Uyku eğitimi, bebeklerin kendi kendilerine uykuya dalmayı öğrenmeleri için verilir. Uyku eğitimi, iyi bir uyku alışkanlığı edinmeyi bebeğe kazandırır. Bu süreçte bebek bakımında rol alan kişilerin düzenli davranış ve tutumlarda bulunmaları önemlidir. Bir uyku ritüeli oluşmalıdır. Peki, bebeklerde gündelik yaşamda uyku eğitimi nasıl olmalı? Nelere dikkat edilmelidir? Ebeveynler için önemli olan bu iki soruya bu yazıda yer verilmiştir. 

Bebeklerde uyku eğitimi nasıl olmalı? Dikkat edilmesi gerekenler neler? 

Bebeklerde uyku rutini oluşturmak gelişimleri için oldukça önemlidir. Bunu gerçekleştirebilmek ise bazen zor olabilmekte. Ancak dikkat edilen bazı noktalar ile bebekleri kolayca kendi kendilerine uykuya dalmalarını öğretebilirsiniz. Nasıl mı? Maddeler halinde bunlara değinilebilir. 

  • İlk olarak bebek için uyku rutini oluşturacak bazı şeyler yapılabilir. Bunlar bebeği uyku öncesi emzirmek olabiliyorken gazını çıkartarak da uykuya dalmasını kolaylaştırmak olabilmektedir. Bunun yanında uyku öncesi banyo yaptırmak bebeği rahatlatmaya yarar sağlar. Bebek bakımı sırasında bebeğin bezinin yenilenmesi, rahat şeyler giydirilmesi alternatif oluşturabilir. Aynı zamanda bebek masajı yapmak da uyku öncesi bebeklere yapılabilir. Yapıldığı takdirde uykuya sakince dalabildiği gözlemlenebilmektedir. 
  • Bebeğin yatacağı odanın çok karanlık olmamasına özen gösterilmelidir. Odanın nem ve ısı seviyesi ise ayarlı bir şekilde bırakılmalıdır. Direk gün ışığı alan bir odada veya da ısıtıcı yanında uyutulmamalıdır. 
  • Bebekler uyku eğitimi sırasında ebeveynlerin herhangi bir hareketi, konuşması ile uyanabileceği için odaları ayrı tutulması gerekir. Uyku geçişleri esnasında ufak bir sese uyandığı takdirde geri uykuya dalabilmesi zor olabilir. 
  • Bebeğin yatağında uykuya dalması sağlandıktan sonra buradan farklı bir yere taşınmaması gerekir. Aynı zamanda bir oyuncak veya battaniye gibi bir şeyle uykuya dalmasına izin verilebilir.
  • Uyku eğitimi için uzmanlar tarafından en uygun görülen zaman 4. ay olarak tanımlanmıştır. Uyku eğitimi sırasında bebekleri ağlatmayarak, sıkmayarak güven içinde uykuya dalmasını sağlamak önemlidir. 
  • Bebeğinizi kendinize bağımlı hale getirmemeye özen gösterin. Sadece sallama yoluyla, emzirerek, pışpışlayarak uyutabiliyorsanız bu uyku eğitimi yanlıştır. Güvenli bir uyku ilişkisi böyle olmamaktadır.
  • Bebeklerde uyku eğitimi sırasında yapılan bazı hatalar bulunuyor. Bunlar üzerine de durulmakta fayda var. Bunlar yukarıda da bahsedildiği gibi sallayarak, emzirerek uyutma türleri olmaktadır. Ek olarak bebek ile birlikte uyumak, kucakta uyutmak, pışpışlamak, bazı durumlarda faydalı olsa da her daim el tutarak uyutmak gibi yöntemler yanlış olmaktadır. Bunların rutine binmesi ve bunlardan biri olmadan bebeğin uykuya dalamaması problem yaratır.