Boyun kası kafanın arkasından başlayarak köprücük kemiğine kadar uzanan ve her iki taraftan da başın düz durmasını sağlayan kastır. Bebeklerde boyun eğriliği olduğunda bebeklerin başını sıklıkla boyunda etkilenen kısmın olduğu tarafa doğru yatırır şekilde ve çenesi karşı tarafa doğru dönmektedir. Bebeklerde boyun eğriliği olduğunda başlarını sürekli aynı tarafa çevirdikleri görünür. Yenidoğan bebeklerde %0,4 oranında rastlanırken doğumdan sonra ilk 2-3 ay muayenesinde fark edilir. 

Bebeklerde boyun eğriliği neden olur?

Boyun eğriliği, boyun kasının kasılması sonucu ortaya çıkar. Sıklıkla doğum Tortikolis olarak adlandırılmaktadır. Anne karnındaki pozisyona bağlı olarak kas dolaşımını etkileyen durumlar ya da kas liflerinin yırtılması sonucu gelişen hematom ve fibrozise bağlı olarak eğrilik meydana gelebilir. Boyun kemiklerinin doğumsal bozukluğuna bağlı olarak bazı nörolojik hastalıklar da doğumdan sonra ortaya çıkabilir. 

Bebeklerde boyun eğriliği belirtileri

·        Bebekler sıklıkla başını aynı tarafa doğru çevirir. Hep aynı tarafa bakar.

·        Karşıdan bakıldığında başı hep bir yana eğik görünür. Özellikle resimlere baktığınızda fark edersiniz.

·        Başının arkasında bir tarafında düzleşme diğer tarafında ise bombelik görülür.

·        Arkadan bakınca kulağının biri önde olacak şekilde görünür.

·        Bazen yüz değişikliği olarak bir yanağın daha dolgun, bir gözün daha açık görünmesi, çenenin yamuk durması gibi yüz asimetrisi olabilir.

·        Boyun kası üzerinde bazen ele gelen şişlikler de hissedilebilir.

Bebeklerde boyun eğriliği tedavisi

Bebekler eğrilik nedeniyle herhangi bir ağrı hissetmez. Sık sık düzenli ve doğru yapılan egzersizler ile kısa bir süre içerisinde eğrilikte düzelme sağlanabilir. Kasılmış olan kasın gevşemesi, güçsüz kalmış olan kasın güçlenmesini sağlayacak egzersizler yapılması, gibi egzersizlere başvurulabilir. Bebeğin kucağa alırken, emzirirken pozisyonlarının düzeltilmesi, esneme egzersizleri yapılması, kas güçlendirme egzersizleri ile zayıf kalan taraftaki kasların güçlendirilmesi, motor gelişimini destekleyici egzersizler yaptırmak boyun eğriliğinin tedavisi için kullanılan yöntemlerdir. 

İlk aylarda yapılan egzersizler ile bu rahatsızlık 10-12 ay arasında düzelir. Düzelme sonrası bazı bebeklerin yorgun, uykusuz ya da hasta olduklarında başlarını yine aynı pozisyona getirdiği fark edilebilir. Bu gibi olgular dışında bazen cerrahi müdahale gerekebilir.