Yeni bir bilgisayar satın alırken kullanıcının istekleri ürün seçimini etkilemektedir. Bu yüzden alınacak model belirlenirken dikkat edilmesi gereken bazı noktalar vardır. Bunlardan en önemlisi cihazınızın kullanım alanıdır. Günümüzde kullanım alanları; iş, eğitim, oyun ya da grafik tasarım olarak çeşitlenmektedir. Bunlardan biri için bir bilgisayar satın alırken dikkat edeceğiniz yeterlilikler değişiklik gösterebilmektedir. Peki bilgisayar satın alırken dikkat edilmesi gereken bu yeterlilikler nelerdir ? İşte bu sorunun bazı cevapları.

  • İşletim sistemi:

Yeni bir cihaz alacaksanız ilk göz atmanız gereken nokta işletim sistemidir. Günümüzde en popüler işletim sistemleri Windows ve MacOS’tur. Windows, akıllı telefonlar ya da tabletler gibi farklı cihazlarla da bağlantılı olarak çalışılmasına imkân sunarken özellikle bilgisayarı oyun amaçlı düşünenler için daha fazla imkân sunmaktadır. Apple’ın MacOS sistemi ise daha güvenli bir kullanıcı deneyimi sunmaktadır. Eğer IOS işletim sistemine sahip farklı cihazlarınız varsa MacOS sizin için daha uygun bir tercih olacaktır.

  • Ekran boyutu ve çözünürlüğü:

Özellikle dizüstü bilgisayarlarda ekran boyutu ve çözünürlüğü önemldir. Eğer kolay taşıyabileceğiniz bir cihaz düşünüyorsanız 14 inç ya da daha küçük ekranlara sahip cihazlar tercih edilmelidir. Günlük kullanım için 15-16 inç ekrana sahip modeller uygun olacaktır. Yine tercihi oyun olanlar için masaüstü modeller ve 17 inç ya da daha büyük ekran boyutuna sahip cihazlar doğru tercih olacaktır. Ekran çözünürlüğü de genellikle boyut ile doğru orantılı olarak HD ya Full HD gibi seçeneklerde değişiklik göstermektedir.

  • Donanım:

Satın alınacak cihazın performansı ve hızı işlemcisine göre değişiklik göstermektedir. Bilgisayarların hızı GHz olarak ölçülürken performansı ise çekirdek sayısına göre farklı olabilmektedir. Günlük kullanım için 2 ya da 4 çekirdekli modeller uygundur. Daha yüksek performans beklentisi için ise 16 çekirdeğe varan işlemciler tercih edilmelidir. Bilgisayarınızın arka planda yürüteceği işlem miktarını etkileyen RAM özelliği ise günlük kullanım için 4 GB gibi bir miktarda yeterli olurken grafik düzenlemeleri gibi ağır işlemler yapacaklar için 8 GB RAM’e sahip modeller daha uygun olacaktır.

  • Depolama alanı:

Depolama alanı konusunda yeni çıkan SSD’ler hem eski model HDD’lere göre daha yüksek verimlilik ve hız sağlarken hem de 120 GB ile 2 TB arasında çeşitlilik sağlamaktadır. Eğer daha düşük bir bütçeniz varsa 250 ya da 500 GB kapasiteli HDD modellerini tercih edebilirsiniz.