İzmir' in stratejik öneme sahip ilçelerinden olan Bayraklı'da siyaset de her zaman dinamik ve hararetli olmuştur. 2008 yılının Mart ayında ilçe olan Bayraklı'da 2009'da gerçekleşen yerel seçimlerde ilk belediye başkanı Hasan Karabağ koltuğa oturmuştu. Bornova ve Karşıyaka'dan alınan mahallelerle ilçe statüsüme kavuşan Bayraklı'nın siyaseti de bu iki ilçeden gelen üyelerle şekillenmeye başladı. 

CHP içerisindeki dengelerde Kurucu Belediye Başkanı olan Karabağ'ın etrafında şekillenmeye başladı. 31 Mart 2019 'da gerçekleşen yerel seçimlerde iki dönem oturduğu koltuğu Serdar Sandal'a devreden Karabağ partisinden de ihraç edilmişti.

21 Aralık 2019'da gerçekleşen İlçe Kongresi'nde Av. Pınar Susmuş İlçe Başkanı olarak seçilip yeni ekibiyle yönetimi devralmıştı. Ancak Susmuş, yönetimi içindeki çatlakları onaramayınca 10 yönetim kurulu üyesinin istifasıyla görev süresini tamamlayamadan 1 Kasım’da koltuğunu terk etmek zorunda kalmıştı.

Bayraklı'da "Abi-Abla" formülü

Yaklaşık iki yılını pandemi, deprem ve iç huzursuzluklarla geçiren Bayraklı CHP Örgütü'nün toparlanması için bir çok isim ve formül konuşulmaya başlandı. En çok öne çıkan ise atanacak yönetime bir "Abi-Abla" başkan formülü. Bu formülde, önceki dönemde de hem yöneticilik hem de meclis üyeliği yapmış Remzi Palabıyık, Hatice Tatlı, Levent Ölçer'in isimleri dillendiriliyor.

Ayrıca daha önce Büyükşehir Meclis Üyeliği de yapmış olan ve Belediye Başkanı Serdar Sandal’ın yakın çalışma arkadaşlarından olan Gaffar Akkel’in de oluşacak bir mutabakatın başkan adayları içinde olduğu gelen bilgiler içinde.

CHP İl Başkanı Deniz Yücel’in Menemen’de yaptığı gibi atanan ilçe başkanını kongrede desteklemesi beklenirken Bayraklı’da yaşanan istifa süreciyle ilgili Genel Başkan Kemal Kılıçdaroğlu’nun Yücel’e sert tepki gösterdiği kulislerden sızan bilgiler arasında.

Susmuş yeniden aday olur mu?

Ayrıca uzun yıllar ilçe yöneticiliği yapan Kemal Kaygül ve CHP’nin genç siyasetçilerinden Serkan Arda gibi isimlerin de seçim sürecinde aday olmaya sıcak baktıkları biliniyor.

Bütün bu denklemlerin yanı sıra Av.Pınar Susmuş’un adaylığının da güçlü bir ihtimal olduğu, Susmuş’un atanacak yönetim sonrası oluşacak dengelere göre yeniden aday olup olmamayı değerlendirileceği konuşuluyor.