki rahatsızlıklardan kaynaklanmasıdır. Boyun fıtığı, boyun düzleşmesi, boyun kaslarındaki gerginlik başta hissedilen bu ağrının en önemli nedenleridir. Bu tip baş ağrıları boyundaki rahatsızlıkların giderilmesiyle önlenebilmektedir.

Bir diğer baş ağrısı sebepleri ise kişinin sinüzit, diş veya diş eti rahatsızlıkları, tansiyon yükselmesi gibi problemleri sonucunda ortaya çıkmaktadır. Bir de altta yatan daha ciddi sıkıntılara bağlı olan baş ağrısı çeşitleri vardır. Bunlar beyin tümörüne veya beyinde oluşan damar tıkanıklığına bağlı baş ağrıları olabilmektedir. 

Baş ağrısının tedavisi çeşidine göre değişse de kişilerin rahatlamasını sağlayacak bazı çözümler vardır. Kişi basit ağrı kesiciler kullanarak bu ağrıyı dindirebildiği gibi ilaç kullanmak istemiyorsa da ilaçsız çözümlere başvurabilir. Bunlar ise ortamdaki ışığı azaltmak veya karanlık ortamda dinlenmek, gürültülü ortamlardan uzak durmak, ılık duş almak, uyku düzenine ve oturuş şekline dikkat etmek, rahatlatıcı etkileri olan bitki çaylarını tüketmek ve nefes egzersizlerine başvurmaktır. Bunlara ek olarak vücudumuzdaki bazı sinir noktalarına yapılan masaj, baş ağrısını azaltabilmekte ve hatta ortadan kaldırabilmektedir.