Beyaz eşya sektörü duraklama devrinde

İzmir Beyaz Eşya Satıcıları Derneği Başkanı Metin Aztekin, kentte beyaz eşya piyasasında ciddi bir durgunluğun olduğunu belirtti. "Sektörde yaprak kımıldamıyor " diyen Aztekin, vatandaşın alım gücünün düştüğünü söyledi

Güncel 26.09.2020 - 10:21 26.09.2020 - 10:21

Türkiye genelinde pandemi döneminde yaşanan ekonomik sıkıntılar, esnaf ve KOBİ'leri oldukça olumsuz etkiledi.  Mart-nisan-mayıs aylarında başlayan durgunluktan birçok sektörde olduğu gibi beyaz eşya satıcıları da etkilendi. İzmir Ticaret Odası (İZTO) Meclis Üyesi ve İzmir Beyaz Eşyacılar Derneği Başkanı Metin Aztekin, 1 Haziran sonrası işler de bir patlama olsa da şu anda beyaz eşya piyasasında ciddi bir durgunluğun içinde olduklarını ifade etti.

“SATIŞLAR YİNE DURDU”

Sektörde işlerin iyi gitmediğini Aztekin, “Beyaz eşya satışları pandemi döneminde durmuştu ancak 1 Haziran sonrası işlerde patlama oldu. Kısa bir süre sonra tekrar eski haline döndü, şu anda yaprak kımıldamıyor. İnsanlar ilk dönemde eve kapanınca eksikliklerinin farkına vardılar, haziranda satışlar oldu. Maalesef işler şu anda iyi değil. Beyaz eşya piyasasında ciddi bir durgunluk yaşanıyor” dedi.

“TAM MANASIYLA BİZİ YAKIYOR”

Beyaz eşya sektöründe bazı ana ürün ve parçalarının yurt dışından ithal geldiğini hatırlatan Başkan Aztekin, son dönemde kurlardaki artış ve hareketlilik karşısında TL’nin değer kaybetmesinin kendilerini zorladığını ifade etti.  “Kur artışı tam manasıyla bizi yakıyor” diyen Aztekin konuşmasını şu sözlerle tamamladı:

“Kur artışı bizi son derecede olumsuz etkiledi, etkiliyor. Son dönemde artan kur, tam manasıyla bizi yakıyor. İnsanların alım gücü zaten sınırlandı bu dönemde. İhtiyaç duymuyor ya da ihtiyacı olsa da alamıyor. TL’nin dolar karşısında erimesi, değer kaybetmesi çok olumsuz etkiliyor piyasamızı. Hala birçok parçamız yurt dışından ithal olarak geliyor. Bu nedenle pandemiyle beraber dolar ve euronun yükselmiş olması daha da kötü etkiledi bizi.” -Mehmet Emin AL

Yorumlar

Gelişmelerden Haberdar Olun

@