Başbakan Yıldırım Nevşehir’de...

Başbakan Yıldırım Nevşehir'de işadamlarına seslendi

Başbakan Binali Yıldırım, Nevşehir Ticaret ve Sanayi Odası tarafından düzenlenen "İş Dünyası Buluşması" programına katıldı ve iş adamlarına seslendi.

Başbakan Yıldırım Nevşehir'de işadamlarına seslendi

Başbakan Binali Yıldırım, Nevşehir Ticaret ve Sanayi Odası tarafından düzenlenen "İş Dünyası Buluşması" programına katıldı ve iş adamlarına seslendi.

Başbakan Yıldırım Nevşehir'de işadamlarına seslendi
07 Ocak 2018 - 10:27

Başbakan, "İşadamları bize 'Tamam işçi alın terinin karşılığını alsın ama bize de destek verin' dediler. 

Biz de, 'Size 100 lira destek sağlayalım. Siz yeter ki ülkemizi kalkındırın, biz sizin arkanızdayız' dedik.

Biz sizin önünüzdeki engelleri aşacağız, yolunuzdaki taşları kaldıracağız." diye konuştu.

AK Parti Nevşehir 6. İl Olağan kongresine katılmak üzere Nevşehir’e gelen Başbakan Binali Yıldırım kongrenin ardından Nevşehir Ticaret ve Sanayi Odası tarafından düzenlenen İş Dünyası Buluşması programına katıldı.

Başbakan Binali Yıldırım burada yaptığı konuşmada, Toplumun bütün kesimlerinde mümkün mertebe bir araya gelmeye gayret ediyoruz.Hükümet olarak temel ilkemiz ülkemizi oluşturan tüm paydaşlara, toplum kesimlerinde diyalog halinde olmak ve onların meselelerinin ilk ağızdan öğrenmek ona göre de tedbir almak bizim önemsediğimiz meseledir.

Çözüm üretmek istediğiniz zaman damdan düşeni bulacağız.Dolayısıyla tespitlerimizi bizzat yerinde ziyarete ettiğimiz iş adamlarımızın temsilcileriyle çatı örgütleriyle görüşüyor konuşuyor buna göre çözüm üretiyoruz. İstişare etmeden hiçbir konuda hareket etmiyoruz. Bugün Oda ve Borsalar Birliği Başkanımız burada, TESK Başkanımız burada, Türkiye’nin en büyük emek teşkilatı Türk İş Başkanı da burada. Üreten de, çalışanda, emek verende burada. Türkiye’nin zenginleşmesi, büyümesi için özel sektörün önünü açmamız gerek.

Türkiye’de AK Parti iktidarından önce devlet bir liralık yatırım yapıyor özel sektör bir buçuk lira yatırım yapıyor. Şimdi devlet 1 liralık yatırım yapıyor özel sektör 8 liralık yatırım yapıyor.

Çünkü iş adamlarız ülkesine güveniyor, geleceğine güveniyor, güçlü iktidarı görüyor yatırım yapıyor. Devletin yılda yaptığı yatırım 128 milyardır. Özel sektör ise 900 milyar yatırım yapıyor. Demek ki Türkiye üç kat büyüdüyse milli gelir 860 milyara çıkmışsa bunun arkasında sizler varsınız dedi.

2018, 2017'DEN DAHA İYİ OLACAK

Yıldırım, iş dünyasıyla istişare etmeden hiçbir karar almadıklarını belirterek, şöyle dedi: TOBB deyip geçmeyin. 1.5 milyon üyesi var. 15 milyon istihdam sağlıyor. Yılda 300 milyarın üzerinde yatırımı kontrol ediyor. 160 milyara yakında ülkemize ihracat kazandırıyor. Özel sektörün önünü açmak gerekiyor. Şu anda zannederler ki devlet çok büyük yatırım yapıyor. Devletin yatırımı yılda 128 milyar lira. Özel sektör ise, 900 milyar liralık yatırım yapıyor. Demek ki Türkiye 3 kat büyüdüyse bunun arkasında siz varsınız. Üreten ürettiğini katma değere dönüştüren milyonlarca vatandaşa aş, iş sağlayan işadamımız, sanatkarımız var.

Başbakan Yıldırım, 2017'nin zorlu ve başarılı bir yıl olduğunu anlatırken, 2017 yılı başında felaket tellalları piyasaya indi; 'İş alemi perişan olacak. AK Parti iktidarı da dersini alacak...' Ülkemiz hakkında kötü senaryolar yazanlara. Odalarımızla karar aldık; Piyasaları canlandıracağız. Krediler açtık. 'İşini büyütmek isteyen büyütsün, işyeri açmak isteyen işyerini açsın' dedik. Kredi Garanti Fonu ile 230 milyarın üzerinde fiilen 300 bine yakın kişi bu krediyi kullandı. Ayrıca buna nefes kredileri de eklersek 600 bin insanımıza kaynak sağladık diye konuştu.

Yıldırım sözlerini şöyle sürdürdü: Yani 'Efendim Türkiye yüzde 3 büyüyecekken niye yüzde 11 büyüdü' diyenler olayın arkasını görmüyor. Biz bununla ilgili tedbirlerimizi aldık. Şimdi asgari ücret yine artıyor. Asgari ücrette çalışanı enflasyonun altında bir rakama mahkum etmeyeceğiz dedik. Yüzde 14.1 ile sözümüzü yerine getirdik. İşadamları bize 'Tamam işçi alın terinin karşılığını alsın ama bize de destek verin' dediler. Biz de, 'Size 100 lira destek sağlayalım.

Siz yeter ki ülkemizi kalkındırın, biz sizin arkanızdayız' dedik. Biz sizin önünüzdeki engelleri aşacağız, yolunuzdaki taşları kaldıracağız. Önünüze taş koyanlar var onları da atacağız. Bu yılın 2017'den daha iyi olacağını belirten Yıldırım, Siz hiç endişe etmeyin, işinize gücünüze bakın. Demek ki 100 lira destek devam ediyor. Kredi desteği devam edecek. Son 10 senede dünyada bir küresel kriz var. Yaprak kıpırdamıyor. 2008 yılında başladı hala devam ediyor. Peki bu 10 senede ne oldu. Koca dünyada parmakla gösterilen 10 proje var. Bu 10 projeden 6'dını Türkiye yapıyor. Başka söze hacet ver mı? ifadelerini kullandı.

 

YORUMLAR

  • 0 Yorum
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR x
İrem Sak: Her yerim estetik!
İrem Sak: Her yerim estetik!
Çetin Altay’dan renkli gösteri
Çetin Altay’dan renkli gösteri