Özellikle Türk toplumunda yeni doğmuş bebeğe yapılan bu mevlit, son zamanlarda daha gösterişli bir şekilde yapılıyor. Bu yazıda bebek mevlidi nedir ve neden yapılır sorularının cevapları derlenmiştir.

Bebek mevlidi hakkında bilinmesi gerekenler

Lohusa döneminin sonunda gerçekleşen bebek mevlidinde bazı soruların cevapları da anneler tarafından en çok merak edilen konulardan biri oldu. Bebek mevlidi, bir gelenek olmakla beraber her toplumun kendine özgü gelenek ve görenekleri olduğu için toplumdan topluma farklılık göstermektedir. “Bebek mevlidi neden yapılır?” sorusuna, yeni dünyaya gelmiş bebeği sağlıkla karşılamak için bebeğe dua etmektir yanıtını verebiliriz.. Buna ek olarak, doğumundan 40 gün sonra aile bireylerinin Allah’a şükrettiği dini bir tören olarak da tanımlanabilir. Bu mevlitte, bebek ailesinin yakın çevresine tanıtılmak için ilk kez kalabalık önüne çıkar. Bebek mevlidine davetli kişiler ise bebeğin ihtiyaçlarına yönelik hediyeler getirerek hem bebeğin gelişini kutlar hem de sevdiklerinin mutluluğunu ortak olarak bebekleri için dua ederler.

Şahane bir bebek mevlidi için yapılması gerekenler

Mevlidin yapılacağı günün belirlenmesi ilk aşamadır. Seçilen güne göre davet edilecek kişilerin müsaitlik durumu, davetlilere verilecek yeni doğan bebeğe dair küçük hediyelerin ayarlanması ve yemeklerin planlanması gibi durumlara öncelik verilmelidir. Gün belirlendikten sonra, mevlidi gerçekleştirecek yani duayı okuyacak hocanın uygun gününü ayarlanabilmesi için hocaya önceden mutlaka haber verilmesi gerekir.  
Mevlide katılacak kişi sayısı kadar yemek yapılması önemlidir. Bebek mevlitlerinde genellikle yapılması ve tüketilmesi daha basit olan pide ve pilav gibi yemekler tercih edilmektedir. Bir bebek mevlidinin olmazsa olmazı lohusa şerbettir. Lohusa şerbeti, isteğe göre dışarıdan temin edilebilir ya da evde kolayca yapılabilir. Daha hoş bir görünüm için misafirlere özel bir bardakta ya da hatıra olması için küçük ve özel şişelerde sunulabilir.
Bebek mevlitlerinde kullanılacak ve alanı dekore edecek süslememeler, bebeğin cinsiyetine göre değişiklik göstermektedir. Ayrıca gelen misafirlere verilecek hediyeler de cinsiyete göre farklılık gösterebilir. Misafirlere verilebilecek bazı hediyelikler ise bebeğin adının ya da resminin bulunduğu anahtarlık, magnet veya kolonya olabilir.