Başarılı bir iş görüşmesi için dikkat edilmesi gerekenler, işverenlerin adaylarla ilgili düşüncelerinin daha olumlu olmasını sağlar. Bu nedenle bir iş görüşmesine gitmeden önce neler yapmanız gerektiğini bilmelisiniz. Bunlara dikkat ederek yaşamınızı daha konforlu yapacak mesleğe kolayca sahip olabilirsiniz. Başarılı bir iş görüşmesi için dikkat edilmesi gerekenler ise yazının devamında sıralanmıştır.

Başarılı bir iş görüşmesinde dikkat edilmesi gerekenler

 • Bir iş görüşmesinin başarılı geçmesi için ilk yapılması gereken mülakatına girilen şirketi iyi araştırmak ve bilgi sahibi olmaktan geçmektedir. Bu konu işverenin sizin işe verdiğiniz ciddiyeti ve işi alma konusundaki kararlılığınızı anlayabilmesi için çok önemlidir. 
 • Başarılı bir iş görüşmesi için karşı tarafta iyi bir izlenim bırakmanız oldukça önem taşımaktadır. İyi bir izlenim bırakmak da ilk olarak dış görünüşünüze önem vermekle başlar. İş görüşmesine gidilen şirkete uygun olarak giyinmeye dikkat edilmelidir. Kot pantolon, tişört, spor ayakkabı ya da aşırı abartıya kaçılmış kıyafetler görüşmeye saygı duyulmadığı izleniminin yaratılmasına sebep olabilir. 
 • Erkekler için takım elbise, kadınlar için ise etek- ceket ya da pantolon- gömlek gibi kombinler yapılması ve özellikle parlak, neon renkler yerine koyu renklerin tercih edilmesi karşı tarafta işe verdiğiniz önemin ve ciddiyetin hissedilmesini sağlayacaktır. 
 • Aynı şekilde saçların düzgün olması ve makyajın çok aşırıya kaçmaması da önemlidir. Bu da prezantabl bir kişi olduğunuz imajını gösterir. 
 • Görüşme yerine zamanında gelinmesi de başarılı bir iş görüşmesi için önemlidir. Kişinin dakik olduğu ve önem verdiği izlenimini yaratır.
 • Oturuş şekli iş görüşmesinde bir diğer önemli noktadır. Çok kasıntı şekilde oturmak ya da çok rahat, yayılarak oturmak karşı tarafa negatif bir etki yaratabilir. 
 • Konuşurken şu an olduğunuz kişi olmak yerine istediğiniz kişi olarak konuşmanız karşı tarafta pozitif bir algı yaratmanızı sağlar. 
 • Kariyer hedefinin olduğunu hissettirmek ve bulunmak istediğiniz pozisyonu göz önünde bulundurup ona göre bir tavır takınma gibi konulara dikkat edilmesi gerekir. 
 • Özgüveni yüksek ve kendinden emin konuşmak iş görüşmesinin başarılı geçmesi için oldukça önemlidir.  Buna ek olarak görüşme sırasında göz teması kurmaya ve gülümsemeye dikkat edilmelidir. 
 • Görüşme yaptığınız kişiye şirketle ve iş süreciyle ilgili sorular sorulması karşı tarafa hevesli olduğunuz izlenimini bırakacağından önemlidir. Ancak ilk etapta maaşla ilgili direkt olarak soru sorulmamalıdır. 
 • Ses tonunun etkin kullanılması, yalan söylenmemesi oldukça önemlidir. Sahip olduğunuz bilgi kadar o bilgiyi nasıl sunduğunuz önem taşımaktadır. Başarılı bir iş görüşmesi için de tüm bunları karşı tarafa en olumlu şekilde hissettirmek gerekmektedir.