Başkan Batur, “Projelerimiz kente damga vuracak”

Narlıdere’de 20 yıl belediye başkanlığı yaptıktan sonra, İzmir’in kalbi, Konak’a rekor bir oyla başkan seçilen Mimar Abdül Batur, “Projelerimiz kente damga vuracak” dedi

Güncel 21.03.2021 - 11:20 21.03.2021 - 11:20

Halime ERDOĞAN/YENİGÜN- İzmir’in en deneyimli Belediye Başkanı Abdül Batur ile Basmane Semt Merkezi’nde bir araya gelerek, Konak’a dair projelerini konuştuk. Mimar Başkan Abdül Batur, Narlıdere’de yaptığı kentsel dönüşüm projeleriyle, Türkiye’deki dönüşüme örnek teşkil eden çalışmalara imza attı. Narlıdere’nin ardından Konak İlçesinin yönetimini üstlenen Batur’a en çok, “Lütfen, Konak’ı da Narlıdere gibi yapın” talebi iletildi. Biz de Başkan Batur’a öncelikli olarak, Narlıdere dönüşüm çalışmalarını sorduk. Başarının anahtarının çok çalışmak olduğunu vurgulayan Batur, “Doğduğum, büyüdüğüm ve 20 yıl belediye başkanlığı yapma onurunu yaşadığım Narlıdere için bir hayalle yola çıkmıştım. Mimari bir bakış açısıyla yaklaşarak, Narlıdere’yi o dönemki köy görüntüsünden kurtarmak ve çağdaş bir hayat kurmak istiyordum. Çok çalıştık, hayallerimizi yaptığımız çalışmalara, projelerimize aktardık. Türkiye’de henüz “kentsel dönüşüm” diye bir olgu yokken, biz Narlıdere’de “kent yenileme” projemizi hayata geçirdik. Narlıdere’de yaşayan hemşehrilerimizle konuştuk, onlara yapacağımız çalışmaların önemini, daha çağdaş bir hayat kurmaya çabaladığımızı anlattık. Fikirlerini aldık ve düşüncelerine, isteklerine önem verdik. Sonunda onları ikna ettik ve ne mutlu bize ki, onlar da bize güvendi. Narlıdere 2000 yılında değişmeye, gelişmeye böyle başladı. İlk kent yenileme çalışmamızı Narlıdere’nin eski yerleşim yerlerinden Yeniköy’de gerçekleştirdik: Yaklaşık 45 bin metrekare alan değişime uğradı; 300’ü aşkın eski bina yıkıldı. Yeni imar planı doğrultusunda modern, depreme dayanıklı binalar inşa edildi. Vatandaşı gözettik; kimseyi yerinden etmedik; bize duyulan güveni boşa çıkarmadık. İkinci yenileme çalışmamız Yenikale’yi değiştirdi: 40 bin metrekare alan üzerinde çalıştık. Köhnemiş binaları birer birer yıktık ve tüm sosyal donatı alanlarıyla modern bir yaşam kurduk. Biz Yenikale’de yerinde dönüşümünü uyguladık ve bu uygulama model haline geldi. Bu model bugün Türkiye’de kentsel dönüşümün anayasası gibi uygulanıyor. Sonra sıra diğer bölgelerimize geldi. İkinci İnönü, Atatürk, Narlı ve Çatalkaya mahallelerimizle ilgili dönüşüm projelerimizi hazırladık. Bu bölgelerde de orada yaşayan hemşehrilerimizin görüşlerine önem vererek, onları dinleyerek, ikna ederek ilerledik. Hemşehrilerimin bize duydukları güvene bir kez daha teşekkür ederim. Projelerimizi bakanlıkta imza aşamasında bırakarak, yeni başkanımıza teslim ettik. Narlıdere bugün herkesin yerleşmek, yaşamak istediği bir yer oldu, çok değer kazandı. Bizim de büyük tecrübe kazandığımız kentsel dönüşümde başarının anahtarının, vatandaş odaklı çalışma olduğunu çok iyi biliyoruz. Ve bugün Konak için de aynı hayalle çalışıyoruz” dedi.

“KONAK DA NARLIDERE GİBİ OLACAK”

Konak’ta başlayan dönüşüm çalışmalarına dair bilgi veren Başkan Abdül Batur, “Konaklı hemşehrilerim gerek Konak Belediye Başkanlığı’na aday olduğum seçim döneminde ve gerekse göreve geldiğim günden bugüne bana hep şu soruyu sordu: “Konak da Narlıdere gibi olacak mı?”. Hemşehrilerimle yan yana geldiğim her yerde bu soru karşıma çıkıyordu. Genel merkezimizin de takdiriyle, Konak’ın yarınları için ilçeme atandım. Hemşehrilerim de rekor bir oyla beni göreve getirdi. Bu soruyu bir kez de burada yanıtlamak istiyorum: Evet, Konak da Narlıdere gibi olacak. Biz Narlıdere’de insanların hayatlarını kökten değiştirmedik, bozmadık; yeniledik, güzelleştirdik. Benim Narlıdere’deki hemşehrim hâlâ aynı evinde oturuyor, hâlâ aynı kahvehanesine gidiyor. Tek fark, yenilenmiş olmaları. Biz, Narlıdere’de sosyal hayatı yeniledik. İzinden yürümekten büyük bir gurur duyduğumuz Büyük Önderimiz Gazi Mustafa Kemal Atatürk’ün işaret ettiği çağdaşlığı yakalamaya çabaladık. Konak’ta da böyle olacak. Konak’ın yarınlarına dokunmaktan, hemşehrilerime çağdaş bir yaşam kurmak için çalışmaktan büyük bir keyif alıyor, gurur duyuyorum. Göreve gelir gelmez Gültepe planlarını hem kendi meclisimizden hem de İzmir Büyükşehir Belediyesi meclisimizden tüm partilerin desteğiyle geçirdik. Bu konu kördüğüme, yılan hikâyesine dönmüştü ve bunu çözmek bize nasip oldu. Planlarımız bir ay askıda kaldı ve ilgili odalardan tek bir itiraz gelmedi. Halkımızı da planları mahallelerinde askıya çıkararak ve danışma ofisleri kurarak bilgilendirdik. Gültepe planlarında parselasyon çalışmalarına devam ettiğimiz bir aşamadayız. Beştepeler planlarını da belediyemizin meclisinden, yine tüm partilerin oybirliğiyle geçirdik. Yenişehir, Hilal ve Hilal’den Mersinli’ye kadar uzanan bölgemizin planlarına, jeolojik etüt çalışmalarıyla başladık. Konak’ta kentsel dönüşüm açısından planlanmamış bölge bırakmayacağız. Çok iddialıyız ve herkesin şunu bilmesini isterim ki; Konak’ta kentsel dönüşüm gerçekten iyi gidiyor. Bu uzun soluklu bir çalışma; en az 10 yıllık bir süreci kapsıyor ama biz anayasalarını hazırlayıp, çalışmaları da başlattığımızda zaten kendiliğinden ilerleyecektir” açıklamasında bulundu.

“KENTSEL DÖNÜŞÜMDE İDDİALIYIZ”

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın İzmir’in gecekondu ve çirkin görüntüsüne yönelik yaptığı eleştirinin hatırlatılması üzerine konuşan Başkan Abdül Batur, “Beştepeler bölgesi dediğimiz alan Yeşildere üzerindeki Mask’ın tam karşısında gördüğünüz, bir tarafı Eşrefpaşa Caddesi’ne bir tarafı Cicipark’a uzanan 200 hektarlık bir bölge. Beştepeler’den sonra Yenişehir’den Mersinli’ye uzanan ‘ters L’ şeklindeki bölgemiz ve Gürçeşme bölgesinin planları var; şu anda ikisinin de üzerinde çalışıyoruz. Konak’ta İzmir Büyükşehir Belediyesi tarafından yürütülen çalışmalar da var. Ege Mahallesi,  Ballıkuyu ve Yeşildere, İzmir Büyükşehir Belediyesi’nin sorumluluğunda. İzmir’de hem Büyükşehir Belediye Başkanımız Sayın Tunç Soyer hem de tüm ilçe belediye başkanlarımız, kentimize hizmet için çalışıyoruz. Sadece Yeşildere üzerinden değil, sorunuza genel bir yanıt vermek isterim: Konak’ta yapacağımız kentsel dönüşüm çalışmalarında çok iddialıyız ve hem ilçemizin hem de şehrimizin çehresini değiştireceğiz. Beştepeler ve Yeşildere projelerinin uygulanmasıyla uçaktan bakarken ya da Yeşildere yolundan geçerken gördüğünüz görüntü değişecek, şehir modern bir siluet kazanacak. Planlarımızda sadece binaları yenilemiyoruz, yeşil dokusu, sosyal altyapısı, sosyal kültürel ve spor alanları, yaya ve araç trafiği ulaşım çözümleriyle modern bir şehir kuruyoruz. Ayrıca bu noktada Kıyı Ege Belediyeler Birliği Başkanı olarak da şunu ifade etmek isterim: Özellikle pandemi döneminde belediyelerin İller Bankası paylarının kesilmemesini gündeme getirmiştik. ‘Hizmette yarışan belediyelerin böyle bir dönemde elini güçlendirin’ dedik. Ancak ne yazık ki bu yapılmadığı gibi, kesilen payların artırılmasına da gidildi. Biz elimizdeki kaynaklarla hatta kaynaklarımıza kendi imkânlarımızla kaynaklar da ekleyerek vatandaşlarımıza en iyi hizmeti sunma çabasındayız” dedi.

“KONAK’A DAMGA VURACAK AKILLI BİNA PROJESİ”

Depremde hasar gören Konak Belediye Binasının yıkım çalışmalarında sona gelindi. Başkan Batur, yeni binanın kente damga vuracak bir proje olduğunu anlatarak, “Konak Belediyesi olarak şu anda hizmet binası sıkıntısı yaşıyoruz. 5-6 binada vatandaşımıza hizmet üretiyoruz. Vatandaşa da oradan oraya gitmek zorunda kalıyor. 30 Ekim depreminin ardından bir binamız hasarlı çıktı, bu noktada hızlı hareket ederek, binanın yıkılması, ada içindeki 2 parselin kamulaştırılması konusunda çalışmalarımızı bitirdik. Tapularımızı aldık. Kente, Konak’a damga vuracak projelerimizi hazırlıyoruz. Akıllı hizmet binasını Konak’a kazandırmak en büyük hedeflerimiz arasında. Hem mimar hem teknik kişi olarak ben de projelendirme çalışmalarına katkı sunuyorum. Önümüzdeki süreçte maliyeti çıkacak. Kredi kullanma noktasında da bazı çabalarımız olacak. Hedefimiz 2023 yılına kadar hizmet binamızı tamamlamak, Konaklı hemşerilerimiz, binaya girdiğinde tüm işlemlerini aynı binada bitirebilecekleri ve son teknolojiyi yansıtan bir bina görecekler. Tabi programlarımız arasında böyle bir şey yoktu ama bu dönem pandemi, deprem gibi felaketleri yaşadık. Bir taraftan rutin hizmetlerimiz devam ederken bir taraftan vatandaşlarımızın salgından, afetten mağdur olmaması için çalışıyoruz, destek veriyoruz” diye konuştu.

“HEDEFİMİZ KENTSEL DÖNÜŞÜM VE TARİH”

İlçede bulunan çok sayıda tarihi binayla ilgili yapılan çalışmaları aktaran Başkan Abdül Batur, “Bizim Konak’ta birinci hedefimiz kentsel dönüşüm, ikincisi ise ilçemizi sahip olduğu köklü tarihle turizmde öne çıkarmak. İlçemiz sınırları içinde bulunan 3 bin 550 tarihi yapı var. Biz birçoğunun restorasyonunu zaten yapıyoruz. Tarihi birçok binayı da ayağa kaldırarak, şehrimize kazandırdık. Sizinle birkaç örnek paylaşayım: Tarihi Kemer Tren İstasyonu’muzda her şeyi tamamladık. Burayı gençlik destek merkezi olarak yakın zamanda hizmete sokacağız. İstasyonun hangar binasını da Mimarlar Odamız ve İzmir Serbest Mimarlar Derneği ile birlikte mimarlık müzesine çeviriyoruz. Restorasyonunu yaptığımız Yemişçizade Konağı’nı ise İzmir Büyükşehir Belediyesi’yle birlikte ‘kurtuluş’ müzesine dönüştürüyoruz. Her iki müzemizi de 2023 yılına, Cumhuriyeti’mizin 100. yıldönümüne yetiştireceğiz. Kıllıoğlu Hamamı’nı kültür merkezine çeviriyoruz. Silahhane Binası’nda çalışmalarımız sürüyor. İkiçeşmelik’te caddeye adını veren tarihi çeşmemizi gün ışığına çıkaracak çalışmalarımızı da yürütüyoruz. İstiklal İlkokulu’muzu inovasyon, gençlik merkezi olarak hizmete açacağız. Tarihi İkiz Evleri de yıkılmaktan kurtardık ve bölgeye hizmet verecek bir semt merkezi yaptık” açıklamasında bulundu.

“ROMANLARA ÖZEL ÇALIŞMALAR”

Romanlara yönelik birçok projeye imza atan Başkan Batur, “Konak, Roman hemşehrilerimizin yoğun olduğu bir bölge. Roman vatandaşlarımız, ilçemizin çok kültürlü yapısındaki en renkli dokulardan biri. Karşı karşıya oldukları sorunları biliyor ve çözüm için de elimizden ne geliyorsa yapıyoruz. Özellikle kadınlarımızın ve çocuklarımızın gelişimine, eğitimlerine destek olmak bizim için çok ama çok önemli. Bölgemizde birçok yerde kreşlerimizi konumluyoruz. Yenişehir’de bulunan 116 yaşındaki tarihi bir binamızı yıkılmaktan kurtararak, Roman Kültür Merkezi’ne dönüştürdük. Burada çok güzel çalışmalar yapacak, kadınlarımız, çocuklarımız, gençlerimiz için çeşitli kurslar düzenleyeceğiz. İlk etapta okuma-yazma, yaratıcı drama, temel müzik eğitimi, ritim, üflemeli, yaylı sazlar, film, belgesel ve fotoğrafçılık kursları düzenlemeyi planlıyoruz. Açacağımız kurslardan biri müzik aletleri bakım ve onarım kursu olacak. Bu kursumuzun hem çok ilgi göreceğini hem de bölge insanımıza, gençlerimize çok yararı dokunacağına inanıyorum. Öte yandan Roman Diyalog Ağı (RODA) ve Sıfır Ayrımcılık Derneği’nin Roman vatandaşlara yönelik ulusal ve uluslararası projelerin yürütüleceği, eğitim faaliyetlerinin de yer alacağı bir merkez arayışı vardı. Buna da destek verdik ve Zeytinlik Mahallesi’nde ‘Taş Mektep’ olarak bilinen tarihi binamızı tahsis etmeyi planlıyoruz. Biz elimizden ne geliyorsa yapıyoruz, sivil inisiyatif desteğiyle yapmaya da devam edeceğiz” dedi.

“ESNAFIN ÇARKI DÖNMELİ”

Esnafa verdiği destekle birçok belediyeye de örnek olan Başkan Abdül Batur, “Ben her zaman esnafı dinleyen, sıkıntı olduğunda esnafla yana olan bir anlayışla hareket ettim. Narıldere’de de böyleydi, Konak’ta da böyle... Pandemi sürecinden ekonomik olarak en büyük zararı esnaf alıyor. İşini, aşını kaybeden, dükkânına kilit vuran, kirasını, vergisini ödeyemeyen esnaf hemşehrilerimizi dinliyor, yardım için elimizden geleni de yapıyoruz. Hassasiyetimiz bu. Esnafın çarkı dönecek ki, ülke ekonomisinin çarkı dönsün... Esnaf için, dara düşen her hemşehrimiz için elimizden gelen ne varsa yapıyoruz, yapmaya da devam edeceğiz” diye konuştu. Konak Belediye Meclis Üyesi Hakan Yıldız’ın, “Alınmayan işgaliye bedelleri esnaftan toplu olarak alınıyor” eleştirisinin hatırlatılması üzerine konuşan Başkan Abdül Batur, “Bazı esnafımız bu bedelleri peşin olarak ödemiş. 1 yıllık ödemiş ve ay ay uğraşmayayım demiş. Hakan Bey’in gösterdiği evrak yaklaşık 1 buçuk yıl önce peşin olarak bu bedeli ödediğinin evrakı. Yani biz gidip zabıta eşliğinde kesinlikle öyle bir şey yapmıyoruz, yapılsa zabıta müdürünü görevden alırım. Kendilerine de söyledim. Esnafımızdan kendi isteğiyle ödeyenler için de bu ödemeleri bir sonraki seneye tahsis ettik, bir daha ödemeyecekler” dedi.

“CHP’nin ve Türkiye’nin Kılıçdaroğlu’na ihtiyacı var”

CHP’nin iktidarının yakın olduğuna vurgu yapan Başkan Batur, “Önümüzdeki süreçte Cumhuriyet Halk Partisi’nin iktidar olacağına inanıyoruz. Bu görünüyor. Sayın Genel Başkanımız Kemal Kılıçdaroğlu’nun da dediği gibi, Cumhuriyet Halk Partisi ittifaktaki bütün dostlarıyla beraber iktidar olacak. Ülkeye baktığımızda özellikle ekonomik veriler, vatandaşın içinde bulunduğu sıkıntılar, köylüsünden tutun da çiftçisine, emeklisinden memuruna her kesimde ekonomik sıkıntı var. Ülkede ekonomi iflas etmiş durumda. Bu çarkın bu düzenin değişmesi noktasında vatandaşlarımızın yeni bir arayış içinde olduğuna ben inanıyorum. Anketler söyle ama mühim olan sandıklar kurulduğunda, sandıkların ne söyleyeceğine bakmaktır. Ben bu süreçte özellikle Sayın Kemal Kılıçdaroğlu’nun, Millet İttifakı’nın yürütülmesi noktasında ve bu ittifakın seçimlerde başarılı olması noktasında, ittifaktaki tüm siyasi partilerle uyum içinde çalıştığını görüyorum. Bunu tüm vatandaşlarımız da görüyor. Cumhuriyet Halk Partisi’nin Kemal Kılıçdaroğlu’na ihtiyacı var ama Türkiye’nin daha fazla ihtiyacı var. Ülkenin geleceği için, özellikle bu ittifakın devam etmesi için Kemal Bey’in önemli çabaları var. Biz artık kendi içimizdeki, birbirimizle olan mücadeleyi bırakarak, iktidarımızda kim Bakan olacak, nasıl çalışacağız, milletin problemlerini en kısa sürede hangi projelerle çözeceğimiz noktasında çalışmalar yapıyoruz.

Yorumlar

Gelişmelerden Haberdar Olun

@