Doğum ardından bebeklerin sağlıklı kalabilmesi adına yedikleri her şeye dikkat edilmeye başlanmaktadır. Ebeveynlerin bu noktada ilk dikkat ettiği şey anne sütünü yeterli vermek ve ihtiyaç dâhilinde doğru zamanda bebeklerde ek gıdaya geçiş sürecini başlatabilmek oluyor.

Bebek doğduktan sonraki ilk 6 ayı kapsayan sürede yeterli anne sütünü alınması gerekmektedir. Bebeklerde ek gıdaya geçiş süreci ise 4. Aydan itibaren başlayabilir. İki yaşına kadar erişkin yiyecekleri değil, ek gıda ürünlerini tüketmesi gerekmektedir. 

Ebeveynlerin bu süreyi kendilerinin belirlemesi gibi durumların yaşanmasında genellikle anne sütü eksikliği ve bebeğin aç kaldığı düşüncesi olmaktadır. Ancak bu durumlarda bebeklerin ek gıdaya geçiş durumu erken olacağı için sindirim problemlerine yol açabilmektedir. 

Ek gıdaya geçiş sürecinde dikkat edilmesi gerekenler

Uzmanların önerisi 4-6 ay arasında bebeklerde ek gıdaya geçiş uygunluğu olmaktadır. Ancak bu geçiş sırasında da bebeklere kalori olarak, protein, vitamin, çinko bakımından zengin içeriklere sahip besinler verilmelidir. Hazırlanmasında haşlama yöntemler tercih edilmesi bebeklerde ek gıdaya geçiş için kolaylık yaratacak ve boğaza kaçma, yutamama gibi problemleri ortadan kaldıracaktır. 

Bebeklerde ek gıdaya geçiş sürecinde ihmal edilen noktalar olduğunda, yeterli besin doğru şekilde sağlanmadığında da çeşitli problemler yaşanabilir. Bunlardan bazıları ishalli rahatsızlıklar, yetersiz kalori alımı, büyüme geriliği gibi rahatsızlıklar olabilmektedir. Bunun için bebeğin baş-boyun kontrolüne sahip olması, kaşıktan yiyecek yiyebilmesi, yutma becerisi kazanması, oturabilmesi gibi kazanımlarına dikkat edilmelidir. 

bebeklerde-ek-gidaya-gecis-nasil-olmalidir-H1403819-11

Ek gıdaya geçiş nasıl olmalıdır?

-Her yeni besin bebeğe tanıtılırken tek tek denenmelidir. Bu sayede bebeğin her besine karşı bir alerjisi veya da tepkisi olup olmadığı anlaşılabilir. Bunun için besin verildikten 3 gün kadar sonra bir başka besine geçiş yapılması gerekmektedir.

-Besinlerin ilk kez verilmesi bebeğin aç olduğu anlarda gerçekleşmelidir. Doğru tat ve istek bu sayede uyanmaktadır. 

-Eğer bebek ek gıdayı almak istemiyorsa zorla denenmeye devam edilmemelidir. Bu durum stres yaratıp farklı sonuçlar doğurabilir.

-Tüm besinler kaşık yardımı ile verilmelidir. Kullanılan su ise kaynatılarak bekletilmiş su olmalıdır.

-Doğal ürünlerin tadımı bebeklerin ek gıdaya geçiş sürecinde önemlidir.