Bebeğin doğduğu andan itibaren annelere yüklenmiş olan sorumluluklar daha da artış göstermektedir. 9 ay hamilelik sürecinin ardından bebeğin bağ kurduğu dönemlerde bu süreci sadece annenin tek başına üstlenmesi doğru olmamaktadır. Bunun için bebek bakımında babanın rolü oldukça önemlidir. Bu yazıda bebek bakımında babanın rolü ve ne gibi sorumluluklar üstlenebileceği, bunun önemi üzerinde durulacaktır. 

Bebek bakımında babanın rolü ve önemi

Bağlanma konusunda bebekler ilk andan beri anneyle bir bağlanma içgüdüsü geliştirmektedir. Ancak bebeklerin babalarına da bu süreçte bağlanması oldukça önemlidir. Bebeklerin her ağladığında anneleri kadar babalarına da sarılmaları, bezlerinin değiştirilmesi, temizliklerinin sağlanması, ilgi gösterilmesi bebekler üzerinde olumlu etkilere sahiptir. 

Bu olumlu etkiler ise bebeğin ileriki yaşlarında özgüven sahibi olması, zihinsel ve davranışsal gelişimleri, aktif olmaları ve enerjik hissetmeleri olabilmektedir. 

Annelerin hamilelik süreçlerinde gerek bedensel gerek ise duygusal olarak yıpranmış olabileceği düşünülerek babaların bu duruma katkı sağlaması beklenmektedir. Eşler tarafından yardım alan hamileler, bu süreci daha hızlı ve kolay atlatabilmektedir. 

Bebek bakımında babanın rolü 

Bu kısımda bebek bakımında babanın rolü olan ve yardımcı olabileceği şeyler için öneriler şu şekilde olabilir:

-Bebekler biberon yardımı ile süt içiyorlar ise, anneleri harici bebeklerin beslenmesine katkıda bulunmak,

-Bebeğin temizliği konusunda kişisel bakımlarını yapabilmek,

-Bebeğin bezini ve kıyafetlerini değiştirmek,

-Bebeğin gazını çıkarmak,

-Herhangi bir hasar anında bebeğe gerekli müdahaleleri yapabilmek,

-İhtiyaçları doğrultusunda gerekli alışverişi yapabilmek,

-Ev içi ihtiyaçlarda, temizlik, yemek hazırlığı gibi konularda görev almak,

-Çamaşırları yıkayabilmek ve asmak,

-Doktor kontrollerine eş olarak gidebilmek.

Bunlar gibi bebek bakımında babanın rolü sayılan görevleri yerine getiren her baba, gerek eşi için gerek ise bebeği için ihtiyaçları karşılayabilecektir. Ebeveyn olmak her iki tarafın eş rol dağılımı ile mümkündür. Bu sebeple bebeğin her sorumluluğu da eş paylaşılmalıdır. 

Bunlar yanında bebeğin doğumu ardından ilerleyen süreçlerde bebeğin uyurken yanında olmak da bağ kurmak açısından oldukça önemlidir. Bağ kurmada yapılabilecek diğer şeyler ise açık havada gezintiye çıkmak, onu güldürebilmek, öperek yanında olduğunu hissettirmek, onunla oynamak, beslenmesine ve temel ihtiyaçlarına yardımcı olmak da bağ ve sevgi oluşumu için gerekli olmaktadır.