09.12.2017, 06:41

Basketbol kentinde iç açıcı olmayan durum!

Basketbol kentinde iç açıcı olmayan durum!

İzmir basketbolunun son durumuna şöyle bir göz atacak olursak, hiç de iç açıcı olmadığını göreceğiz… İster inanın, ister inanmayın… Gerçekler tüm çıplaklığıyla ortada!
Önce; sloganı “Basketbol diye yazılır, Karşıyaka diye okunur” diyecek kadar iddialı ekip olan Pınar Karşıyaka, yılların gediklisi olduğu en üst ligde bu yıl beklenen başarıların çok altında kaldı. 
Sezon başında kurulan takım (kim kurduysa) ve sonra istifa eden yöneticiler, ardından gelen “ekonomik çıkmaz” elbette sonuçlar üzerinde etkili oldu. Şu anda ligde 2 galibiyetle düşme hattında bulunan Pınar Karşıyaka Avrupa’da başarılı diyebileceksiniz. Ama Avrupa’daki takımların gücü inanın bizim alt ligler ayarında… Pınar Karşıyaka bugüne kadar yaptığı 9 maçının 7’sini kaybetti ki, bu görmek istemediğimiz tablo. Karşıyakalılar böyle duruma alışkın değil. Asla da alışamaz!.. 
Takımda “5 Numara” eksiğini ilk kez basketbol maçına giden biri bile çıplak gözle görebilir. Burada bir parantez açmamız gerekiyorsa olayın gerçeği “paket transfer.” 
İşte bu, dengeleri alt üst etti ve gelenekleri de bozarak Pınar Karşıyaka’yı bugünlere getirdi… “Alan memnun, satan memnun” ama, Karşıyakalılar için böyle bir şey asla kabul edilemez bir durum!..
“Akıllı transfer” derler… İşte en büyük sorun bu!.. Bir de büyüklerin dilinde peleng olan söz vardır: “Her zaman akıllı ol…” Bu söz, bu yılki Karşıyaka Spor Kulübü Yönetimi için “çuk” diye oturdu!..   Sezon başındaki şube başkanı ve yöneticiler “istifa” ile gittiler. Kalanlardan yebni yönetim de kurulamadı. Gekl de şimdi suçluyu ara da bulasın!.. Asla unutmayın; gerçekler saklanmaz!.. Bizi beş parmak gibiyiz… Her birimizin huyu, suyu, boyu, posu ayrıdır ama hepimiz birbirimizi çok iyi biliriz… Süper Lig'in Egelilerinden Banvit 9., Muratbey Uşak ise sonuncu… Banvit için neyse de, Uşak çalan çanların bu yıl çok ciddi olduğunu şimdiden hissetmeli… Ve Uşak’a basketbolu getiren coach Ozan ve Fatihan yeni formüller üretmeli… Girilecek “dönüşü olmayan yol”dan çıkmak çok zordur… 
Süper Ligdeki “bizim takımlar” kötü de, alt liglerde mücadele edenlerin durumu çok mu iyi? TBL’de büyük bütçeye sahip, “ekonomik sıkıntısı olmayan” Aliağa Petkim sondan ikinci… Akhisar Belediyespor, Bandırma Kırmızı, Balıkesir Karesi orta sıralarda yaşam mücadelesinde… 
2. Ligde İzmir Büyükşehir Belediyespor beş maçını da kaybetti ve sıfır galibiyetle son sıraya demir attı. Burada teselli güçlü bir kadro kuran Bornova Belediyespor… Rotaspor son 2 hafta atağa kalkarak nefes alabildi…  Kadınlara baktığımızda Alman firması Becker’in sponsorluğunda 2. Ligin üzerinde kurduğu takımla bir üst lige çıkarak Bornova Beckerspor adıyla Bilyoner.com Kadınlar Basketbol Liginde mücadele etmeye başlayan ekip bildiğiniz gibi. Yönetim zaaflarının kamuoyunda şaşkınlık yaratmadığı ve artık alıştığı olayları normal karşılayan basketbol severler, ligde şu ana kadar ilk 8 maçında 8 yenilgiyle son sıraya takılan takımdan ümidini kesti… Başkan Volkan Kebir’in genel müdür olduğu Becker firmasından ayrılmasıyla da “ekonomik güç” olarak nasıl dayanacağı, iddaa gelirleriyle işi nasıl ve nereye kadar götüreceği de meçhul..  
Kadınlar Basketbol Liginde ilk kez mücadele eden Bayraklı Belediyespor 10 maçta 7 yenilgi aldı. Urla Gençlikspor’un  10 maçta 6 galibiyeti, Edremit Güresspor’un 10 maçta 7 galibiyeti var. Lider 10’da 10 yapan Kırçiçeği Bodrum Basketbol… Eski milli basketbolculardan Yiğit Özmen’in başkanlığını yaptığı ekip geçen yıl kıl payı kaçırdığı Bilyoner.com Kadınlar Basketbol Ligi’ne bu yıl en büyük aday… İşte resim yukarıda… Ligin sonuna daha çok zaman var. Ne değişir, ne değişmez… Bekleyip göreceğiz… 
XXX
İzmir sporunun ve STK’ların ekselansı, Altay’ın efsane başkanlarından Erdoğan Tözge’yi de yitirdik… Dedemin kardeşi, Altay’ın kuruculardan Talat Erboy’un oğlu, Altay’da uzun yıllar yöneticilik yapan Sıtkı Erboy ile birlikte Mustafa Denizli’yi Çeşme’den İzmir’e getiren “gerçek Altaylı”lardan Erdoğan Tözge ile İZVAK yönetiminde birlikte çalışmak nasip olmuştu… Çok güzel günler geçirdik. Onun Altay’a ve İzmir sporuna olan sevgisini toplantılarda çok daha iyi şahit olmuştum… En son, Altay antrenörlerinden Ali Rıza Şenol’un 6 gün önceki cenaze töreninde görüştük… Bu son görüşmemiz olmuştu… Nur içinde yat Erdoğan Ağabey… Mekanın cennet olsun…  Senin de dediğin gibi, “Büyükler ölmez…”
 

Yorumlar

Gelişmelerden Haberdar Olun

@