Bayraklı Halkı 1 Nisan’da Farklı Bir Güne...
Reklam

Bayraklı Halkı 1 Nisan'da Farklı Bir Güne Uyanacak..

AK Parti Bayraklı İlçe Başkanı Özgür Hızal, 1 Nisan sabahı Bayraklı halkı çok farklı bir güne uyacak dedi.

Bayraklı Halkı 1 Nisan'da Farklı Bir Güne Uyanacak..

AK Parti Bayraklı İlçe Başkanı Özgür Hızal, 1 Nisan sabahı Bayraklı halkı çok farklı bir güne uyacak dedi.

Bayraklı Halkı 1 Nisan'da Farklı Bir Güne Uyanacak..
06 Kasım 2018 - 07:18


AK Parti Bayraklı İlçe Başkanı Özgür Hızal, İzmir'deki şehircilik anlayışını değerlendirdi. İzmir'de yoğun bir çarpık kentleşme yaşandığına dikkat çeken Hızal, “Kentler meydanlarıyla anılır. Eskiden Konak Meydanı, gerçekten bir meydan havasındaydı. Ben o zaman öğrenciydim. Aradan 22 yıl geçti. Biz, bireysel olarak bazı hayallerimizi gerçekleştirdik ama aynı hayallerin İzmir için gerçekleşmediğini fark ettik. İzmir gibi bir kentin altyapısıyla, şehirciliğiyle, ulaşımıyla bugün çok daha farklı bir yerde olması gerekirdi. Bildiğiniz gibi İmar Barışı diye bir yasa çıkartıldı. Devletle milletin birleşmesi noktasında çok önemli bir yasa. İmar Barışı'ndan en fazla yararlanan kent İzmir. Demek ki çarpık kentleşmenin en yoğun yaşandığı yer İzmir. Şehirde yaşayanlar olarak bunu çok net biçimde görüyoruz. Bu sorun ve problemlerin, yerel yöneticiler tarafından çözülmediğini de gördük. İzmir, bu süreçte kötü yönetildi. İzmir, çok daha iyisini hak ediyor. İzmir, başka bir şehirle kıyaslanmamalı. Çünkü kentin farklı dinamikleri var.

ULAŞIM YERALTINA ALINMALI

Anadolu'nun pek çok kenti İzmir'i geçti. İzmir, hayalleri olmayan yöneticilerle çok geride kaldı. İzmir'in fuarlar ve kongreler şehri olması için ne yapıldı? İzmir'in en önemli sorunlarından bir tanesi ulaşım. Ulaşımla ilgili ciddi yatırımların yapılması gerekiyor. Ulaşım ağının yerin altına alınması lazım. İzmir'in bağrına hançer gibi saplanan bir tramvay projesi yapıldı. Normal ulaşım ağının içinde bir tramvay projesi uygularsanız, trafiğe olumlu anlamda hiçbir katkısının olmadığını görürsünüz. Şu anda İzmir'de bu görülüyor. Sırf yapılmış olması için yapılan bir yatırım gibi duruyor. İzmir'de bu süreçte alternatif bir yol yapılmadı. Alternatif yol, Konak Tüneli gibi olur. İzmir'de deniz ulaşımından yeterince yararlanılmıyor. Bir şeyler yaparken, İzmir'in sosyal dokusuna uygun olmalıdır diye düşünüyorum” dedi.

REVİZYON KAĞIT  ÜZERİNDE KALDI

Bayraklı'nın İzmir içinde özel bir ilçe olduğuna dikkat çeken Hızal şöyle konuştu: “İzmir çok güzel bir kent, Bayraklı ise İzmir'de özel bir ilçe. İzmir'de ilk yerleşimin kurulduğu bir bölge. Bayraklı'yı 2009'dan beri gökdelenler bölgesi ve altyapı problemlerinin yaşandığı bölgeler olarak ikiye ayırmak lazım. Bayraklı'nın 24 mahallesi var. 24 mahallenin neredeyse tamamının yapısal sorunları var. Doğru planlama yapılmadığı zaman, bunun altında farklı problemler çıkıyor. Bayraklı'da sorunların giderilmesi noktasında Bayraklı Belediye Başkanı Sayın Hasan Karabağ, hiçbir adım atmadı. Hiçbir şekilde elinin taşın altına koymadı. Yakın zamanda Bayraklı'nın bazı mahallelerinde imar revizyonu yapılacak. Meclis üyesi arkadaşlarımızla konuyla ilgili bir toplantı yaptık. İmarla ilgili yapılacak yapısal değişikliklere karşı değiliz. Ancak daha önce yapılan bir takım imar değişiklikleri kağıt üzerinde kaldı. Uygulanabilirliği noktasında ciddi sorunlar vardı. Bunların daha yerel olması gerektiğini ifade ediyoruz. Değişiklikler ne yazık ki kağıt üzerinde yapılıyor. Popülist siyasetle vatandaş yanlış yönlendirildi. Böyle olunca sorunların çözümü çok daha zor bir noktaya geliyor. Bayraklı Belediyesi'nin sorunları ortadan kaldırmakla ilgili hiçbir kaygısı yok.”

PAZARCI MAĞDUR EDİLDİ

Özkanlar'da kapanan pazaryeri sorununa da değinen Hızal, “Bir yıldır çözülemeyen bir Özkanlar Pazaryeri sorunu var. Sayın Hasan Karabağ, bu sorunu Büyükşehir Belediye Başkanı olunca mı çözmeyi planlıyor? Kişisel kapris ve çıkarlar adına pazarcı esnafı mağdur edildi. Meclis üyesi arkadaşlarımız Sayın Karabağ'a yardım teklifinde bulundu, yer olarak viyadüklerin altı gösterildi. Ancak Büyükşehir Belediyesi, Bayraklı Belediyesi ve Bornova Belediyesi'nin Başkanlarının aralarındaki sorunlar nedeniyle mesele çözülemedi. Aynı partiden olmalarına rağmen anlaşamadılar. Hasan Karabağ, Bayraklı'ya büyük hasarlar veriyor” diye konuştu.

TABANDA İTTİFAK KURULURAK Parti'de il ve ilçe belediyeleri için aday adaylık başvurularının başladığını hatırlatan Hızal, başvurulara yoğun bir talep olacağını söyledi. 2019 yerel seçimlerine ilişkin konuşan Hızal, “Yerel seçimlerde ittifakın mümkün olmadığı görüldü. Ama sandıkta vatandaş bu ittifakı yapacaktır. Tabanda seçmen bazında ittifak kurulur, bu da ülkenin yararınadır. 1 Nisan sabahı Bayraklı halkı çok farklı bir güne uyacak. İlçemiz, AK Parti belediyeciliği ile tanışacak. Buna yürekten inanıyorum” dedi.

Doğukan Fikri FİDAN
 

YORUMLAR

  • 0 Yorum
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR x
İzmir’de fırtına etkili oldu, çatıları uçurdu
İzmir’de fırtına etkili oldu, çatıları uçurdu
CHP'li Sandal'dan Bayraklı'ya Eskişehir modeli
CHP'li Sandal'dan Bayraklı'ya Eskişehir modeli