Belgelerle Atatürk

Belgelerle Atatürk

Emekli din görevlisi belgelerle Atatürk'ü anlattı

Belgelerle Atatürk

Emekli din görevlisi belgelerle Atatürk'ü anlattı

Belgelerle Atatürk
12 Temmuz 2018 - 07:19

İnkılâp Tarihi Enstitülerinin, tarihçilerin ve askerî tarih uzmanlarının şimdiye kadar yapamadıkları işi yapan emekli Diyanet görevlisi Mehmet Ali Öz, Atatürk’ün ailesi konusunda arşivlerde bulunan bilinmeyen belgeleri ortaya çıkardı. Kanal Ege'nin konuğu olan Öz, konuyla ilgili son noktayı koydu


İnkılâp Tarihi Enstitülerinin, tarihçilerin ve askerî tarih uzmanlarının şimdiye kadar yapamadıkları işi yapan emekli Diyanet görevlisi Mehmet Ali Öz, Atatürk’ün ailesi konusunda arşivlerde bulunan bilinmeyen belgeleri ortaya çıkardı. Mustafa Kemal Atatürk’ün babası Ali Rıza Efendi ile annesi Zübeyde Hanım hakkındaki eksik bilgileri tamamlayan ve tamamen belgelere dayanan bir çalışma yapan Öz, “Gazi Mustafa Kemal Atatürk’ün Soy Kütüğü (Osmanlı Arşivi Belgelerine Göre)” isimli kitabında arşiv evrakına dayanarak Atatürk’ün nesiller öncesine uzanan soykütüğünü verdi ve Zübeyde Hanım ile üç çocuğuna Ali Rıza Efendi’nin vefatının ardından bağlanan aylıkların belgelerini yayınladı.

MİNNET BORCUMU ÖDEDİM

Mustafa Kemal Atatürk gibi bir dahinin hayatının en ince ayrıntılarına kadar bilinmesi gerektiğini savunan Öz, “İnsan kendi soyağacını bilmek ister. Mustafa Kemal Atatürk ülkenin en zor zamanında bir ümit ışığı gibi doğmuş, Türk milletine öncülük ve önderlik yapmış. Gazi Mustafa Kemal Atatürk bir millet kahramanıdır. Bir Türk çocuğu olarak Atatürk'e minnet borcum olduğu için böyle bir kitap yazdım. Atatürk'ün soyağacı ile ilgili çok büyük bir eksiklik olduğunu ve Osmanlı arşivlerinin yeterince araştırılmadığını gördüm. Atatürk düşmanlarına ve Atatürk istismarcılarına cevap vermek için böyle bir çalışma içerisine girdim. Atatürk ve din konusu açıldığı zaman Atatürk'ü kafirlikle suçlayan, yapmadığı şeyleri yaptı gibi gösteren yanlış düşüncelere karşı cevap vermek için kitabımı yazdım. Atatürk düşmanlarının yanı sıra, Atatürk'ü istismar eden sözde Atatürkçü de çok fazla var. Kitabı yazdıktan sonra buna tanık oldum ve çok üzüldüm. Atatürk'ün detaylı bir şekilde araştırılması ve yeni nesile tanıtılması çok önemli. Vefa borcu bunu gerektirir. Ben elimden geldiğince bu borcu ödemeye çalıştım. Atatürk'ü milletin yüreğinden söküp atmaya çalışanlara izin vermemeliyiz. Atatürk'ü bu milletin içinden söküp atamazlar” dedi.  

ATATÜRK 1877'DE DOĞDU

Kitabında yayınladığı belgeler ile ilgili bilgi veren Öz, “Atatürk'ün okul kaydıyla ilgili bir belgenin dışında, ailesine ilişkin ne yazık ki yayınlanmış hiçbir yazılı belge yoktu. İlk kez ben tespit ettim ve yayınlandı. Bu belgede Atatürk'ün babasının Ali Rıza Efendi, annesinin Zübeyde Hanım olduğu ve 3 kardeş oldukları yazıyor. Burada Ali Rıza Efendi'nin hem doğum hem vefat tarihi mevcut. 45 yaşında vefat ettiğini görüyoruz. Belgelere göre Mustrafa Kemal'in doğum tarihi 1877. Atatürk gibi önemli bir insanın doğum tarihinin net ve kesin olarak ortaya konmasının çok önemli olduğunu düşünüyorum. 9 yaşındayken babasını kaybediyor. Bir diğer belge ise; Ali Rıza Efendi vefat ettikten sonra Zübeyde Hanım dönemin Danıştay'ına gidiyor ve onun çalışmalarına istinaden kendilerine maaş bağlanmasını istiyor. Sonuç olarak Zübeyde Hanım'a ve çocuklarına maaş bağlanmasına karar veriliyor. Toplam 120 kuruş maaş bağlanıyor. Bu belgelere dayanamyan pek çok yanlış bilgi ne yazık ki dolaşabiliyor. Bu farklılıkları ortadan kaldırmak için belgelere ulaştım. Ali Rıza Efendi'nin ilk görev yaptığı yerden emekli olduğu yere kadar hizmet cetveli mevcut. Dediğim gibi bu belgeler seyesinde Ali Rza Efendi'nin kesin yaşını ve ölüm tarihi öğrenmiş oluyoruz. Atatürk ile ilgili bütün belgeler ortada. Konuyla ilgili bazı yanlışların benim kitabımdan yararlanarak düzeltilmesi beni çok mutlu ediyor. Konuyla ilgili detaylı bilgi isteyenler mutlaka kitabımı okusunlar” ifadelerini kullandı. 

 

YORUMLAR

  • 0 Yorum
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR x
Fenerbahçe 1-1 Beşiktaş
Fenerbahçe 1-1 Beşiktaş
Okan Buruk Rize'de
Okan Buruk Rize'de