Güven GÜNEŞ / YENİGÜN - Mahallesine adadığı koca bir hayat ve beraberinde gelen değişimler...

Alsancak Mimar Sinan Mahallesi Muhtarı Gülay Pekcan’ın bir fidanla başlayan yolculuğuna sığdırdığı onlarca yapıt mahallenin her bir köşesinde gelenleri selamlıyor

Alsancak Mimar Sinan Mahallesi Muhtarı Gülay Pekcan hayatını adadığı mahallelisinde getirdiği değişimler ile mahallenin kalbinde taht kurmuş durumda. 23 yıl önce başlayan muhtarlık macerasında yılmadan ve her seferinde katarak yeniliklere imza atan Pekcan şimdi ki hedefi ise çağın getirdiği yenilik ve değişimleri mahallesinde uygulamak.

muhtar55

Ortak akılla yönetim

Alsancak Mimar Sinan Mahallesi Muhtarı Gülay Pekcan, “Muhtar adayı olurken çağdaş bir değişimi vaat etmiştim. Mahallemizde bulunan muhtarlık binamız bir apartmanda tutulan kiralık dairede hizmet vermekteydi. İlk iş mahallemize ait bir muhtarlık binası yapmak oldu. Fiziksel ortamı iyileştirdikten sonra bu yeni binamızda vatandaşlarımızla toplantılar düzenledik. Mahallemizde yapılacak ve yapılması istenen her durumu vatandaşlarımızla burada toplanıp istişare edip birlikte karar verdik. Yola çıktığımda ortak akılla birlikte yönetme sözü vermiştik. Burada yaşayan insanlar soran sorgulayan ve çözüm odaklı kişiler olması nedeniyle bu amacımıza da ulaşmakta zorlanmadık. Çağdaş ve demokratik bir yönetimle anlayışla da yolumuza devam etmekteyiz” dedi.

muhtar11

Yeşille gelen değişim

Muhtarlık görevine başladıktan sonra ilk 2 yıl içinde yaklaşık 5 bin ağaç diktiğini belirten Pekcan, "Göreve gelir gelmez ilk işim cadde, sokak, park, evlerin bahçelerine kadar boş gördüğüm her yere yaklaşık 5 bin ağaç diktim. Tabi bu ağaçlar büyüyüp geliştikçe mahallemizde de güzel değişimler oldu. İş yeri sayılarımızda ciddi artışlar oldu. Buna paralel olarak emlak değerleri yukarılara çıkmaya başladı. Şehir yaşamın belki de en büyük sorunların başında gürültü ve görüntü kirlilikleri geliyor. İnsanların bizim sokaklarımıza geldiklerinde keyifli bir biçimde yürüyor, bir kafede, parkta oturup keyifli şekilde zaman geçiriyor ve alışverişlerini yapabiliyorlar. Kentin merkezinde bu kadar sessiz ve yeşili bol olan başka bir yerde yok. Değişim zor değil bazen ufak bir fidan dikmek bile bir kıvılcım etkisi yaratıp orayı bambaşka bir yere çevirebiliyor” diye konuştu.

muhtar (2)-4

Tramvay hattı uzatıldı

Muhtar Gülay Pekcan, “Mahallemize ve güzel bir spor salonumuz yapıldı. Burayı her yaştan çocuk ve gençlerimiz gelip kullanıyor. Çoğu da farklı lokasyonlardan gelip gitmekteler. Buraya ulaşımı kolaylaştırıp konforlu adına getirmek adına tramvay hattını buradan geçirmek istiyorduk. Tramvay yolu yapılırken projede Hocazade Caminin durağından sonra ki durak Alsancak Gar durağıydı. Bu nedenle bizim rica ve ısrarlarımızı kırmayan İzmir Büyükşehir Belediyesi bu iki durak arasına Atatürk Kapalı Spor Salonu durağını da ekledi. Durağa da bu kompleksin adı verildi. Projede olmayan hat güzergâh ve durağı kazandırılmış oldu. Çocuklarımız ve gençlerimiz bizim her şeyimiz. Bu ülkenin gelecekleridir. En çok gurur duyduğum olaylardan biri de budur" ifadelerini kullandı.

Çözüm odaklı yaklaşım

Büyüyen ve gelişen mahallerin bazı sorunları da beraberinde getirdiğini dile getiren Pekcan, "Mimar Sinan Mahallesi pozitif anlamda her geçen gün üstüne katarak gelişen ve belki de diğer yerlere örnek olması gereken bir yer. Gelişen yerlerde sorunları ve istekleri beraberinde getirir. Kent merkezinde olup olumlu anlamda gelişim sağlamanın sonucunda buraya ilgide artmaya başladı. İnsan popülasyonu artıkça buna paralel olarak iş yerleri sayısında da artma meydana geldi. Aynı zamanda kurulan haftanın belli günleri kurulan pazar yerlerinde de esnaf ve halkın kullanabileceği bir tuvalet yoktu. Biz hem esnafın hem de halkın ücretsiz kamuya ait bir yer yaptırdık. Aynı zamanda şehir merkezlerindeki diğer sorunlardan biri otopark sorunumuzda yok. Mahallemizde yaklaşık 8 adet kapalı, açık ve yeraltı otoparkımız mevcut. Otopark cenneti desek yanlış olmaz. Bununla beraber esnafımıza destek olmak ve daha da cazibe merkezi haline getirip buranın değerini bir kat daha arttırmak adına yenilediğimiz caddelerimiz var. Ailelerin çocuklarıyla rahatça zaman geçireceği birçok sayıda parkı sıfırdan tekrardan düzenleyip hizmete açtık. Bu parklardan biride şu anda muhtarlık binamızın olduğu yer. Vatandaşlarımızın kendi aralarında buraya koydukları isim ise Fransız bahçesidir. Yeşiller arasında sessiz, sakin ve huzurlu bir yer olduğundan sanırım.