BERGAMA TURİZMİ AYAĞA KALKIYOR

BERGAMA TURİZMİ AYAĞA KALKIYOR

82 YILLIK FESTİVAL

BERGAMA TURİZMİ AYAĞA KALKIYOR

82 YILLIK FESTİVAL

BERGAMA TURİZMİ AYAĞA KALKIYOR
01 Ağustos 2018 - 15:56

Bergama Belediye Başkanı Mehmet Gönenç, Bergama'nın bir tuzim ve tarih kenti olduğuna belirterek, “UNSECO Dünya Mirası Listesi'ne giren her yerde ciddi sıçramalar oldu. Dokusu korunmuş kimlikli yapıların turizm alanı haline dönüşmesi bizim için önemliydi" diye konuştu

UNESCO DÜNYA MİRASI

Başkan Gönenç, "Bergama'nın tarihsel açıdan önemi çok büyük. Sadece Anadolu'nun değil dünyanın en önemli antik kentlerinden bir tanesi. Bergama'da 2500 yıldır yaşam hiç kesintiye uğramadı. Bergama'yı belki Atina'yla, Roma'yla kıyaslayabiliriz. 9 yıllık görevim boyunca kentimize katkı koymaya çalıştım. Bu kentin tarihine ve kültürel mirasına yakışır şekilde UNESCO Dünya Mirası Listesi'ne girmesini sağladık. Türkiye'nin 13. dünyanın da 999. miras alanı olarak listeye girmeyi başardık" diye konuştu.

Böylesine tarihi bir kentte yaşandığı zaman, anıtsal yapıların dışında kentin içindeki eski yapıların restorasyonunun da gündeme geldiğini belirten Başkan Gönenç, "Bu konuda pek çok proje yürüttük ve eski yapıları kentimize kazandırdık. Bergama Kültür Merkezi bizim için çok önemli bir proje. Son derece modern bir kültür merkezine kavuştu Bergama. Ayrıca her belediyenin yaptığı gibi birçok bayındırlık projesi, yeşil alanlar, yollar, parklar, spor kompleksleri gibi projeleri hayata geçirdik. Devam eden projelerimiz de var" dedi.

TURİZM ALANLARI ARTTI

UNSECO Dünya Mirası Listesi'ne giren hemen hemen her yerde ciddi sıçramalar olduğunu görüyoruz. Ancak bu süreçte ülkemizde yaşanan bazı gelişmeler turizmi olumsuz yönde etkiledi. Bu anlamda beklenen sıçramayı bir türlü yakalayamadık. Yine de istatistiklerimizi korumayı başardık. Bu yıldan itibaren hareketlilik başladı. Kentteki konaklama tesisi, yeme içme alanı ve yatak sayısında da artış oldu. Dokusu korunmuş kimlikli yapıların turizm alanı haline dönüşmesi bizim için önemliydi. Bu anlamda çok sayıda mekan kazandık.

Parşömen Müzesi ve Zeus Sunağı

Başkan Göneç, "Bergama'nın insanlık tarihine sunmuş olduğu çok önemli değerler var. Parşömenin bulunması en önemli hizmetlerden bir tanesi. Parşömenle birlikte kitap ve bilgi tüm coğrafyaya yayılabildi. Biz de koyun ve keçi derisinden üretilen bu ilk kağıdı gösterebileceğimiz bir müzeyi 2 yılda hayata geçireceğiz. Belki de Türkiye'de bir ilk olacak. Sefa Taşkın başkanın Zeus Sunağı'nın Türkiye'ye getirilmesi konusundaki çalışmaları önemlidir. Ama ben yine de bunun zor olduğunu düşünüyorum. Bergama'da halen ZEUS Sunağı kadar değerli hazineler var. Yine de Bergama'nın isminin duyulmasına ZEUS Sunağı'nın önemli katkısı oldu. Bunun da hakkını vermemiz gerek" dedi.

YORUMLAR

  • 0 Yorum
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR x
İzmir'de kaçak tütün operasyonu
İzmir'de kaçak tütün operasyonu
İzmir'de silahlı kavga: 3 yaralı
İzmir'de silahlı kavga: 3 yaralı