Bel fıtığı, fiziksel bir temas veya zorlama sonucu, omurların arasındaki disklerin tahribata uğraması (yırtılma, kayma) sonucu omurilikten açığa çıkan sinirlerin baskılanması nedeniyle ortaya çıkan yüksek ağrılı bir hastalıktır. Tıp dilinde ‘Lumbal Disk Hernisi’ olarak geçen bel fıtığı ağrısı genelde bel bölgesinde görülmekle beraber, bacak ve kalçalara da sirayet edebilir. 

Bu hastalık birçok nedenden kaynaklanabilir fakat bu nedenlerin çoğunluğu ağır kaldırmakla ve duruş bozukluklarıyla ilgilidir. Vücut ağırlığının artması, omurlara binen yükü artırdığı ve hareket mekanizmasını bozduğu için bel fıtığına sebebiyet verebilir.

Bel fıtığının belirtileri nelerdir?

Bel fıtığının belirtileri sanılanın aksine yalnızca bel ağrısı değildir. Genelde bacak ve ayak bölgelerinde ağrıların ortaya çıkmasına neden olan bu hastalık 

  • Ayak ve bacakta karıncalanma
  • Gece saatleri artan ağrılar
  • Yürüyüş bozuklukları
  • Fiziksel aktivitelerde erken yorulma
  • Oturup kalkarken zorlanma gibi belirtiler ile de kendini gösterebilmektedir.

Tedavi edilmeyen bel fıtığı, bacakta güçsüzlük ve felç gibi birçok sağlık problemine yol açarak hastanın hayat kalitesini düşürebilir. İleri seviye hastalarda idrar ve dışkı tutamama gibi çeşitli belirtiler de gösteren hastalar vardır. Bu tarz hastalar genelde tedavinin ihmal edilmesi sonucu kötü duruma gelirler.

 Bel fıtığı belirtileri genelde zaman içerisinde yavaş yavaş kendisini gösterirken, bazı durumlarda ani yırtılmalar şeklinde meydana gelebilir. Ağır fiziksel aktivite yapan insanlarda veya sporcularda meydana gelen bu yırtıklar, bel fıtığı belirtilerini çok daha kısa sürede ortaya çıkarır. Bu sakatlıkların büyük çoğunluğu iyi bir tedavi süreci ve dinlenmeyle 1-2 ay içerisinde şiddetini kaybeder. Lakin ağrıdan başka belirtiler varsa (ateş, geceleri terleme vb.), hasta alarm grubunda sayılır ve acil tedaviye ihtiyaç duyar. 

bel fıtığı nedenleri

Bel fıtığının tedavisi nedir?

Bel fıtığı tedavisi öncelikle genel düşüncenin aksine başarı yüzdesi yüksek ve hayat kalitesini artırıcı bir tedavidir. Hastalarının bir kısmı cerrahi müdahale olmadan, fizik tedavi ve doğru formlarda egzersizlerle fıtığın ilerlemesini ve ağrısını durdurabilir. Fakat cerrahi müdahale gerektiren hastalar da uzman doktorlar tarafından başarıyla tedavi edilebilirler.

Bel fıtığı tedavisine başlamadan önce CT, MR veya röntgen taramalarıyla fıtığın durumu tespit edilir. Bel fıtığının durumuna göre tedavisinde izlenecek yöntem de değiştirilmektedir. En sık cerrahi yöntemler laminektomi ve diskektomi yöntemleridir. Bu cerrahi yöntemlerde baskılayan diskin veya laminanın bir kısmının alınması ile bel fıtığı tedavi edilir. 

Doktorların sık karşılaştığı sorulardan biri bel fıtığının tedaviden sonra tekrarlama endişesiyle alakalıdır. Fakat bel fıtığının oluştuğu ve tedavi edildiği bölgede tekrarlaması gerçekten çok düşük bir ihtimaldir. Bu ihtimali minimuma indirmek için doktorlar; doğru formda egzersizler, sağlıklı bir kilo, duruş bozukluklarının düzeltilmesi ve tütün ürünlerinden kaçınılması yönünde tavsiyelerde bulunurlar.