Her yaş grubunda gözlemlenebilen bir rahatsızlık olarak karşımıza çıkmaktadır. Bilhassa sıcak ve nemli havalarda yetişkin bireylerin de oldukça etkilendiği söylenebilir. Isı döküntüsü olarak da anılan isilik, tıkanmış ter gözeneklerinin terleri cildin altında tutmaya başladığında ortaya çıkmaktadır. Yüzeyde kabarcık halinde kırmızı döküntüler meydana gelebilir. Bazı isilik çeşitleri ise dikenli ve oldukça kaşıntılı durumda olabilmektedir. 

Bebeklerde isilik kendi kendine geçebilmektedir. Ancak durumun ciddi olduğu düşünülüyorsa hekim kontrolüne başvurulması daha doğrudur. Belirtileri azaltmak için kısa sürede cildi soğutmak ve terlemeyi önlemek gerekir. 

Bebeklerde isilik için yumuşak sabun yardımı ile ılık suda cildi temizlemek iyi gelmektedir. Ardından ise yumuşak bir havlu ile kurulanmak gerekir. Bebeğin de tıpkı yetişkinler gibi terlemesi engellenerek serin ortamda tutulması isilik için iyi gelecektir. 

Bebeklerin cildi oldukça hassastır. Bu sebeple bebeklerde isilik durumlarında bebeğin cildine yağ, losyon gibi gözenek tıkayıcı şeyler kullanılması doğru değildir. Cildin nefes alması sağlanmalıdır. Bunun için bebeği bir süre ince kıyafet ile veya kıyafetsiz gezdirebilirsiniz. 

Bebeklerin isilik durumu ardından bakteriyel enfeksiyon durumu yaşanabilir. Bu sebeple döküntü, şişlik gibi durumlarda hekimden muayene istenmesi gerekir. 

Bebeklerde isilik durumu için neler yapılmalı? Nasıl geçer?

Bebeklerde isilik oldukça sık rastlanabilen bir durumdur. Bunu önleyebilmek için ise şu noktalara dikkat edebilirsiniz:

-Bebeğin cildinin nefes almasına izin verin. Bunun için dar kıyafetler yerine teri emen, cilt dostu kıyafetler tercih edebilirsiniz.

-Losyon, krem gibi gözenek tıkayıcı şeylerden uzak tutun. 

-Açık tenli ve çok küçük bebeklerde ateşli hastalık sonrası veya da terlemeler sonrası isilik görülme olasılığı daha yüksektir. Terlemenin hapsolmaması için kalın, dar ve sentetik kumaşlarda kıyafetler giydirmemeye özen gösterin. Bu noktada bebeğe sıklıkla duş aldırabilmek önemlidir. 

-Cildi kurutmayan bir sabun kullanımı gereklidir. Sıcaklık düşmesi için soğuk su ile duş aldırmak da bir çözümdür. Yıkandıktan sonra ise havlu yerine hava ile temas halinde kuruma gerçekleşmelidir. 

Bebeklerde isilik durumları çokça yaşandığı bilinmekte ancak bu durumun ilerlememesi adına önlemlerin başta alınabilmesi önemlidir. Bu problem ile karşılaşıldığı takdirde ise bu gibi basit yöntemler ile bebeğinizi rahatlatabilirsiniz.