Başkan Soyer ormanlara girişlerin yasaklandığını hatırlatıp, İzmirlileri uyardı

Türkiye'nin birçok kentinde orman yangınlarıyla mücadele sürerken, İzmir'de teyakkuza geçildi. İzmir Büyükşehir Belediye Başkanı Tunç Soyer, geçtiğimiz günlerde Valilik tarafından ormanlara girişlerin yasaklandığını hatırlatırken, İzmirlilere uyarıda bulundu.

Güncel 29.07.2021 - 20:21 29.07.2021 - 20:21

Türkiye, Antalya Manavgat, Muğla Marmaris, Adana Kozan, Osmaniye ve Mersin'de çıkan ve halen devam eden orman yangınlarına kahroluyor.

Türkiye'nin pek çok bölgesinde çıkan orman yangınları İzmir'deki ekipleri alarma geçirdi.

İzmir'de 2 hafta önce Valilik kararıyla olası yangınların önüne geçmek amacıyla ormanlara girişler 30 Ekim tarihine kadar geçici bir süreyle yasaklanmıştı.

İzmir Büyükşehir Belediye Başkanı Tunç Soyer sosyal medya hesabından ormanlara giriş çıkışların yasaklandığını hatırlatırken, Soyer yaptığı paylaşımda, "Ciğerlerimizi yakan yangınları büyük bir üzüntü ile takip ediyorum. İzmir'de ormanlara girişler Valilikçe yasaklandı. Belediye ekiplerimiz teyakkuz halinde. Şüpheli bir durumla karşılaşırsanız emniyetle ya da bizimle iletişime geçebilirsiniz. Ormanlarımızı birlikte koruyalım." ifadelerini kullandı.

Öte yandan Başkan Soyer yine sosyal medya hesabından "Manavgat'ta süren yangını büyük bir endişeyle izlerken şimdi de Marmaris'ten orman yangını haberleri geldi. Şehrinde büyük orman yangınları yaşamış bir İzmirli olarak bu haberlere daha çok üzülüyorum. İki itfaiye aracımız da destek için Marmaris'e gidiyor." dedi.

BALIKESİR'DE DE ORMANA GİRMEK YASAKLANDI

Ayrıca Balıkesir Valiliği'nden de benzer bir açıklama geldi. Valilikten yapılan açıklamaya göre, orman yangınlarıyla mücadele kapsamında yeni tedbirler uygulanacak.

Buna göre mesire yerleriyle tabiat parklarının dışında ormanlara girilemeyecek.

Orman alanları içinde mangal, semaver, ateş yakılmasına müsaade edilmeyecek, avcı ve çobanların ateş yakmasının önlenmesi için ormanlara giriş çıkış yasağı uygulanacak.

Yarın başlayacak olan yasaklar, 31 Ekim Pazar gününe kadar sürecek.

Kamp yerleri hariç izin verilen mesire ve tabiat parklarında da mangal, semaver ve ateş yakılmasına saat 20.00'den sonra müsaade edilmeyecek. Ormanlık alan yakınlarında yerlerde anız yakılmasına ve ormanlık alanlara yakın olan yerlerdeki düğün gibi benzeri organizasyonlarda havai fişek, dilek balonu gibi yanıcı madde kullanılmasına da müsaade edilmeyecek.

Yorumlar

Gelişmelerden Haberdar Olun

@