Batık krediler yapılandırıldı bankaların karları arttı

Türk bankacılık sektörü tüm zamanların en yüksek karını elde ederken ekonomist Kartalkaya, kredilerde yeniden yapılandırma ve dijitalleşmenin sektöre olumlu etki ettiğini ifade etti.

Ekonomi 18.02.2021 - 09:19 18.02.2021 - 09:19

Deniz KILIÇ / YENİGÜN - Türkiye’deki bankacılık sektörü, koronavirüs salgınının tüm dünyaya yayıldığı 2020 yılında yaklaşık 60 milyar lira ile şimdiye kadar elde ettiği en yüksek kâr oranını elde etti. Bankaların kar oranlarını yorumlayan ekonomist Murat Kartalkaya, banka kredilerinin yeniden yapılandırılarak batık gösterilmediğini, bu işlemin de banka kârlılık oranlarına yansıdığını ifade etti.

Kartalkaya, “Krediler sürekli yapılandırıldı. Müşterinin 100 lira olan kredisi, yıl sonunda 150 liraya çıktı. 90 gün olan yasal takibe atma süresi 180 güne çıkarıldı. Kanuni takibe atma durduruldu. Batık krediler yüzdürüldü. Kanuni takibe atılan kredinin tamamı kadar karşılık ayrılması gerekir, bankalar kendi iç kontrollerinde bunu mutlaka uyguluyorlardır ancak, resmi bilançolarında bu batıklar göz ardı edildi. Bu durum banka kârlılıklarına olumlu etki sağladı” dedi.

KREDİ KARTI KULLANIMI ARTTI

Şube kapanma ve personel çıkarmaların salgın döneminde devam ettiğini aktaran Kartalkaya, dijitalleşmenin vatandaşların kredi kartı kullanım oranını arttırdığını dile getirerek bu uygulamanın bankaların karlılığını etkilediğini ifade etti. Kartalkaya sözlerini şöyle sürdürdü:

“2020 yılında bankacılık sektöründe 300’e yakın şube kapandı ve 2 bin 500 kişiye yakın personel çıkarıldı. Bankacılık karlılığın patladığı 2016 ve 2017 öncesi, bankalar ciddi şube kapanışları ve personel çıkarımları yapmışlardı. Dijitalleşme, bankalar için 2015 yılından beri maliyet düşürücü bir yöntem. Müşteriyi dijital ürünlere sevk etmek için yoğun çaba sarf ediyorlardı. Salgın, bir yılda neredeyse tüm müşterileri dijitalleştirdi. Salgın yüzünden kredi kartı kullanımı arttı. Vatandaş alıştığı düzeni devam ettirebilmek için kredi kartını, kredi gibi kullanmaya başladı. Kredi kartı kullanımının artması bankanın komisyon gelirlerini, kredi kartının asgarisinin ödenmesi bankanın faiz gelirlerini artırdı. Bu da karlılığa yansıdı” 

Bankalar alternatiflerden de kazandı

Türk Lirası mevduat faiz oranlarının geçtiğimiz yıl düşük kalması nedeniyle mevduat sahiplerinin farklı alternatiflere yönelmesinin banka karlılığına etki eden bir başka önemli detaya olduğunu aktaran Kartalkaya sözlerini şöyle tamamladı: “Merkez Bankasının geçtiğimiz yıl politika faizini yüzde 8.25 civarında tutması bankalara ekstra kar kapısı açtı. Türk Lirası faizin düşük kalması bankanın mevduat müşterilerini Uluslararası döviz piyasası(FX) ve Türev(Vadeli İşlemler) işlemlerde banka komisyonların yüksek olması banka karlarına olumlu yansıdı” dedi.

Yorumlar

Gelişmelerden Haberdar Olun

@