Hepimiz başkaları tarafından sevilmeyi ve saygı görmeyi hak ederiz fakat buna rağmen her zaman böyle olmaz. Maalesef, hayatımız boyunca hayal kırıklıklarıyla çok sık karşılaşabiliriz.
Kayıtsızlık ve reddedilme, büyük bir duygusal acıya yol açar ve bu acıyla başa çıkmak en az fiziksel acıya katlanmak kadar zor olabilir. Dolayısıyla bu durumları göz ardı etmemeliyiz. Gerçekten, kayıtsızlığın beyinde fiziksel acıyla aynı alanları uyardığı saptanmıştır ve zihinsel açıdan aynı şekilde katlanılmaz olabilir. Bizi yanında istemeyen birinden şefkat ve sevgi görmek için yarışmamıza yol açan o yaraları sonrasında iyileştirmek için zaman ve özel çaba harcamamız gerektiğini kabul etmeliyiz.
*****
Oysa kendinize saygı duymayı ve hak eden kişilerle duygusal bağ kurmayı öğrenebilirsiniz. İşte o zaman kendinize saygı duydukça başkalarının size karşı kayıtsızlığının canınızı sıkmasına izin vermezsiniz. İlişkilerinizi yeniden gözden geçirmeyi ve onlarınki kadar kendi duygusal ihtiyaçlarınıza özen göstermeyi öğrenirsiniz. Ne var ki, başkalarının bizimle ”bağlantı kesme” çabalarını görmeyi öğrenmemiz önemlidir. Aşağıda kayıtsızlık hissi yaratan davranışlardan bazıları yer almaktadır:
İlgisizlik ve Dikkatsizlik
Bu durum sözkonusu olduğunda doğrudan bir mesaj almış oluruz:
"Beni ilgilendirmiyorsun."
Başkalarını ihmal eden kişiler, kötü bir şey yapmayı düşünüyor demek değildir. Fakat bu kişiler, geçici olarak kendi ilgilerine sıkışıp kalmıştır ve çevrelerindeki insanlara odaklanmayı başaramazlar.
İlgisiz ve kayıtsız görünmekten kaçınmanın yolu, ilişkinin amacını sorgulamaktır. Yani, bağlantı kurmak istiyorsanız başka insanlarla birlikteyken burada olmalı ve onlara bütün dikkatinizi verebilmelisiniz.
Savunmacılık
Karşınızdaki insan her etkileşimde sizi empati kullanarak dinlemek yerine; kayıtsızlık, düşmanlık ve savunmacılık sergiler ve dolayısıyla bağlantı kurma çabaları boşa çıkar.
Karşılıklı etkileşim; negatif, suçlayıcı veya eleştirel bir tutumla başlarsa konuşmanın ya da ilişkinin o andan sonra nasıl gelişeceğini hayal etmek kolaydır. Karşınızdaki kişinin onurunun kırılmasını istemiyorsanız, başkalarıyla iletişim halindeyken dikkatli davranmanız önemlidir.
Güç konuşmalardan kaçınmak
Kayıtsızlık durumlarından biri de yanlış giden bir şeyleri düzeltmek için yapmamız gereken konuşmalardan kaçınmaktır. Elbette, bu durum ilişkiyi zayıflatır ve kişilere zarar verir.
En şiddetli anlaşmazlıklar, gerilimin artmasına neden olarak daha fazla kafa karışıklığına yol açan kişiler arasında gerçekleşir. Bu durum nihayetinde kişilerin arasında aşılmaz hale gelen mesafeler yaratır.
*****
Bu işaretleri tespit edebilmemiz önemlidir ve bu şekilde, başkalarıyla olan duygusal bağımızı güçlendirebiliriz. Bir ilişkiyi sürdürmek için mücadele etmeyi yeniden düşünürsek, terazinin hangi tarafta olduğunu görebiliriz.
Kendimizi yeniden değerlendirerek, başkalarının bencilliğinden koruyabiliriz. Bir kişinin ilgisi, bizi şaşkına uğratacak şekilde gösterilen soğukluk ve kayıtsızlık kadar yer tutmaz hayatımızda.
Belki de işin sırrı, zamandır. Bunu anlamak, kendimizi kabul etmek ve kendimizle ilgilenmek, kendimizin önemini fark etmektir. Çünkü kendimize iyi davranmazsak, özgünlüğümüz ve sağlığımızın hasara uğraması kolaylaşır. Ve elbette buna değmez...