Bloomberg'in bildirdiğine göre , Güney Afrika'daki yeni bir COVID varyantının tehlikeli boyutu, bilim insanlarının araştırmaları neticesinde gün yüzüne çıktı. Güney Afrika’da, 100 yeni varyant vakasını doğrulayan bilim insanları, Botsvana’da üç, Hong Kong’da ise bir Afrikalı gezginde yeni varyantın tespit edildiğini açıkladı.

B.1.529 varyantının oldukça bulaşıcı olduğu bildirilirken küresel olarak hızla yayılabilecek dördüncü bir dalga endişesine dikkat çekildi.

Epidemiyolog ve sağlık ekonomisti Eric Feigl-Ding Twitter’dan yaptığı açıklamada 32 mutasyona sahip B.1.1.529 varyantı hakkında endişeli olduğunu belirtti. Uluslararası alanda yeni bir kıvılcım yaratabileceğini söyleyen uzman kronik rahatsılığı olan bağıkşıklığı baskılanmış kişilerde çok hızlı yayılabileceğini belirtti.

Yeni varyant ilk vaka Bostvana’da görülürken üç gün sonra Güney Afrika’da gözlemlendi.

Imperial College London’da virolog olan Dr. Tom Peacock, B11529 varyantı hakkında bazı önemli detayları paylaştı. Spike mutasyonlarının sayısının yüksek olmasının olası bir endişeyi gösterdiğini ve Botsvana varyantının "gerçekten korkunç bir Spike mutasyon profiline" sahip olduğunu belirtti.

Kaynak: insiderpaper.com