Bayraklı’ya emsal müjdesi

Depremzedelerin talebi olan yüzde 30’luk emsal artışı kararına ilişkin İzmir Büyükşehir Belediyesi’nden beklenen adım geldi.

Güncel 11.10.2021 - 21:50 11.10.2021 - 22:55

K sınırları içerisinde yer alan bölgelere parsel bazında başvurularda yüzde 20, ada bazında başvurulara ise yüzde 30 emsal artışı verildi.

İzmir Büyükşehir Belediye Meclisi Ekim ayı olağan ilk oturumu Ahmed Adnan Saygun Sanat Merkezinde tamamlandı. İzmirli depremzedelerin uzun zamandır beklediği yüzde 30’luk emsal artışı kararı CHP ve AKP grubu arasında gerilime neden oldu. Depremzedelerin yüzde 30’luk emsal artışı talebine ilişkin AKP Grubunun meclise sunduğu önerge oy çokluğuyla reddedildi. Reddedilme gerekçesini İzmir Büyükşehir Belediye Başkanı Tunç Soyer, “Depremzedeler aylardır bu kararı bekliyor. Bunu önerge olarak alıp 1 ay daha komisyonda bekletmenin bir anlamı yok. Hemen komisyona gönderelim ve orada görüşüldükten sonra hızlıca bu meclisimizde onaylayalım. Bu konu çok siyaset malzemesi haline geldi. Bu yetkiyi komisyona getiriyoruz. Hep birlikte tartışılacak” dedi. Ardından meclis gündeminde yer alan; Bayraklı Belediye Meclisi’nin Ekim ayı meclis toplantısında oy birliği ile kabul edilen yüzde 10 emsal artışı kararı meclise ara verilerek, imar, hukuk, deprem ve afet, kentsel dönüşüm komisyonuna gönderildi. Komisyondan oy çokluğuyla gelen kararda ada bazında başvurularda yüzde 30, parsel bazında başvurularda yüzde 20 emsal kararı çıktı. 

BAYRAKLI İLE SINIRLI OLAMAZ

İzmir Büyükşehir Belediyesi AKP Grup Başkan Vekili Özgür Hızal, komisyondan oy çokluğu ile çıkan karara tepkisini dile getirerek, emsal artışını bekleyen tek sorunlu bölgenin Bayraklı olmadığını belirtti. Hızal, “Bugün burada bir revizyon yapıldı ve sadece Bayraklı’yı kapsayan bir emsal artışı. Biz tüm İzmir’i kapsayan ada bazında değil parsel bazında yüzde 30 emsal artışı istemiştik. İzmir’de bu kararı bekleyen ailelerin tamamı sadece Bayraklı’da yaşamıyor. Biz az önce sunduğumuz önergeyi gerçekten bu sorunu ortadan kaldırmak için hazırlamıştık” şeklinde konuştu. Ayrıca K alanlarının belirlenmesinin de çok uzun sürdüğünü ve K alanlarıyla ilgili de sorunlar olduğunu dile getiren Hızal, odaların dava açması konusundaki söylemleri de eleştirdi.

OY ÇOKLUĞU BİZİ ÜZDÜ

Cumhur İttifakı grubunu komisyon kararına oy çokluğu verdikleri için eleştiren Sandal, “Burada anlaşılmaz olan şey şu Bayraklı’daki depremle ilgili bir işin oy çokluğu ile çıkması bizi üzmüştür. Derdin sıkıntının en çok yaşandığı yer Bayraklı. Bunu İzmir’in geneline yayarak sorunu çözümsüz bırakmak için ısrar ediyorlar. Biz parsel bazında iki kat ada bazında üç kat artırdık. Bugün bunu söyleyen arkadaşlar ise sekiz katlı binaları beş katlı yaptılar. Bunu sadece İzmir’de değil, Van’da da Elazığ’da da yaptılar. Bayraklı’daki depremzedelerin tek sorunu kat artışı değil. Madem depremi afet olarak tanımlıyoruz Bayraklı’yı neden afet bölgesi ilan etmedik. Devletimiz selden etkilenen bir bölgeyi afet bölgesi ilan etti, binaları yıktı yaptı. Peki Bayraklı’nın suçu neydi? Bu kadar acıya, sıkıntıya rağmen Bayraklı’ya kayıtsız kalınmasını anlamış değiliz. 200 bin liralık bir kredi ile bu meselenin çözülmeyeceği açık. Gelin vatandaşın ekonomik sıkıntısını çözelim. Gelin afet bölgesine bu konutları yapın, 2 yıl ödemesiz minimum 400 binlik krediyi çıkarın” diye konuştu.

Celal Emre Ünal -YENİGÜN

Yorumlar