Başkan Soyer’den Gediz’in kurtuluşu için 12 maddelik manifesto

İzmir Büyükşehir Belediye Başkanı Tunç Soyer dört gün süren Temiz Gediz Temiz Körfez maratonunu tamamladı. Soyer, Gediz’in kurtuluşu için kısa vadede derhal yapılması gereken 12 maddelik bir paket açıkladı. Soyer havzadaki vatandaşlarla birlikte yargı sürecini yürüteceklerini belirterek 'Bu Gediz bu Vatan sahipsiz değildir' dedi. Soyer'in konuşmasındaki Atatürk ve silah arkadaşlarının mirasıyla ilgili söylediği sözler dinleyenleri duygulandırdı. Öte yandan Büyükşehir Belediyesi, Manisa sınırları

Güncel 17.07.2021 - 18:22 17.07.2021 - 18:22

Ege Belediyeler Birliği ve İzmir Büyükşehir Belediye Başkanı Tunç Soyer, Gediz Nehri'ndeki kirliliğe dikkat çekmek ve Ege’nin can damarını zehirleyen kaynakları tespit etmek için başlattığı turun finalini Foça'da gerçekleştirdi. Dört günlük maratonun sonuçlarını açıklayan Başkan Soyer Gediz'in Ege'ye döküldüğü yerde önemli açıklamalarda bulundu. Soyer alana Gediz Deltası'na özgü teknelerle gelirken, CHP'li belediye başkanları alanda hazır bulundu. 

Belediye Başkanları'nı da kürsüye davet ederek 'Temiz Gediz Temiz Körfez' maratonunu sonuçlarını açıklayan Tunç Soyer’in konuşması söyle: 

"Değerlir arkadaşlarım. Yılın en sıcak günlerinden birinde vakit ayırdığınız, heyecanımıza ortak olduğunuz için hepinizi kalbimin olanca gücüyle kucaklıyorum. Dört günlük, 401 kilometrelik Gediz yolcuğumuzu bugün son buluyor. Dört gün önce Kütahya’da Murat Dağı’ndaki Kayapınar Şelalesi'ye yolculuğumuz başlattık. Bugün de Gediz'in sonuna denize döküldüğü nokta Foça'da beraberiz. Gediz İzmir’in can damarı hayat kaynağı. Gediz suladığı havzsasıyla, ovalarıyla Türkiye tarımının yüzde10’nu üreten bir havza. Sadece İzmir için değil, Manisa, Afyon, Uşak, Kütahya, İstanbul için Ankara için Türkiye için önemli. Yolculuğumuzda dört felaketi birlikte gördük. İlki, iklim değişikliği, yani küresel ısınma. Yer küre artık hasta. Gezegenimiz bir buçuk ısındı ve aslında hasta. Yer küre ısınıyor. Marmara Gölü'nün yüzde 90'ı kurumuş, İçimiz parçalandı. 10 metrede su çeken üretici şu anda 300 metrede çekemez halde. Yarın 500 metrelerde bulamam ihtimali var. Konya örneği önümüzde. İkincisi tarım politikalarımız. Vahşi sulama gerektiren tarım ürünleri yetiştiriyoruz. Su kaynaklarımıza uygun ürün yetiştirmek zorundayız. Üçüncüsü sulama. Su kaynaklarımız bu kadar azken hala silajlık mısır üretiyoruz. Dördüncüsü bu tabloya rağmen Gediz’i kirletmeye devam ediyoruz. Bu böyle devam etmeyecek. Gediz'in Bugüne akadar sahibi yoktu. Ama ben elimi taşın altına sokmaya karar verdim. Ne yapılması ne zaman yapılması gerektiğinin tespitlerini yapacağız. Yeni bir sayfa açacağız, temiz  Gediz için ne yapmamız gerekiyorsa yapacağız. Bu karanlık tablo bir kader değil. Başka bir tarım mümkün çıkışımızın iki temek aktı var. Birincisi kuraklık, ikincisi yoksullukla mücadele. Bir iki saat önce Menemen’de küçük baş hayvan dağıtımı yaptık. Bergama’nın koyunlarını Menemen’in üreticisiyle buluşturduk. Çünkü silajlık mısır gerektirmiyor. Bu topraklarda koyunun keçinin ete süte dönüşmesi için her şey mevcut var. Karakılçık buğdayını biliyorsunuz. Saz çavdarını ekledik. Yağmurla büyüyen başaklar, saman fabrikası gibi. Biz bu toprakların bereketini bolluğunu iade edeceğiz.

Gediz’e giderken, 'İzmir’i bitirdin mi de Gediz’e gidiyorsun' dediler. Biz İzmir’de doğan bütün derelerimiz için çalışmalarımızı yapıyoruz. Bizim irademiz dışında Körfezimizi ve havzamızı kirleten Gediz’le başka türlü mücadele edemezdik, o yüzden bu maratonu çıktık. 

Turgutlu Organize Sanayi Bölgesi, atıklarını direk sulama kanalına akıtıyor. Sulama kanalında su var. Meyve bahçeleri var, sebze tarlaları var, üretici kanaldan su alıyor. Ama zehirli suyu alıyor. Vatandaş meyvesini sebzesini zehirli suyla suluyor. Ne sağlık ne güvenlik kalmış, hepsinin önüne geceçeğiz. Bu Gediz bu Vatan sahipsiz değildir.

Değerli kardeşlerim, kısaca yaptığımız tespitleri sizlerle paylaşma istiyorum;

1 - Gediz’in doğduğu Murat Dağı Milli Park, denize döküldüğü Gediz Deltası UNESCO Dünya Mirası ilan edilmelidir.

2- Marmara Gölü’ne ivedilikle Ahmetli Regülatürenden su verilmelidir. Biz İzmir Büyükşehir Belediyesi olarak Ağustos ayında göle 10 gün boyunca can suyu verceğiz, o gölü kurutmayacağız.

3- Havzanın en temel kirlilik kaynaklarından biri Turgutlu Sanayi Bölgesi’nin arıtma tesisi derhal yapılmalı, aksi halde o OSB derhal kapatılmalıdır.

4 -Gördes’teki nikel madeni, Murat Dağı’ndaki madenler kapatılmalıdır. Gediz Havzası madenciliğe, kum ocaklarına ve taş ocaklarına kapatılmalıdır.

5 - Havzadaki tüm köy yerleşimleri için paket arıtma tesisleri derhal yapılmalıdır.

6- Havzadaki tüm kaçak kuyular DSİ tarafından kontrol altına alınmalı ve yeni kuyular açılmasına katiyen izin verilmelidir.

7 Tarımda havza ölceğinde ürün planlaması yapılmalı, su tüketmeyen tarımsal ürünler teşvik edilmelidir.

8-  Havzada Salma sulamaya son verilerek, damlama sulamaya geçilmelidir. Demirköprü barajı yüz bin dekarlık sulama alanı bir an önce kapalı sisteme geçirilmelidir.

9 -Havzadaki tüm arıtma tesislerinin tamamı çalışır hale getirilmeli, mevzuat gereği arıtma yapması gereken tesisler yüzde yüz denetlenmelidir.  Mevcut arıtma tesislerinin çalışıp çalışmadığı kontrol edilmeli, çalıştırılmayanlar için idari para cezası uygulanmalıdır. Salihli OSB arıtması efektif çalışan tesisler için elektrik tamamen ücretsiz olmalıdır.

BİZİM HAYATIMIZ SİZİN ELEKRİT BEDELİNİZDEN DAHA UCUZ DEĞİL
Turgutlu OSB’nin zehir deşarj ettiği noktayı gördükten sonra sorduk ‘Ne yaptınız’ dediler ki ‘Çevre ve Şehircilik Bakanlığı  200 bin lira ceza yazdı’ Bizim sağlığımızla, soframızla, tarlamızla ödediğimiz zararın bedeli 200 bin lira olamaz. Buna asla izin vermeyecğiz. Sanayi tesislerinin bir çoğunda arıtma tesisi var ama çalıştırılmıyor.Neden? Elektirik parası için. Buradan çığlığımı atıyorum. Bizim hayatımız sizin elektrik faturası bedelinizden daha ucuz değil.

10 - Gediz nehri ve kolları boyunca temizleme özelliği olan sögüt  v.b. bitkileri için göllenme alanları oluşturulmalıdır.

11 - Havzadaki katı atık tesisleri denetlenmeli ve nehrin kıyısındaki tesislerden başlanmalıdır.

12- Havzadaki tüm Jeotermal sondaların deşajrları kontrol edilmeli ve etkin bir denetim yapılmalıdır. Enjeksiyon kuyuları çalıştırılmayan, doğru yapılmayan tüm işletmeler derhal kapatılmalıdır. Tarım alanlarında jeotermal sondajlara izin verilmemelidir.

Gönül rahatlığıyla söylemek istiyorum, muhtarlarımız, vatandtaşlarımız ve sivil toplum kuruluşlarımız hepsi bizimle yol arkadaşlığı yapmaya hazır. Onların tespitlerini ve suç duyurusu için kanıtlarını aldı. Süreci beraber sürdüreceğiz. Bu vatan hepimizim.

BÜYÜKŞEHİR'DEN ÜÇ MADDELİK KISA VADE PLANI
Kısa vadede şunları yapacağız. Birincisi suç duyurusu yapacağız davalarımızı açacağız. Daha az su tüketmek için küçük baş alımını destekleyeceğiz. Taban fiyatının üç katına, samanı güncel fiyatının üç katına almayı tahahhüt ediyorum. Alaşehir çayını temizlemek için 25 milyon liralık paket arıtma tesisi yapıyoruz.

'MİLLİYETÇİLİK BUDUR'
Türkiye’de siyasitinin dilinin değişmesini ihtiyaç var. Bu yaptığımız şey siyasetin ta kendisidir. Biz böyle yaparak bu hayatı değiştereceğiz. Çünkü Mustafa Kemal Atatürk ve silah arkadaşları yalın ayak ölüme giderken cennet vatan bıraktılar. Nehirleri gölleri pırıl pırıldı, biz bunları katlettik yok ettik zehirledik. Şimdi onların mirasına ve gelecek kuşaklara aktaracağız. Çünkü milliyetçilik de bu dur, vatanseverlik budur.

KANAL İSTANBUL GÖNDERMESİ
Siyasette yöneticilerimizi seçeriz, beş yıl boyunca bizi onlar yönetir. Demokrasi beş yılda bir sandık demek değildir. Gediz’in temizlenmesiyle ilgili toplam maliyet bir buçuk milyar civarında. İstanbul’da Kanal İstanbul’u yapacağız diyorlar. Maliyeti 70 milyar lira. Biz diyoruz ki önce Gediz temizlenecek. sonra ne yaparsanız yapın. Kurtuluş yok tek başına ya hep beraber ya hiç birimiz. Aynen öyle yapacağız.

Biliyorum biraz içinizi karartım. İlk gün Kyapınar şelalesini gördüğümde bir şimşek çaktı beynimde. Biz eğer kirletmezsek, gümbür gümbür şelale, gürül gürül akacak Gediz, kendini temizleyecek. Doğanın kendini tedavi etmek gibi bir gücü var. Hiç üzülmeyin bu yolsuzluklar, yoksulluklar, hepsini biterecğiz. Bu ülkeyi hep beraber iyileştireceğiz. Gediz bize atalarımızdan miras kaldı biz de torunlarımıza bırakacağız.”

Yorumlar

Gelişmelerden Haberdar Olun

@