Kemalpaşa Belediye Başkanı Rıdvan Karakayalı, Gölpark Kemalpaşa'da basın mensupları ile kahvaltı yaptı ardından belediye meclis salonunda projelerini aktardı

Selcan Şerifaki - İnsan odaklı projeler çalıştığını ifade eden Kemalpaşa Belediye Başkanı Rıdvan Karakayalı, “Emekli spor öğretmeni olduğum için insan odaklı bir çalışma yürütüyoruz. Yaptıklarımız yapacaklarımızın teminatıdır” dedi. 

Kemalpaşa Belediye Başkanı Rıdvan Karakayalı, görev süresinin 2 buçuk senesinin pandemi ile geçtiğini dile getirerek ek süre talep etti. Başkan Karakayalı “Her işi bıraktık, halk sağlığı ile uğraştık. Belediyemizin kapasitesi yüzde 50 azaldı. 15 günlük evde dinlenildi, mensuplarımız iş göremez hale geldi. İzmirimiz’in başına deprem ve tsunami de geldi ama hizmet hiçbir zaman durmadı. Elimizden geldiğince halkımızla olmaya başladık. 2019’dan bu yana üç yıl geçti. Türkiye’nin ekonomik durumu iyidir” diyen aramızda yoktur. Çimento ve demirin fiyatı epey arttı. Aynı şekilde asfalt attığımız malzememin fiyatı da 1’e 10 katladı. Bu yüzden de ihaleye çıkacak müteahhit bulamadık. Herkesin ağzına sakız olan bir çevre yolumuz vardı, kaldırım için dört sefer müteahhit değiştirildi. En nihayetinde çevreyolumuzu ve birkaç yolumuzu İZBETON tamamlıyor. Para kısıtlı olduğu halde, bu enflasyona ve yaklaşık 96 milyonluk borçla devraldığımız belediyede insan odaklı yatırımlar yaptık. Ayda 2,5 milyon lira İller Bankası kesintimiz var. Daha önceki borçlarımız 7, 8 ve 14 yıl olarak borçlanmış, devlete vergi ödenmemiş hepsi bize kaldı. Buna rağmen yatırımlarımıza devam ediyoruz” dedi. 
 
EN BÜYÜK HAYALİM ÜNİVERSİTE 
 
 Kemalpaşa Belediye Başkanı Karakayalı, “En büyük hayalim üniversite. Bu dönemde sağ olsun birçok kapıyı çaldık, Demokrasi Üniversitesi’ne gittik. Geçtiğimiz dönemlerden atıl durumda kalmış bir kongre merkezi vardı. Yanına da bir düğün salonu yapmışlar. 3 yıl ödemesiz 14 yıl faizle 28 milyona bu alanı aldık. Şimdi onun ödemesini istiyoruz. Demokrasi Üniversitesi’ne yer verelim dedik, Ulucak’taki bu alanı gösterdik çok beğendiler. ‘Belediyeyi beğendiyseniz ben bu alanı boşaltır bir ay için çadıra bile çıkarım’ dedim. Anlaşmamıza göre Torbalı Yolu üzerindeki alanı tahsis ettik, sözleşme imzaladık. Önümüzdeki yıl üniversitemizi burada misafir edeceğiz. Birçok alanı onlara tahsis ettik, ‘Yeter ki üniversite gelsin’ dedik. Önümüzdeki yıldan itibaren 2 bin kişi kapasiteli üniversitemizi ilçemize kazandıracağız” dedi. 
 
‘İŞ HAYATINA KATILACAKLAR’ 
 
İlçede aile bütçelerine  katkı sunan projeler gerçekleştirdiklerini dile getiren CHPli Başkan “‘Mola Evi’ belki çok sık duyduğunuz bir kelime değil. Engelli çocuklarımızın ailelerinin rahat edebilmesi için açılmış bir yer. Engelli çocuklarımız burada eğitim görüyor, aileleri de gündelik işlerini yapıyor. Masal Evi’ni de açmak üzereyiz. Bu ayın sonunda Masal Evi’ni açarak çocuklarımıza her türlü desteği vermeye hazırız. Daha önce bütün parklara kafeterya yapmıştım. Kemalpaşa’da daha önce saat 21.00’den sonra hayat duruyordu. ‘İnsanları sokağa çıkaralım esnaf da kazansın’ dedik. Geçtiğimiz dönem parkları kapatmışlardı bu dönem tekrar açtık. Büyükşehir ile beraber Meslek Fabrikası’nı açtık 156 kişiye kurs verdik. Çok büyük bir ilgi var. Büyükşehir ile beraber bunu yürütüyoruz. Hedefimiz insan odaklı çalışmak ve kadınların iş hayatına katılmasını sağlamak. Onların her türlü mesleki isteklerine karşılık vererek arkadaşlarımızın aile bütçelerine katkı sağlamaya çalışıyoruz” diye konuştu. 

Kemalpaşa Belediye Başkanı Rıdvan Karakayalı, Gölpark yenigün
 
‘KIRAZI DÜNYAYA SATACAĞIZ’ 
 
Kemalpaşa’nın tarım kenti olduğunun altını çizen Karakayalı, ilçenin meşhur kiraz ve zeytinin hak ettiği değere ulaştırılması için yaptıkları çalışmaları anlattı. Başkan Karakayalı, “Türkiye’nin yüzde 15’ini İzmir’in yüzde 85’ini Kemalpaşa çıkarıyor. Burada alım ve satımlar farklı oluyor. Karşılıklı alım satım usulü ile alışveriş yapıyorlar. Ören Mahallesi’nde ve Armutlu Mahallesi’ne Kiraz Alım Merkezi yaptık. Önümüzdeki yıl Kiraz Borsası’nı da açacağız. Aşağı Kızılca’da 32.5 dönümlük yerimiz vardı. Buraya meyve işleme ve kurutma fabrikası yapacağız. Bütün çalışmalarımız bitti, bu yılın sonunda ihale yapıp bu alanı da işletmeye açacağız. Ne yazık ki Kemalpaşa’nın kirazı kendini kurtarmıyor. Sadece kiraz da değil, erik, şeftali gibi meyveler de var. Bunları kurutup dünyaya satmamız lazım. Aynı zamanda kooperatif, Büyükşehir ve Kemalpaşa Belediyesi iş birliğiyle sadece meyveyi değil, sebzeyi de kurutacağız. Her şeyi hazır. İzmir’in kırmızı etinin yüzde 35’ini Kemalpaşa çıkarır. Bu yüzden ilçemize canlı hayvan pazarını kuracağız” şeklinde konuştu. 
 

Soyer: “Daha çok gence istihdam yaratacağız” Soyer: “Daha çok gence istihdam yaratacağız”

“KEMALPAŞA İZMİR'E ENTEGRE OLACAK’ 
 
Kemalpaşa Metrosu’nun da yapımına başlanacağının müjdesini veren Karakayalı, “İzmir’in en büyük yatırımı Buca Metrosu denildi ama Kemalpaşa Metrosu Buca’yı üçe katlayacak 27,5 kilometrelik 19 duraklı metromuzun hayata geçmesi Kemalpaşa ve İzmir’in entegre olması demektir. En büyük yatırımımız bu olacak. Karbon salınımı ve akaryakıt tasarrufunu da engellemek bu sayede olacaktır. Büyükşehir’e üç ila beş sefer söyledik, nihayet koparabildik. Buca Metrosu’ndan sonra sıra buraya gelecek. Orasının temelini attık, sonra da buranın temeli atılacak” açıklamalarında bulundu. 
 
GÖREV İÇİN EK SÜRE TALEBİ 


Karakayalı, “Yaptığımız her şey insan odaklı olacak. Bu dönemde en büyük şanssızlığımız pandemiyle uğraşmamız. Aslında belediye başkanlığı seçimleri 2026’nın mart ayında olmalı. 2,5 yıl geç başladık, bize o süreyi vermeliler. Herkes ‘Ne yaptın?’ diyor ama kimse ekonomik sıkıntıyı görmüyor. Bizim işimiz hizmet yapmak, hizmet parayla yapılıyor. Gelirimiz aynı ama giderlerimiz arttı. İhaleye çıkıyoruz ama kimse gelmiyor. Onlar da haklı… Fiyat veremiyorlar ki. Çevreyolu’nda banketleri yapan dört müteahhit kaçtı. Kimse cebimiz yanarken ‘Niye yapamıyorsunuz?’ diyor bu da beni üzüyor. Mümkün olduğunca kısarak, tasarruf ederek hizmet yapmaya çalışıyoruz. Bugüne kadar yaptıklarımız yapacaklarımızın da teminatı olacaktır” dedi. 


SIKINTI YAPIYORUZ  


 Karakayalı, hizmet ederken yaşadığı sıkıntıyı şu şekilde aktardı: “Yapacak olduklarımızı daha kısa zamanda yapardık. Bazı projelerimizi Büyükşehir’den yardım almadan kendimiz yapardık” dedi. Karakayalı, ‘Meclis çoğunluğunun Cumhur İttifakı’nda olması nedeniyle zorluk yaşıyor musunuz?’ sorusuna ise, “Meclis azınlığı olan tek ilçeyiz. Zorlukları var mı çok var. İstanbul, Ankara ne ise aynısını yaşıyoruz. Kemalpaşa KOSBİ’de yüzde 52 hissemiz var, benim temsil etmem lazım amam meclis vermedi. Buna benzer birçok şey… örneğin bir müdürlük kuracağım, müsaade etmediler. ‘Şuranın ismi şu olacak, oranın ismi bu olacak’ gibi pek çok şey…” 

CHP AÇIK ARA ÖNDE  


Tekrar aday olup olmayacağı yönündeki soruya Başkan Karakayalı, “Asla yerel seçimleri düşünmüyorum. Türkiye’nin önünde büyük bir viraj var. Yerel seçimler zerre kadar aklımın ucunda değil. Her şey 2023 genel seçimleridir” ifadelerini kullandı. CHP’nin 2024 genel seçimlerinde Kemalpaşa’da birinci parti olup olmayacağına ilişkin görüşlerinin sorulması üzerine Karakayalı, “Şu an yeni anket yapıldı, CHP açık ara birinci parti…” yanıtını verdi.