01.09.2018, 05:22

Basketbol Oskarları ve Bornova

Türkiye’nin basketbol ailesini kucaklayan tek STK (Sivil Toplum Kuruluşu) olan Basketbol Adamları Derneği, “13. Basketbol Oskarları” ve “Spora Hizmet Ödülleri”ni pazartesi günü Bornova’nın prestij yerlerinden birisi olan Dramalılar Köşkünde dağıtacak.

İzmir’de özellikle futbol “Süper Lig” ve “1. Lig” takımlarını ağırlamasıyla “Sporun Başkenti” konumuna gelen Bornova 2. Kez “Basketbol Dünyası”nı kucaklayacak ve anlamlı bir ödül törenine ev sahipliği yapacak.
Son dört yılda yaptığı tesis yatırımları ve hayata geçirdiği projelerle gerçek anlamda bir spor kenti haline dönüşen Bornova İlçesi, İzmir’de Süper Lig’in adresi oldu. Bornova, Aziz Kocaoğlu Stadı (Her ne kadar Aziz başkan istemese de, resmi adı bu), Atatürk Spor Kompleksi ve Spor Salonu ev sahipliği yaptığı ulusal düzeydeki organizasyonlarla salon sporlarının merkezi haline geldi. 
Sadece profesyonellere yönelik değil, amatör spor kulüplerine yeni semt sahaları ve özellikle de “nakdi yardımlar”la nefes aldıran Bornova Belediyesi, halka açtığı pek çok branştaki spor kurslarıyla da yeni şampiyonların yetişmesine vesile oldu. Bornova’nın adını Türkiye ve Dünya’ya duyurdu. 
İşte bu başarının altında gizli bir gerçek ve gerçeğin de gizli bir kahramanı var. Bunun adı da Olgun Atila…  Sporu seven, her şeyden önemlisi de spor yaparak, yöneticilik ve başkanlık deneyimi olan başkan Atila, sorunları bilmesinin avantajı ve enerjisiyle göreve geldiğinden bu yana Bornova’nın dört bir yanında, tüm konularda olduğu gibi bu alanda da başarısını ortaya koydu ve spora damgasını vurdu!..
Anadolu’da futbolun ilk oynandığı kent olarak kabul edilen Bornova’da “İzmir Futbolu”nu kurtaran stadın projesi, kentin ihtiyaçları doğrultusunda iki kere revize edildi. Seyirci kapasitesi Göztepe’nin Süper Lig’e yükselmesiyle birlikte 2017-2018 futbol sezonu öncesi yapılan ek tribünler ile 9.705’e çıkarıldı. Altınordu, Avrupa Gençlik Ligi’ndeki Sparta Prag ve Atletico Madrid maçlarını da UEFA vizesi alan Bornova Stadı’nda oynadı. Böylelikle de Bornova Uluslararası ünvanı aldı. 
Bornuva Stadı’nın yanı sıra, 20 bin metrekare inşaat alanına sahip olup, 4 bir yanı tribünlü, 2.500 seyirci kapasiteli 10 Mayıs 2016 tarihinde hizmete açılan Atatürk Spor Kompleksi’nde ayrıca 250 kişilik antrenman salonu da bulunuyor. Uzay çatı sistemi ile dikkat çeken tesis, Kadınlar Türkiye Kupası Finalleri, Hentbol Euro Challenge Cup, Türkiye Gençler Basketbol Şampiyonası, UNİLİG Basketbol Finalleri, Yıldız Milli Basketbol Takımı Seçmeleri, NCAA Türkiye Seçmeleri gibi önemli organizasyonlara ev sahipliği yapan tesiste  Bornova Belediyespor Basketbol takımı da maçlarını oynuyor.
Vefanın en güzel örneğini veren ve amatör spor kulüplerine sahip çıkan Bornova Belediyesi, geleceğin sporcularına yönelik tesisleri yapmayı da unutmadı. Naldöken’e Bornova’nın ilk milli futbolcusu Bahri Altıntabak’ın, Işıkkent’e ise Bornovalı futbol adamı Ata Albayrak’ın isimlerinin verildiği semt sahaları ile eski köy yerleşimleri olan Eğridere ve Karaçam’a futbol sahaları yapıldı. Başta Yusuf Tırpancı olmak üzere amatör maçların oynandığı tüm sahalar ile kentin dört bir yanındaki parklar,  halı sahalar ve basketbol sahalarıyla zenginleşti.
Şimdi “vefa örneği”nde yeni bir futbol tesisi yapıldığı an, adının spor dünyasına, özellikle de futbola büyük hizmetleri geçen “Yaşayan Efsane”lerden Bornovalı futbol adamının adının verilmesi, “Dr. Şaban Acarbay Futbol Tesisi” konması da en büyük arzum… Bunun sebebini yazmama gerek yok. Futbol dünyasında olanlar ne demek istediğimi çok iyi anlarlar…
Bornıova Belediyesi İzmir’in en fazla Amatör Spor Kulübüne (42) sahip ilçesi olmasına rağmen, yasaların öngördüğü oranlarda her yıl nakdi yardımların yanı sıra, malzeme ve ulaşım desteği de veriyor.
Bornova Belediyesi’ndeki sporu yazmak uzayacak ama yerimiz kısıltı. Diğerlerini başka bir yazıda kaleme alırız… 
3 Eylül Pazartesi günü Saat 19.00’da Bornova Dramalılar köşkünde yapılacak Basketbol Adamları Derneği “Basketbol Oskarları” ve “Spora Hizmet Ödülleri”nde daha önce 3 önemli ödül alan Bornova Belediye Başkanı Olgun Atila’ya bir değerli ödül daha verilecek.  Türkiye’nin en büyük ve en prestijli ödüllerü olan Türkiye Milli Olimpiyat Komitesi 2018 Yılı Fair Play Ödülleri’nde Atila’ya Sportif Fair Play Kariyer Dalı’nda Şeref Diploması verildi. Basketbol Adamları Derneği ise Olgun Atila’ya 2016 yılında Basketbol Büyük Ödülü’yle onurlandırdı. Türkiye Spor Yazarları Derneği İzmir Şubesi Başkan Atila’yı 2016 yılında Ege’de yılın spor adamı seçti.  Şimdi de alacağı ödül “Spora Hizmet Ödülü…”
Tüm spor camiasını pazartesi günü ödül törenine bekliyoruz… 

Yorumlar

Gelişmelerden Haberdar Olun

@