Behçet sendromu, Behçet hastalığı olarak da isimlendirilmektedir. Vücudun farklı bölgelerinde yer almakta olan kan damarlarının iltihaplanmasına sebep olan ve sık rastlanmayan kronik bir hastalık türüdür.

Behçet hastalığı vücudun bağışıklık sistemindeki bozukluk dolayısıyla enfeksiyon belirtilerini göstermesiyle kendisini gösterir.

Behçet hastalığı ismini, ilk olarak 1924 yılında tespit eden ve hastalık üzerine yaptığı araştırmaları 1936 yılında yayınlayan Türk dermatolog ve bilim adamı olan Hulusi Behçet'ten almıştır. Hastalığın ismi 1947 yılında Cenevre'deki Uluslararası Dermatoloji Kongresi'nde resmi olarak kabul edilmiştir.

Behçet hastalığının kaynağı net bir şekilde bilinmemekle genel olarak Ortadoğu ve Asya bölgelerinde görülmesi sebebiyle tıp uzmanlarınca genetik ve çevresel etkenlerin neden olduğu düşünülmektedir. 

Behçet hastalığının semptomlarının genel olarak vaskülite bağlı olduğu düşünülmektedir. Bu durum ise bir arter ve damarlarda gözlemlenmektedir ve vücudun herhangi bir damarına zarara uğratabilir.

Bazı araştırmacıların ulaşmış olduğu sonuçlarla, Behçet hastalığına karşı duyarlı kişilerde, bir virüs veya bakterinin genleri tetiklemesiyle bu hastalığa sebep olabileceğini düşüncesi yer almaktadır.

Behçet hastalığı çocuk, yetişkin ve yaşlılar da görülse dahi, çoğunlukla yirmili veya otuzlu yaşlarında olan erkek ve kadınlarda görülmektedir. Hastalık erkeklerde çok daha ağır seyretmektedir.

Behçet hastalığının tedavisi

Behçet hastalığının tedavisindeki süreç hastanın şikayetlerine göre olarak farklılık gösterebilmektedir. Tedavi sürecinde hastanın yaşam şeklinde değişiklikler yaratmanın olabileceği gibi, uzun bir dönem ilaç kullanmasıda  kullanılması gerekebilir.

Behçet hastalığındaki ilaç tedavisi kişinin hastalığı ne kadar şiddetli yaşadığı ve  rahatsızlığın bölgesine göre farklılıklar gösterebilmektedir. Behçet hastalığı çoğunlukla ağız içinde oluşan aftlar ile kendini göstermektedir. Bu durum karşısında kişinin yaşam kalitesinin oldukça etkilenmesine sebep olmaktadır. Tekrarlamakta olan ağız içi aftlarında çoğu zaman kortizonlu sprey veya solüsyon verilmektedir. 

Bunun dışında genital bölgede oluşan ülserler de aftlar ile benzerlik göstermektedir. Genital bölgedeki ülserler için de yine kortizonlu solüsyonlar yada kremler verilmektedir. Aynı zamanda bacak bölgesinde oluşabilen ağrı sebebiyle hekimler tarafından ağrı kesici ilaç tedavisi uygulanmaktadır. 

Behçet hastalığı olan kişilerin düzenli olarak mutlaka takip edilmeleri ve tedavilerini aksatmadan düzenli bir şekilde devam ettirmeleri gerekmektedir. Behçet hastalığı düzenli bir şekilde tedavi edilmez veya tedavisi aksatılırsa körlüğe sebep olabileceği unutulmamalıdır.